Choď na obsah Choď na menu
 


Počiatkova pohroma

7. 12. 2009

Zápis z rokovania NR SR 4. 12. (zatiaľ asi nie úplný, ale je aj zámerne krátený)

P. Paška, predseda NR SR, Smer-SD

„... pán poslanec Brocka, poprosím vás, ste spravodajcom, budeme pokračovať v rozprave a ústne sú do rozpravy prihlásení pán poslanec Mikloško, pán poslanec Palko a pani poslankyňa Tóthová. Pán poslanec Mikloško, nech sa páči máte slovo.

F. Mikloško, poslanec

Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, preberáme novelu zákona, ktorá by mala obmedziť hazard na Slovensku a preberáme ju v atmosfére, kedy slovenský parlament, Národná rada Slovenskej republiky na minulom pléne prijala zákon, ktorý umožňuje na Slovensku, aby sa uviedlo jedno mega centrum herné, jedno z najväčších miest, alebo najväčšie herné miesto v Európe, tzv. projekt Metropolis. 

Treba to popísať, čo je projekt Metropolis, aby sme mohli potom sa vyjadriť k ďalším veciam súvisiacim s týmto. Je to slovenský Las Vegas, je to najväčší, ako som povedal, najväčšie herné miesto v Európe. Denne má tadiaľto prejsť 12,5 tis. hráčov z celého sveta. Ročne to bude do 5 mil. ľudí, boháčov, ktorí sem prídu oplieskať peniaze. Je naprosto jasné, už to tu bolo povedané, že s týmto súvisí prostitúcia, drogy... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

P. Paška, predseda NR SR, Smer-SD

Prepáčte, pán poslanec. Dámy a páni, prebieha rozprava. Poprosím vás, ktorí nemáte záujem o rozpravu, aby ste radšej odišli z rokovacej sály. Prepáčte, pán poslanec, máte slovo.

F. Mikloško, poslanec KDS, zvolený za KDH

Prostitúcia, drogy, podsvetie, kriminalita, peniaze pre cynikov, pre tých, ktorým ide najprv o zdravie národa, najprv tieto veci. 

Dámy a páni, toto bude 7 minút od hlavného mesta autom, od Bratislavy, do centra mesta z tohto slovenského Las Vegasu bude 7 minút. Už bolo povedané, že Rusi to dali na Sibír, Američania do púšte a v Európe to nikto nechce, slovenský minister Počiatek to chce, a preto sa to deje. 

Slovensko toto nemôže uniesť, keby sa potrhalo. Päťstotisícová Bratislava nemôže uniesť takýto nával podsvetia drog, kriminality. Proste to sa nedá zvládnuť, to by musel byť vojenský štát ani tak sa tomu nedá zabrániť. Cez také peniaze, ktoré sa tu budú točiť. Dovolím si povedať, že je to doteraz najväčšie nebezpečenstvo, morálne, materiálne a bezpečnostné, aké tejto krajine od novembra 1989 hrozí, najväčšie. 

Dámy a páni, celý ten projekt ide veľmi rafinovane. Má to byť rekreačný komplex, toto má byť ťah na mestské zastupiteľstvo, aby zmenilo územný plán v prospech rekreačného komplexu. Dopredu treba povedať, že je to podvod, že to bude rekreačný komplex, kde síce budú možno nejaké sauny, ale v prvom rade to budú tieto mega herne, a treba povedať dnes odtiaľto, a to hovorím na adresu všetkých pravicových a kresťanských poslancov v mestskom zastupiteľstve, že nech sa nevyhovárajú. Nech nerozprávajú o finančnom zisku, pretože opakujem, ide o najväčšie morálne a kriminálne ohrozenie krajiny a hlavného mesta od pádu komunizmu. Každý jeden z nich bude musieť povedať, ako hlasoval a každý jeden bude vystavený verejnosti, aby sa vedelo, nielen o ňom, ale aby vedeli aj jeho deti za čo jeho rodičia raz hlasovali. 

Ale samozrejme, že podstatný dôvod k tomuto má minister financií Počiatek. Prepáčte, ale aby jeden chlapčisko, síce môžem uňho obdivovať jeho frizúru, jeho zmysel pre šarm ako z bavoráku vystupuje v texaskách, ale aby tento človek išiel rozvrátiť túto krajinu, len preto že tam ide nejaký finančný zisk. Ale kde sme? Kde sa to dostali, aby nejaký takýto chlapčisko, ktorý, aby tento išiel tu urobiť niečo, čo nemá v období v celej Európe. Len preto, že sa mu to chce, že má na tom nejaký záujem? A aký záujem? 

Dámy a páni, toto je dôvod na odvolanie ministra financií. Toto je dôvod na odvolanie ministra financií. Takýto chlapci nebudú tuná rozvracať celú túto krajinu. A čo mňa šokuje, prezident republiky Ivan Gašparovič, jeho heslo je "Myslím národne, cítim sociálne." Tento zákon bez najmenších problémov podpísal. Kde ste, pán prezident? Kde je vaše cítenie národné? Týmto zákonom rozvraciate slovenský národ, morálne aj materiálne aj duchovne. Pán prezident, kde je vaše sociálne cítenie, čo bude s tými ožobračenými ľuďmi? Pretože tam nebudú len pre mega hráčov, tam budú aj bežné herne. Pán prezident, vyjadrite sa k tomu verejne! 

Premiér Fico tu včera bol a dušil sa, že sa môže komukoľvek pozrieť do očí a ukazoval do kamere a odkazoval to občanom. Ako je možné, že premiér Fico sa na to pozerá, o čo mu ide v tejto krajine? O blaho tejto krajiny, o ktorom stále hovorí, alebo totálny morálny rozvrat? Pán premiér, vyjadrite sa! Neznamená mať len silácke reči, na všetky smery, neznamená len a fotografovať s cirkevnými predstaviteľmi, vyjadrite sa k tejto konkrétnej kauze a potom sa vysmievajte druhým ľuďom opozície a každému, teraz je tá chvíľa. 

Hik rodus hik salta, toto je rodus, tu sa vyjadrite, tu ide o všetko. Ak sa o veciach nehovorí dopredu, potom už môžeme všetci vzlykať. Dámy a páni, ale apelujem aj na politické strany, ja si viem predstaviť, že ste boli zaskočení, že tým gaťafalšom sa tam dostalo niečo, čo ste si nemohli byť vedomí. Ale uvedomte si, do tej spoločnej správy, o ktorej sa an blok hlasovalo. Chápem, že sa niekto môže pomýliť, ale uvedomte si, všetky strany, ktoré nie sú k sebe a zdôrazňujem to, kresťanský a národný rozmer, čiže tu ide o taký rozvrat, ktorý bude nevratný. Tam je licencia na 30 rokov, 30 rokov budú mať ten Las Vegas licenciu a nikto s tým nepohne a každý už bude za vodou. Zmizne odtiaľto a táto krajina, toto mesto sa tu môže zrútiť. 5 miliónov ľudí ročne, veď to rozvalcuje ako kobylky, túto krajinu. Ale apelujem nielen na politické strany, apelujem a k tomu sa bude ešte vážne treba vyjadriť, na všetky cirkvi, na všetkých biskupov. Teraz je chvíľa, kedy je morálny stav národa. Na katolíckych biskupov, teraz nech napíšu Pastiersky list, na evanjelických biskupov, pravoslávnych, protestantských, všetky cirkvi, ktoré sú  tu, všetkých kázne, všetky reči o morálnom blahu národa nebudú  mať žiadnu hodnotu, ak v tejto chvíli nepozdvihnem svoj hlas, pretože toto je nevratný proces, ktorý rozloží tento národ. 

Dámy a páni, ešte je čas tomu zabrániť, ešte je čas aby v novembri a my vystúpime v novembri a dáme novelu zákona, v ktorom tento paragraf musí odtiaľ vypadnúť alebo ho dajte vy, ak nechcete aby to bola opozícia. Ešte je čas zabrániť tomuto totálnemu morálnemu marazmu, o ktorom sa ako že nič nehovorí, ktorý je akože v poriadku, lebo jeden chlapčisko hovorí o zisku a riadi rezort financií. Toho chlapčiska treba odvolať, ten chlapčisko tam nemá čo robiť. Ministrom neznamená byť len počítať peniaze a znamená zodpovednosť za morálnosť za túto krajinu, za tento štát. Ďakujem.

P. Paška, predseda NR SR, Smer-SD

Faktické poznámky pán poslanec Mikloš, Kvorka. Končím možnosť sa prihlásiť. Pán poslanec Miklóš.

L. Miklóš, poslanec SDKÚ

Ďakujem pekne. Pán poslanec, keďže aj ty máš často faktické poznámky na v recesnom štýle, tak dovolím mňa prvé napadlo, keď si hovoril, že keď si to tak presvedčivo povedal o čom to bude, tak možno že to práve povzbudilo mnohých, aby do toho išli a možno že aj dokonca títo v sále, to je prvá vec. Druhá vec je, že zasa v tom istom v recesnom duchu možno že povzbudzujúce môže byť ešte jedna vec, že je to na trojhranici a že to bude posilňovať aj Rakúsko, aj Maďarsko, možno že Maďarsko by som mal podčiarknuť a tretia vec je trošku vážnejšia, že keď ja takto argumentujem na ochranu prírody, tak tiež niekedy dosahujem presne opačný účinok, keď ja hovorím, že no tak tie padnuté stromy, tak nech to rovno začne počítať, že koľko je to kubíkov, koľko je z toho peňazí, atď. Takže mne samozrejme tvoja argumentácia páčila, len možno že to dosiahne, že to povzbudí mnohých. Ďakujem.

P. Paška, predseda NR SR, Smer-SD

J. Kvorka, poslanec

(Všetko o ničom – K. N.)

P. Paška, predseda NR SR

Ešte predtým ako vám dám pán navrhovateľ slovo pán predseda výboru Halecký.

J. Halecký, poslanec

Ďakujem pán predseda Národnej rady za slovo. Chcel by som len požiadať a žiadam o námietku k hlasovaniu k tlači 1329 zariadenie ako som sa teraz dozvedal ma vykázalo ako že som hlasoval za, môj postoj aj skutočné hlasovanie bolo proti. Ďakujem.

P. Paška, predseda NR SR

Ďakujem. Nech sa páči pán poslanec máte slovo. O slovo požiadal navrhovateľ.

? poslanec

K veci sa vyjadril človek, ktorý 20 + 20 rokov vážne aj so sebažertvou bojuje za morálku tohto národa a keď sa vyjadrí o niekom ako o chlapčiskovi, ktorý tu pred troma rokmi nebol, zoberie zisk a za rok tu možno nebude, má na to právo.

P. Paška, predseda NR SR

Pán poslanec Palko do rozpravy. Nech sa páči.

V. Palko, poslanec KDS, zvolený za KDH

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, neprítomnému pánovi Kvorkovi, ktorý čosi povedal a odišiel by som chcel pripomenúť, že každý má svoj obor. Morálny profil pána Františka Mikloška je taký, že je plne kompetentný celým svojím životom, celou svojou osobnou históriou, aby sa vyjadroval k závažným morálnym problémom, proste je to jeho obor, to mu nemožno brať, nemôže mu to brať ani poslanec Kvorka, pán poslanec Kvorka má tiež svoj obor, jeho obor sú ako sme sa dozvedeli celkom nedávno cigánočky. No tak v tomto tiež my zase pánovi Kvorkovi kompetenciu neberieme, nech ani on ju neberie pánovi poslancovi Mikloškovi.

Dámy a páni, tento parlament vážnym spôsobom zlyhal na minulej schôdzi tým, že schválil Počiatkov paragraf, ale ešte viacej zlyhal samozrejme výbor pre financie, rozpočet a menu, cez ktorý sa tento paragraf dostal do zákona o hazardných hrách absolútne pokútnym spôsobom. Pokútnym spôsobom, tajne, falošne takpovediac za tmy. Čo ma mrzí, dosť zlyhali aj médiá a naozaj zdá sa, že čo sa týka mediálnej sféry najväčšiu zásluhu majú blogeri, najmä teda blogerka Andreja Kaľavská, ktorá na to upozornila na ten narastajúci problém vo svojom blogu Bratislava - prostitútka na Dunaji. A toto všetko je obrovské zlyhanie, panie poslankyne a páni poslanci, vás ktorí ste z vládnej koalície a ktorí ste za to zahlasovali i keď možno mnohí z vás ste boli iba zneužití, či sa necháte takto zneužiť aj v budúcnosti, to už potom bude samozrejme vaše vedomé a slobodné rozhodnutie. 

To čo sa má stať je obrovská zmena k horšiemu, ktorá má postihnúť Slovensko v oblasti morálnej, v oblasti sociálne, v oblasti bezpečnostnej. Má tu vzniknúť hráčske hniezdo, kde sa budú denne mlieť tisíce hráčov, do roka milióny hráčov. Dámy a páni, kriminalistika pozná pojem kriminogénne prostredie, prostredie ktoré vytvára špecifickým spôsobom špecifický druh kriminality. Pekárne nie sú kriminogénne prostredie, erotické salóny sú kriminogénne prostredie a herne to každý vie sú kriminogénne prostredie, vytvárajú ho zločin preto lebo morálne pochybným ale zato finančne výhodným spôsobom možno dôjsť k veľkým ziskom. Keďže je to morálne pochybné, tak to privoláva ľudí, ktorí nemajú problém majú to svedomie, aby privádzali netušiacich, často naivných ľudí, do osobného nešťastia. Aj tam platia zákony ponuky a dopytu, veľa hráčov, znamená veľa prostitúcie, veľa prostitúcie znamená dopyt po drogách, znamená to veľa drog, znamená to veľa narkománie, znamená to súboje rôznych bezpečnostných služieb, ktoré sú prerastané s organizovaným zločinom, znamená to pranie špinavých peňazí. To vám povie každý policajt, čo s týmto bude polícia robiť. Čo to stálo námahy, čo to stálo času než sa podarilo organizovaný zločin zatlačiť, organizovaný zločin ktorého príslušníci boli celebritami v minulom desaťročí. Posledné roky sa to podarilo zatlačiť do úzadia, tento projekt, ktorý tu má vzniknúť bude povzbudením a naštartovaním, opätovným naštartovaním organizovaného zločinu. Dámy a páni, v takomto rozsahu, ako je rozsah projektu Metropolis, v takomto rozsahu to nechcú nikde na svete. Nechcú to v štátoch, ktoré pritom majú zlú povesť, o ktorých sa často vyjadrujeme kriticky, nechcú to v Rusku, nechcú to už na Bahamách, nechcú to nikde, iba na Slovensku, iba na Slovensku. A potom sa niektorí budú rozčuľovať a smútiť, že aký imidž majú Slováci, aký imidž zaostalcov. Aj toto všetko spôsobujú tí, ktorí tento projekt podporujú.

Dámy a páni, iné štáty len potvárajú dvierka takémuto typu podnikania v úvodzovkách, ale to čo ide robiť minister financií, to je ako otvorenie stavidiel na priehrade a zodpovednosť ministra financií je tu naproste jasná a je to predovšetkým on, ktorý to spôsobuje, v prvom rade. V druhom rade všetci tí, ktorí ho bránia a ktorí budú za tento projekt hlasovali a hlasovať budú. No musím povedať, že takýto spôsob rozhodovania, už na to poukázal pán poslanec Mikloško, takýto spôsob rozhodovania ako predviedol minister financií, to skutočne zodpovedá jednej mentálnej výbave nagelovaného multimiliónárskeho motorkára, ktorý sa blaziovane vyjadruje na verejnosti ako minister o babách. To je presne takáto mentálna úroveň, od takéhoto človeka sa dá očakávať takéto myslenie, ale čo na to vy, panie poslankyne, páni poslanci, čo na to, ktorí zodpovedáte voličom? 

Dámy a páni, toto je na odchod ministra financií z funkcie, dámy a páni, Počiatkov paragraf musí ísť preč. My vám teraz ponúkame jednu možnosť ako to urobiť novelou zákona o hazardných hrách, ktorú predkladajú konzervatívni demokrati Slovenska. Môžte podporiť náš návrh zákona a budete čistí pred svojím svedomím, pred voličmi budete čistí aj v budúcnosti. Ak tento zákon nepodporíte, tým tento problém nebude zmetený zo stola v tomto parlamente ak tento zákon neprejde. Na najbližšej schôdzi v januári predložíme ďalšiu novelu, ktorou bude odstránenie Počiatkovho paragrafu, odstránenie tejto Počiatkovej pohromy zo zákona o hazardných hrách. Dámy a páni, a tým už končím. Takýmto spôsobom riadiť štát nemožno. Nemožno sa zaklínať sociálnym cítením, hovoriť o sociálnej politike ochrany ľudí a zároveň púšťať na ľudí pohromu, nemožno sa zaklínať kresťanskými piliermi, o ktorých hovorí skoro každá politická strana a zároveň konať proti všetkým božím aj ľudských zákonom, zákonom morálky. Takýmto spôsobom to už ďalej nie je možné. Ja by som chcel vyzvať médiá aj keď sú neprítomné, aby konečne prelomili mlčanie o tomto veľkom škandále, ktorý sa tu udial, pretože ak my budeme mlčať, tak kamene budú hovoriť. Ďakujem vám za pozornosť.

P. Paška, predseda NR SR

Faktické poznámky pán poslanec Bauer, Mikloško, pán podpredseda Číž. Končím možnosť sa prihlásiť. Pán poslanec Bauer.

R. Bauer, poslanec

Ďakujem pekne. Chcem doplniť

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.