Choď na obsah Choď na menu
 


Strana nezávislých kandidátov (SNK)

19. 11. 2010

Strana nezávislých kandidátov (SNK, pracovný názov)

 

Aj doterajší priebeh prípravy komunálnych volieb ukazuje, ako sú diskriminovaní mnohí nezávislí kandidáti na poslancov, starostov a primátorov. Najmä v menších a stredne veľkých obciach sa stáva, že celá miestna volebná komisia, ktorá je súčasne aj okrskovou komisiou je jednofarebná, vybraná starostom a jemu zaviazaná. Mnohí občania, vrátane nezávislých kandidátov sa intenzívne zaujímajú o možnosť prítomnosti pozorovateľov vo voľbách. Tie sú však dosť obmedzené. Viac na túto tému:

Zdá sa, že najefektívnejším nástrojom zabezpečenia členov okrskových komisií do každej obce, resp. do každého okrsku je zaregistrovať na Ministerstve vnútra SR osobitnú stranu – Stranu nezávislých kanddátov (SNK).

Jej hlavným cieľom nebude presadzovanie odstránenia diskriminácie nezávislých kandidátov, ale priamo to, že SNK svojou existenciou túto diskrimináciu eliminuje. V každom okrsku bude možné jednoducho delegovať o jedného nezávislého občana ako člena okrskovej komisie naviac.

Založenie SNK naviac uľahčí napríklad v komunálnych voľbách tisíckam kandidátom v tom, že nebudú museť zbierať podpisy a nebudú sa musieť ani spojiť viacerí kandidáti a zbierať podpisy spoločne.

 

Princípy strany (pracovný návrh na začiatok diskusie)

 

1. SNK umožní kandidovať vo všetkých voľbách (komunálnych, voľbách do VÚC, parlamentných, prezidentských voľbách do EP) bez rozdielu ako členom strany, tak aj nečlenom. Zatiaľ je možné kandidovať nezávislým kandidátom len v komunálnych a prezidentských voľbách. V prípade vyššieho záujmu občanov o kandidatúru v obci (volebnom obvode, republike), než môže jedna politická strana podať, strana usporiada verejné primárne voľby prostredníctvom internetu.

 

2. O členoch volebných komisií, ktorých deleguje strana rozhodnú členovia strany. O členoch okrskových a miestnych komisií rozhodnú členovia miestnej organizácie (viď: čl. 3), o členoch obvodných komisií a mestských komisií v Bratislave a Košiciach rozhodnú spravidla členovia okresných organizácií. V obvodoch tvorených viacerými okresmi rozhodujú o členoch obvodných komisií členovia všetkých dotknutých okresných organizácií strany. V okrese Nové Zámky, ktorý je ako jediný rozdelený na dva obvody rozhodnú o členovi obvodnej komisie Nové Zámky členovia miestnych organizácií obcí tvoriacich obvod Nové Zámky, o členoch obvodu Štúrovo členovia miestnych organizácií obcí tvoriacich obvod Štúrovo. Podľa rovnakého princípu sa delegujú aj členovia obvodných komisií vo voľbách do VÚC, kde sa môžu vytvárať obvody aj odlišne od obvodov štátnej správy. O členoch krajských komisií rozhodnú členovia krajských organizácií. O členovi ústrednej komisie rozhodne ústredná organizácia.

Stanovy strany určia, kedy a v akom počte sa pri nízkom počte členov strany miestnej organizácie, resp. pri jej neexistencii podieľajú členovia okresných, resp. krajských organizácií.

 

3. Kandidáti SNK na ktorejkoľvek úrovní môžu kandidovať aj v rámci koalície, ak sa na tom dohodne príslušná organizácia.

 

4. SNK ponúkne miesta na kandidátke aj členom iných strán, ktoré sa zrieknu inej účasti vo voľbách. Toto ustanovenie sa týka hlavne volieb do NR SR a tých strán, ktoré dlhodobo neprekračujú preferencie vo výške 3%.

 

5. Členovia strany nie sú viazaní žiadnou ideológiou, žiadnym programom, žiadnymi uzneseniami, či inými pokynmi hierarchicky vyššie postavenej organizácie. Tak ako všetci členovia, tak aj kandidáti a zvolení poslanci, starostovia, primátori nie sú viazaní žiadnymi príkazmi SNK

 

 

Štruktúra strany

 

Miestne organizácie. V obciach a mestách sa vytvára vždy len jediná miestna organizácia.

Okresné organizácie. Členmi okresných organizácií sú všetci členovia miestnych organizácií v okrese.

Krajské organizácie. Členmi krajských organizácii sú všetci členovia miestnych organizácií v kraji.

Ústredná organizácia. Členmi ústrednej organizácie sú všetci členovia miestnych organizácií v Slovenskej republike.

 

Členovia všetkých organizácií rokujú a hlasujú spravidla verejne, priamo, bez zástupcov, pokiaľ stanovy neustanovia inak.

 

POKIAĽ MÁŠ – MÁTE OTÁZKY, NÁVRHY, PRIPOMIENKY, ČI PRIAMO ZÁUJEM O TAKÉTO VOĹNÉ ZDRUŽENIE, kvôli zákonom formálne ako politickú stranu, uveď-te nižšie v komentároch.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

a co Matovic

(jan, 28. 10. 2011 7:20)

preco nejdete s obycajnymi ludmi- Matovic...

Ad úvod,

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 24. 1. 2011 14:08)

posledný odstavec:
Strana by mohla od nezávislých kandidátov pre komunálne voľby a voľby do VÚC požadovať napr. polovicu podpisov z počtu, ktorý vyžaduje od nezávislých kandidátov zákon.

Sledujeme,

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 30. 12. 2010 9:20)

možno aj Igor Matovič sleduje, lebo včera ohlásil v médiách, že idú založiť politickú stranu, ktorú by založiť nemuseli, keby koaliční partneri podporili volebnú reformu, aby mohli kandidovať nezávislí kandidáti aj do parlamentu bez toho, aby boli na kandidátke niektorých štandartných strán (Matovič ide založiť vlastnú stranu: http://www.topky.sk/cl/10/861518/Matovic-si-ide-zalozit-vlastnu-stranu).

Momentálne by som doporučoval a prosil prihlásiť sa svojou aktívnou účasťou aj k neformálnej iniciatíve Stála ústredná volebná komisia - http://www.facebook.com/group.php?gid=132933373385798

Dobrý nápad

(pilot, 29. 12. 2010 8:40)

Tak ako priatelia, už to nesledujeme?

Dobrý nápad

(pilot, 29. 11. 2010 6:41)

Vidím, že nás to veľmi zaujalo, hlavne že máme po voľbách a všetci "sme" sa poctivo dostali na svoje teplé miestečká. Alebo budúca Strana nezávislých kandidátov bude aktuálna zase o štyri roky, keď vládne strany, parlament s volebným zákonom nič neurobia??? Som stále k dispo a mám záujem v tejto pracovať na založení tejto budúcej strany.

Dobrý nápad

(pilot, 24. 11. 2010 6:56)

Zdravím všetkých,
osobne podporujem túto iniciatívu, som za to aby sa vytvorilo takéto voľné združenie nezávislých kandidátov, pretože je už skutočne neúnosná, povedal by som snáď až "diskriminácia" nás všetkých, kto kandidujeme ako NeKa vo voľbách. Dlho sa diskutuje o nedostatkoch volebného zákona ale žiaľ nikto z kompetentných pre to nič nerobí. Možno to je aj zámer, pretože sila nezávislých kandidátov rastie viac a viac. Podporujem vznik tejto iniciatívy a v prípade potreby som ochotný prispieť k jej vzniku. Zatiaľ z osobných dôvodov uvádzam iba svoj nick a mailovú adresu.
pilot24
mail : pilot24@szm.sk