Choď na obsah Choď na menu
 


Hnutie priamej demokracie (HPD)

12. 8. 2010

Hnutie priamej demokracie (HPD). Vznikajúce politické hnutie

 

Hnutie priamej demokracie sa nespolieha na to, že niekedy osvieti poslancov parlamentu, ktorí sa zrieknu časti svojej moci a moci svojich politických strán a odovzdajú ju občanom.

Na začiatok nám stačí, ak získame čo len jediného z už zvolených poslancov na všetkých stupňoch alebo ak bude zvolený čo len jeden z našich kandidátov aj v najlbližších - komunálnych voľbách 27. novembra.

Potom sa sústredíme na vstup do parlamentu v predčasných parlamentných voľbách, príp. najneskôr vo voľbách 2014.

Každý poslanec, starosta, primátor, prezident zvolený za HPD sa ešte pri prijatí kandidatúry zaviaže, že bude, vždy, keď to bude technicky možné riadiť sa pri svojom hlasovaní paralelným hlasovaním občanov v obci, meste, kraji, SR, podľa toho, v akom územnom celku je poslancom.

Každému je jasné, akým významným jazýčkom na váhe by sa stal prvýkrát v histórii štátov na našom území OBČAN aj po takých voľbách, aké sa nedávno, 12. júna uskutočnili. Veríme, že od prvého úspechu v parlamentných voľbách, budú počtu našich poslancov len stúpať, až dosiahneme stav, kedy budú OBČANIA VOLIŤ VEREJNE A PRIAMO, samozrejme elektronicky, oveľa častejšie než vo Švajčiarsku. Pokiaľ by poslanec, ktorý nebol zvolený za HPD uzavrel s HPD zmluvu, môže si vyhradiť v ktorých prípadoch vopred daných by hlasoval podľa vôle občanov.

Odpovedáme aj na klasickú námietku oponentov priamej demokracie. Že väčšina z ľudí, ktorí by aj mali záujem hlasovať takmer o všetkom, nemá jednoducho čas všetko sledovať a študovať, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť:

 

1. Každý občan, ktorý sa zaregistruje ako konzultant si môže zvoliť kedykoľvek svojho zástupcu. Zástupcom bude môcť byť poslanec, starosta, primátor, prezident, radový občan, ktokoľvek z daného celku, ktorý bude tiež zaregistrovaný ako konzultant. Hovorme ďalej ako príklad o účinkovaní v parlamente, analogicky však systém bude platiť aj pri obciach, mestách, VÚC, Europarlamente, účinkovaní prezidenta, ak by tento bol zvolený ako kandidát HPD, alebo by uzavrel dohodu s HPD.

2. Váha hlasu konzultanta (občana) by bola 1. Váha hlasu zástupcu by bola jednoducho daná počtom konzultantov, ktorí ho poverili zastupovaním.

3. Každý poslanec v parlamente by musel hlasovať podľa výsledku verejného hlasovania konzultantov a zástupcov.

4. V momente, ako sa každý konzultant prihlási do systému, pre dané hlasovanie sa ruší jeho poverenie a o číslo 1 sa znižuje váha hlasu jeho dovtedajšieho zástupcu. Každý konzultant môže kedykoľvek, aj medzi hlasovaniami zmeniť alebo zrušiť svojho zástupcu. Rovnako, môže aj kedykoľvek svojho zástupcu znovu menovať.

približne pred 2 týždňami · Odstrániť príspevok

 

DISKUSIA:

 

Fridrich Hláva: a čo keď nebude tak hlasovať, ako sa zaviazal? Ako to budete riešiť? Váha hlasov "konzultantov" to je vlastne iba spôsob, aký používajú v USA republikáni a demokrati pri tzv. volebných zástupcoch- a viete, ako tam "demokracia" vyzerá!!! Je to len ďalší trik vládnúcich, ako odviesť pozornosť občanov od toho, čo sa deje naozaj.

A keď sa občan nezaregistruje? Už je menej hodnotný?

Ako zaručíte, že každý poslanec by MUSEL hlasovať ako mu to nariadia "konzultanti"- kto budú konzultanti- určia sa sami? a vytvoria sa "ELITNÍ" konzultanti, z profesorov a pod.?

To je zasa len-bod 4- akási "česká ulička" na to, ako to vysvetliť občanom. Pripomína mi to otázku profesora na skúške, keď sa pýta študenta- pán kolega, to vysvetlenie Vašej otázky Vám robí ťažkosti? Nie pán profesor, vysvetliť to viem, ale ja tomu NEROZUMIEM!!!

 

Karol Nagy: Fridrich napísal:

"... a čo keď nebude tak hlasovať, ako sa zaviazal? Ako to budete riešiť?"

Pochybuje dnes niekto oficiálne o záväzku tzv. Obyčajných ľudí odovzdať svoj mandát, ak vystúpia z poslaneckého klubu? Nie. Otázka je len, prečo sa nezaviazali, že odovzdajú svoj mandát, ak ich z klubu vylúčia. Ak budú hlasovať častejšie, vo vážnych veciach s opozíciou, ak zopár razy aj zlomia hlasovanie, asi ich aj vylúčia, ale oni potom mandát odovzdať nemusia...

S Gauliedrom to zamotávali, on sa ani nikdy k svojmu záväzku, resp. k bianco podpísaného vzdatia sa mandátu nepriznal. Ale podľa Doc. J. Cupera, taký bianco šek odovzdali Mečiarovi všetci.

Do úvahy pripadá aj finančná kaucia. Iste sa nájdu aj ľudia, ktorí za vstup do parlamentu nemalú kauciu vložia.

 

"Váha hlasov "konzultantov" to je vlastne iba spôsob, aký používajú v USA republikáni a demokrati pri tzv. volebných zástupcoch- a viete, ako tam "demokracia" vyzerá!!! Je to len ďalší trik vládnúcich, ako odviesť pozornosť občanov od toho, čo sa deje naozaj."

 

Formálna podobnosť tu môže byť, ale len formálna. Nebudem Vám tu teraz vysvetľovať systém prezidentských volieb v USA, ktorí možno poznáte lepšie ako ja. Výsmechom demokracie á la USA je podľa mňa už len to, že u nich neexistujú ani stále voličské zoznamy. Dokonca ani volebné komisie!!! Kontrolu volieb, aj sčítanie lístkov zabezpečujú len štátni úradnici. A to si dovoľujú ešte udávať naši riťlezúni za doklad vyššej miery demokracie v USA! Viac ako polovica Američanov pritom verila, že G. Bush, jr. sa stal prezidentom podvodom alebo omylom. Koľkokrát sa to preratávali volebné lístyky na Floride? Pritom, do tretice, ale iste nie konečnej, v USA prioestor na falšovanie volieb vzniká už aj tým, že volebné urny sa zvážajú do väčších miest a až tam ich otvárajú a spočítavajú! Ale HPD je predsa o niečom úplne inom.

 

"A keď sa občan nezaregistruje? Už je menej hodnotný?"

 

Zaregistrovať sa bude môcť dobrovoľne každý občan. S tým, že jeho registrácia bude verejná (zverejnené by mohlo byť jeho meno, priezvisko, mesto, obec, nie celá adresa a identifikačné číslo pre tento účel, aby sa vyhlo zámene s menovcami). Kto sa nezaregistruje, proste len zostane na úrovni minulosti. Môže očávať, že bude čeliť tlaku ľudí a strán, ktoré ho budú chcieť presvedčeiť, aby sa registroval a aby svoj hlas delegoval na nich.

 

"Ako zaručíte, že každý poslanec by MUSEL hlasovať ako mu to nariadia "konzultanti"- kto budú konzultanti- určia sa sami? a vytvoria sa "ELITNÍ" konzultanti, z profesorov a pod.?"

 

Na prvú vetu som odpovedal už v prvom odstavci hore. Na druhú vetu som odpovedal v rpedchádzajúcom odstavci. Na tretiu vetu: Nebudú "elitní konzultanti," len neformálne elitní občania. Avšak, okrem tých, ktorých určujú mocní tohto sveta, budú medzi nimi aj takí, ktorí sa v otvorenej a prvej skutočnej diskusii (parlamentná diskusia je v najlepšom prípade len súhrnom monológov) presadia. Vytvoria sa však "elitní" zástupcovia. Osobne mám rád štatistiky, nebránil by som sa návrhom, aby bol cez počítač uverejňovaný rebríček zástupcov podľa hlasov, koľko im bolo konzultantami udelených, aj podľa toho, koľko z nich využili na hlasovanie.

 

Členovia skupiny Hnutie za priamu demokraciu (HPD) na Facebooku

 

Karol Nagy

Branişlav Melega

Peter Yulo Gogola

Iveta Šteffeková

Ján Kubica

Marcel Skoviera

Peter Gabura

Marek ‡ Feješ

Rudolf Ženiš

Sofia Senašova

Maria Shipka

Ingrid Lichnerova

Eva Vasiľková

Eva Juhosova

Juraj Fanta Húdik

Štefan P. Makši

Eva Mici Čechová

Slavomír Hromada

Patrícia Berová

Ľubomír Novák

Ivan Pavlovic

Daniela Lengyelova R. Marholdova

Štefan Paľúch

Andrea Maťová

Tomas Hlavac

Ľubomír Elmaso Malák

Jarka Očenášová

Adam Síbert

Balun Frantisek

Jakub Kakavko Šedinár

Matuško Matty Ludvik

Monika Flasikova-Benova

Pavol Kocúr Kardoš

JaMajka Kanaliková

Katarina Sintalova

Zuzana Miňova

Mary Bilkova

Hana Grolmusová Galisova

Blanka Zanvitová

Jaroslava Urbanová

Juraj Blekosh Hricko

Šimon Kotvas

Tomáš Polák

Dionýz Takács

Csilla Gallóová

Milan Kaprál

Karol Dučák

Radomír Kizek

Milos Seckar

Lucia Smidovicova

Daniela Kormanova

Anton Pavlíček

Daniel Suty

Maria Varga Tothova

Alexander Koren

Jarmila Kovacova

Miloš Dean Riedl

Peter Kováčik

Lubomir Galko

Priska Olivova

Ivan Lazor

Alžbeta Pločicová

Pablo Lay

Jozef Navračič

Andrej Kancko

Beata Brenkusová

Marian Petrovič Konstantinov

František Valašík

Karol Stromokocur

Matus Matt Juscak

Lepší Svet

Miloš A Silvia Čeveloví

Dideth Jean Pierre

Nika Nagyová

Monika Nika Illéšová

Šmoulinka Tinuška Vidová

Rebeka Sleduje Teleráno

Magda Králová

Rastislav Kačáni

Palo Hustava

Katka Búliková

Mária Hasprunová

Fridrich Hláva

Lenka Lešková

Viktor Matovic

Michal Blahovský

Pán Filip Zvědělík

Televízia Región

Iva Matisova

Ata Hricova

Miroslav Dvoran

Peter Ďuriač

Martin Kudrnáč

Jasne Proti Pravici

Erika Lázárová Muszková

Jozef Dzou-Dzou Joey Skokan

Viktor Smer-sd

Darina Ciprianova

Marta Hatalova

Marián Lichner

Milín Kaňuščák

Andrea Pallang

Mi Mo

Tana Arbe

Genialny Leoš

Peter Sidlovsky

Ana Naništova-Cehlarikova

Marek Hokejbestfans

Rony Scholes Stoličný

Jazef Formanko

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.