Choď na obsah Choď na menu
 


Volebný kódex

25. 6. 2009

My dolepodpísaní občania obraciame sa týmto na:

 

a) Predstaviteľov štátov celého sveta, aby sa zasadili za zosúladenie volebných zákonov a s nimi súvisiacich iných predpisov s nižšie uvedeným „Volebným kódexom“

 

b) Všetkých občanov celého sveta, aby sa zosúladenia volebných zákonov a s nimi súvisiacich iných predpisov s Volebným kódexom domáhali

 

Volebný kódex

 

1. Každý občan, každá skupina občanov (politická strana, hnutie) musí mať možnosť kandidovať v každých voľbách podľa podmienok platných pre každého bez rozdielu. Pre kandidatúru je možné vyžadovať písomný súhlas maximálne 1 % voličov.

 

2. Každý volič je povinný voliť tajne, teda vybrať, vyplniť alebo nevyplniť volebný lístok v skrytom priestore a vložiť do volebnej schránky v nepriehľadnej obálke. To nevylučuje, že sám môže informácie o vlastnom hlasovaní zverejniť.

 

3. Na účasť svojich zástupcov vo volebnej miestnosti majú rovnaký nárok všetky strany, resp. kandidáti zúčastnení vo voľbách.

 

4. Voľby sa môžu konať len jediný deň.

 

5. Výsledky volieb v danej volebnej miestnosti (volebnom okrsku, základnom územnom celku pre voľby) musia byť prepočítané členmi komisie bezodkladne priamo na mieste.

 

6. Sčítavanie hlasov

a) Platnosť každého volebného lístku pri sčítaní hlasov musí vždy overiť najmenej jeden zástupca vládnucej koalície a aj jeden zástupca opozície alebo mimoparlamentnej strany, či nezávislého kandidáta bez akejkoľvek verejnej podpory niektorej strany.

b) Ak sú v komisii len zástupcovia nezávislých, dvojice (trojice, štvorice) pre posudzovanie a sčitovanie jednotlivých lístkov sa určia žrebom.

c) Od otvorenia hlasovacích schránok (urien) až po zapečatenie hlasovacích lístkov a použitých hlasovacích obálok, musia byť všetky použité volebné tlačivá umiestnené na jedinom stole a po celý čas pod dohľadom najmenej dvojice, určenej analogicky ako v odseku a) a b), ktorá však samostatne lístky neposudzuje ani nespočítava, len dohliada, aby zo stola žiadny lístok nezmizol a žiadny lístok, okrem tých vybraných z hlasovacích obálok nepribudol

 

7. Ústredná volebná komisia je povinná zverejniť okrem celkových výsledkov bezodkladne aj všetky výsledky vo všetkých volebných miestnostiach.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Otázku prenášam

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 7. 2010 8:41)

na adresu: https://volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/ko-10-volby . Tam na ňu odpovedám.

Voľby

(Marika, 14. 7. 2010 15:14)

Môže nezávislý kandinát návrhnuť do komisie niekoho ako nezávislý alebo to môže urobiť len ten kto ide za politickú stranu.Za odpoveď ďakujem.

Kupovanie hlasov

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com , 23. 11. 2009 13:34)

Kupovanie hlasov zdá sa, vyžaduje hlasovať pomocou hlasovacích strojov a preformulovať bod 2, napr.:

"Každý volič je povinný voliť tajne, prostredníctvom hlasovacieho stroja, ktorý voličov vydá hlasovací lístok podľa jeho zadania, ale volič je POVINNÝ lístok vložiť pod kontrolou okrskovej komisie (Ktorá však nesmie vidieť k nej otočenú stranu volebného lístka s údajmi o spôsobe hlasovanie) na príslušné miesto v hlasovacom stroji. Volič musí mať možnosť voľby aj čistého lístku, alebo skartovania zvoleného lístku a opätovného zadania a prevzatia náhradného lístku. Tajnosť hlasovanie nemôže vylučovať, aby volič sám informácie o vlastnom hlasovaní zverejnil, ale až po uzavrení volebných miestností."