Choď na obsah Choď na menu
 


Zabráňme Ústrednej volebnej komisii konať v rozpore so zákonom!

20. 10. 2009

Predsedníčka Štatistického úradu SR PhDr. Ľudmila Benkovičová, CSc. na tlačovej konferencii 16. 10. 2009 tvrdila, že vraj dnes, 20. 10. 2009 menuje premiér ústrednú volebnú komisiu. Neviem, či si pani predsedníčka zamieňa svoje tajné túžby so skutočnosťou, alebo jej slová skomolila TASR (správa vo vydaní SME), ale volebné komisie všetkých stupňov nemenuje premiér, ale ich členov delegujú zúčastnené strany, resp. kandidáti.

 

Oveľa nebezpečnejšie je, že predsedníčka úradu, iste nielen z vlastnej vôle a bez konzultácií s predstaviteľmi vlády alebo Ministerstva vnútra SR nabáda k dnešnému protizákonnému jednaniu Ústrednej volebnej komisie už na jej prvom zasadnutí! Povedala, že zatiaľ nevie, či dovolí sprístupniť verejnosti už aj neúplné výsledky volieb (Podobne, ako boli zverejňované v TV aj na internete pri ostatných prezidentských voľbách už pol hodinu po uzavretí volebných miestností – pozn. K. N.). Ale, že vraj „Rozhodnutie o tom musí prijať Ústredná volebná komisia“ (!) Pokračovala: "Budem sa prihovárať, aby sme mohli zverejňovať výsledky tak, ako budú nabiehať."

 

Lenže, kým zákon 46/ 99 o voľbách prezidenta v §-e 15 zakazuje všetkým zúčastneným publikovať výsledky pred podpisom zápisnice, teda pred odovzdaním výsledkov posledného z takmer 6 tisíc volebných okrskov, v tom istom paragrafe povoľuje v tejto veci výnimku ústrednej volebnej komisii, v prípade volieb do VÚC zákonodarci na takúto výnimku pozabudli. § 27, ods. (4) zák. č. 303/2001 hovorí jasne, hoci nezmyselne, bez akéhokoľvek logického dôvodu: „Členovia volebných komisií a členovia odborných (sumarizačných) útvarov nesmú poskytovať informácie o priebehu a výsledku volieb až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania.“ Podľa môjho názoru je možné a aj veľmi potrebné vyriešiť tento problém nepatrnou novelou zákona, napr. v jedinom odseku.

 

Prosím Ťa (Vás), pošli tento e-mail ďalej, podľa možností aj „hore.“ Berme tento mail aj ako lakmusový papierik schopnosti občanov, aj politikov reagovať aj na podnety, ktoré neboli v televízii alebo ich nedostali „zhora.“ Osobitne by som uvítal, keby si (ste) aj Ty (Vy) odpovedali minimálne na dve otázky, nevylučujúc samozrejme aj obsiahlejšiu reakciu a vyhradzujúc si reakcie zverejniť na stránke Voľby.estranky.sk:

 

1. Si (ste) za to, aby mohli byť zverejňované aj priebežné výsledky počas sčítavania hlasov vo voľbách?

2. Preposlal-a-i si (ste) tento mail aj niektorému odborníkovi alebo niektorému politickému predstaviteľovi? Ak áno, ktorému (ktorým)?

 

Karol Nagy, administrátor https://volby.estranky.sk, karolnagy7@gmail.com

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.