Choď na obsah Choď na menu
 


Sme bezmocní voči kupovaniu voličských hlasov?

25. 11. 2009

Neexistuje trestný čin kupovania hlasov, ani podplácania voličov

 

Je tragikomické sledovať podania občanov, volebných komisií, vrátane zápisnice ústrednej volebnej komisie, redaktorov, komentátorov a iných „expertov“ ohľadne tzv. „zvážania voličov,“ „kupovania hlasov,“ korupcie, teda „podplácania voličov.“

Ako jedným z takých diletantov sa zaskvel europoslanec Smeru-DS Boris Zala v nedeľu o 5 minút dvanásť. Hovoril, že vraj zvážanie voličov je vlastne poskytnutie dopravného prostriedku a to žiadny zákon nezakazuje. Potiaľ sa s ním dá súhlasiť. Pokračoval v tom, že nie je zakázané, keď volič má so sebou lístok, na ktorom má napísané čísla kandidátov, ktorých má voliť. Moderátor aj jeho súper sa však nezmohli poznamenať, že záleží na tom, či si ten lístok napísal sám, alebo mu ho napísal niekto iný. A hlavne, či mu to napísal v čase moratória alebo pred jeho plynutím. Boris Zala potom povedal, že ak by sa dokázalo, že voličovi bolo zaplatené, išlo by vraj o podplácanie, čo je trestný čin. Žiaľ ani najsilnejšia politická strana akoby nemala právnikov, s ktorými by mohli ich činitelia pred vstupom do masmédií konzultovať. Takže Boris Zala táral nezmysly o podplácaní. Rovnako, Trestný zákon nepoznajú ani obvodnom oddelení v Levoči, odkiaľ oznámenie o kupovaní hlasov postúpili na odbor boja proti korupcii v Košiciach. Trestný zákon ale presne definuje korupciu – v §328 až 336. Objektom podplácania nikdy nemôže byť občan bez akýchkoľvek vyšších právomocí. A predsa – v podobnom duchu sa niesli stovky článkov a relácií a tisíce komentárov na nete.

Takto pomýlený je aj populistický návrh exministra vnútra poslanca Vladimíra Palka (KDS). Dnes navrhol zavedenie nového trestného činu „Podplácanie v priebehu volieb a referenda.“ Ako som uviedol vyššie, Trestný zákon v predchádzajúcich paragrafoch presne definuje pojem „úplatok.“ Ľudovo povedané: Nikdy nemôže poskytnúť úplatok (v právnom zmysle slova) lekár pacientovi, sudca obžalovanému, dekan fakulty uchádzačovi alebo študentovi, starosta, primátor občanovi, a podobne. Vždy len naopak. To by sa musel jazykovo predefinovať samotný pojem „úplatok.“ Návrh pána Palka je navyše šitý horúcou ihlou. Mohol by byť zneužitý aj proti strane, ktorá dovezie voličov do vzdialenej obce a poskytne im občerstvenie v nádejí, že sa im aspoň časť voličov v tajnom hlasovaním odmení Alebo, podľa V. Palka by malo byť trestné, ak niekto sľúbi Rómom vybudovanie vodovodu, školy, výrobnej prevádzky, zavedenie elektriny a pod.- a to aj v čase vyhradenom na volebnú kampaň! Predsa pre každého Róma je také niečo oveľa cennejšie, než „úplatok“ 3 – 10€. A podobne si počínajú takmer všetci. Aj KDS. Ponúkajú demagogicky bielym, že zoberú Rómom 200 miliónov € a dajú im.

S pozoruhodným názorom sa nedávno ozval aj predstaviteľ orgánov nečinných v trestnom konaní policajný viceprezident gen. JUDr. Stanislav Jankovič: „Kupovanie voličských hlasov je viac problém etický, morálny ako trestnoprávny.“ Pokračoval, že vraj v týchto prípadoch ide o porušenie moratória, čo je podľa neho priestupkom, nie trestným činom. Z toho vyplýva, že ak by sa niekto dohodol na podmienkach hlasovania aj s väčšou skupinou občanov dva dni vopred, hlasovacie lístky by im nevypĺňal, len ich kontroloval a vyplácal hotovosť, nešlo by ani o priestupok.

Súhlasím s pánom viceprezidentom len v tom, že pri kupovaní hlasov môže ísť maximálne o porušenie moratória (Ak pri tom kupovaní nedochádza k nejakému nátlaku). Nesúhlasím však v tom, že porušenie moratória môže byť kvalifikované len o priestupok. Stačí takéto porušenie moratória označiť za „marenie volieb hrubým spôsobom“ – a máme tu trestný čin „Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda, odsek 2, písm. b a odsek 3, ako nepochybne už niekedy takto použitý bol.

Existuje vlastne nejaká obrana proti kupovaniu hlasov? Áno. Existuje. Hlasovanie prostredníctvom hlasovacích strojov. Tieto sa používajú napr. v Nemecku už dlhšiu dobu, ale ak sa nemýlim, aj v Indii. Výrobu týchto strojov by zvládli stovky slovenských firiem, ak by sa vybrala najlacnejšia, išlo by o nepatrný zlomok z nákladov na jedny voľby.

Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.