Choď na obsah Choď na menu
 


Páni, nevoďte nás za nos

10. 6. 2013

Čo sa deje u nás. Komentár týždňa

Páni, nevoďte nás za nos

 

Kauzou parlamentné voľby by sme mohli rozdrobiť na množstvo kauzičiek. Niektoré zanikajú, po čase sa časť z nich vytvára znovu, vznikajú nové, očakávané aj neočakávané. Spravidla však len stupňujú našu neistotu. Budú voľby spravodlivé? Budú vôbec? Jedna z takýchto kauzičiek, kauzička kontroly sčítania hlasov na čas stratila na pútavosti po tzv. volebnom cvičení SDK v Žilinskom kraji, po ktorom sa jeho aktéri netajili spokojnosťou. Dokázali spočítať okolo šesťsto sád dvoj- až trojciferných čísel - simulovaných výsledkov volieb (čo by priemerná účtovníčka dokázala na kalkulačke za necelú hodinu). Takže budeme mať paralelné sčítanie hlasov. Pánboh zaplať. Medzitým sa KDH priznáva, že paralelné sčítanie hlasov robili prinajmenej už v predošlých troch voľbách a nepriamo tým potvrdzujú ich správnosť. Pridáva sa SDĽ tým, že aj oni budú nezávisle od SDK samostatne sčítavať výsledky z okrskov a okresov.

Kauzička ožíva, keď vstupuje do ringu s predstaviteľmi OBSE sám Vladimír Mečiar. Vyhráva na body bez jediného úderu a posiela ich do šatne s tým, že: „To je vec volebnej komisie, či povolí či nepovolí“ (kontrolu sčítania hlasov pozorovateľmi OBSE). Formálne má premiér pravdu, lebo okrem toho, že predsedal prvému zasadaniu Ústrednej volebnej komisie, nemohol už na nej ani hlasovať. Na rozdiel od vľaňajšieho referenda nemôžu vo volebných komisiách hlasovať ani úradníci ministerstva vnútra, ani štatistického úradu, len poverenci politických strán. V ďaľšom priebehu prípravy volieb ministerstvo vnútra už len zabezpečuje tlač a distribúciu hlasovacích lístkov. Vláda ani žiadne žiadne ministerstvo naozaj voľby neriadi. Delegáti OBSE sa zase dobýjajú otvorenými dverami lebo všetky zápisnice volebných komisií (okrskových, okresných aj ústrednej) budú k dispozícii nielen u starostov, primátorov, prednostov okresných úradov a ministerstva vnútra, ale aj u všetkých členov komisií.

zatiaľ v piatich okresoch už prisľúbili šéfredaktori okresných novín uverejniť kompletné výsledky volieb podľa okrskov, čím umožnia priamu kontrolu zahrnutia hlasov z daného okrsku všetkým členom okrskových komisií.

Výsledky volieb podľa okresov u nás - na rozdiel od niektorých susedov už tradične a včas uverejňujú ústredné denníky. Keby uverejnili kompletné výsledky volieb vo všetkých okresoch, mali by totálnu možnosť kontroly desaťtisíce občanov. Ak by sčítanie hlasov vyšlo v SDK, SDĽ či OBSE alebo inej nezávislej inštitúcii inak než Ústrednej volebnej komisii, museli by uviesť, v ktorých okresoch alebo v ktorých okrskoch sú rozdiely. Hlavne potom by to - ktoré sčítanie mohli potvrdiť či vyvrátiť členovia základných - okrskových komisií.

takúto totálnu možnosť kontroly sčítania však nestojí ani V. Mečiar, ani opozícia, ani OBSE, OSN či akíkoľvek iní „strážcovia demokracie,“ v skutočnosti držitelia akéhokoľvek podielu na moci, tváriac sa ako bohovia na nedostupnom Olympe, nás len vodia za nos. Dokedy ešte?

Karol Nagy, Mosty č. 32, 11. augusta 1998, autor je spolupracovníkom MOSTOV