Choď na obsah Choď na menu
 


List predsedu KDH Jána Figeľa občanom k návrhom o spolupráci so Smerom-SD

20. 6. 2010

Milí priatelia

keďže v týchto dňoch dostávame mnoho listov, e-mailov, telefonátov, v ktorých nám radíte, navrhujete, žiadate ísť čí neísť do vlády so stranou Smer-SD, dovoľujem si Vám v prvom rade poďakovať za Vašu priazeň, záujem o veci verejné, za Váš pocit spolupatričnosti ku Kresťanskodemokratickému hnutiu, za to, že nám zdieľate svoje pocity, názory.

Kresťanskí demokrati boli a sú otvorení k ľuďom i k politickým partnerom. Kresťanskí demokrati majú vo svojej podstate i programe pomoc ľuďom a vernosť hodnotám. To všetko chcú realizovať korektnou cestou, nie v duchu „účel svätí prostriedky“. Pretože cesta, akou sa chceme k ovplyvňovaniu vecí verejných – a teda i k pomoci ľuďom a presadzovaniu hodnôt dostať, je rovnako dôležitá ako samotný cieľ. Z tohto dôvodu sa nemôžeme dať zlákať ponukami na viac ministerských kresiel, ak nám to ponúka strana, ktorá nielenže nebránila korupcii, ale sama ju živila, ktorá nebránila hodnoty, ale tvorila zákonnú cestu na ich likvidovanie. Strana, ktorá podporovala silných aj v tom zmysle, že schválením zákona o hazardných hrách majiteľom kasín, ktorí dosiahnu zisk 20 000 000 Eur za kalendárny rok, nariaďuje odvádzať do štátneho rozpočtu 24% z hernej istiny, ale tým, ktorí ročne dosiahnu sumu 40 miliónov Eur, nariaďuje odvádzať do štátneho rozpočtu už len 6%. (viď Zákon č. 478/2009 Z.z. § 37).

Počas vlády Róberta Fica bolo zákonom schválené diskriminačné financovanie cirkevného školstva, pričom cirkevné školy a cirkevné školské zariadenia v rozpore so Základnou zmluvou medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou dostávajú 88% objemu tých prostriedkov, ktoré dostávajú školy, školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, príp. samosprávneho kraja. (Zákon č. 596/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 6, ods. 12, písm.g )

Keď poslanci Pavol Hrušovský, Daniel Lipšic a Ľudmila Mušková v januári 2008 predložili do parlamentu návrh zákona o ochrane života (novela Zákona o umelom prerušení tehotenstva; hlasovalo sa o ňom až v máji 2008), z poslaneckého klubu Smer-SD hlasoval jeden jediný poslanec ZA tento návrh a všetci ostatní boli PROTI alebo sa zdržali hlasovania (všetci KDH-ácki poslanci boli ZA). A keď potom v septembri 2008 Peter Gabura predložil Zákon o zákaze interrupcií, hlasovali všetci prítomní poslanci z poslaneckého klubu KDH za zákaz interrupcií a z 50 členného poslaneckého klubu Smer-SD hlasovali ZA iba dvaja. Dnes teda nemáme dôvod veriť návrhom, že poslanci Smer-u budú odteraz chrániť život a morálne hodnoty. Strom totiž poznať po ovocí, politika po skutkoch.

Vo voľbách sme voličom ponúkli stredopravú alternatívu. Táto získala väčšinu hlasov občanov Slovenska. Sme zodpovední za úsilie o jej sformovanie a naplnenie zodpovednou politikou. Z týchto dôvodov je stanovisko Kresťanských demokratov nemenné a keď sme raz dali ľuďom o očiste verejného života slovo, budeme si za tým stáť. Čas preverí rozhodnutia, ktoré sú mnohokrát veľmi ťažké. My ako kresťanská strana však máme ešte jednu výhodu -  a síce v tom, že máme za sebou nielen našich členov, sympatizantov, voličov, ale aj zástup ľudí, ktorí nás podporujú modlitbami. To nám pomáha rozlišovať a správne sa rozhodovať aj v zložitých situáciách. A za to Vám ďakujeme.

Nech nám v tom Pán Boh pomáha!

S pozdravom

Ján Figeľ

 

poznámka redaktora Karola Nagya: Najvioac ma zaujala táto pasáž: "Dnes teda nemáme dôvod veriť návrhom, že poslanci Smer-u budú odteraz chrániť život a morálne hodnoty. Strom totiž poznať po ovocí, politika po skutkoch."

Zaujímavé je, že KDH akoby potvrdzovalo, že takéto návrhy tu reálne sú (!), len ich nepovažujú za vieryhodné. Znamená to ale aj toľko, že ostáva stále otvorenou otázkou, ako by sa zachovalo KDH, keby s nimi Smer uzavrel písomnú zmluvu, že ešte pred vymenovaním vlády, v skrátenom legislatívnom konaní podporia aj hlasmi svojich poslancov novelu potratového zákona v zmysle poľského modelu.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.