Choď na obsah Choď na menu
 


Štatistický úrad musí umožniť anonymné sčítanie!

21. 5. 2011

Štatistický úrad musí umožniť anonymné sčítanie!

Nie však tak ako navrhuje Úrad na ochranu osobných údajov SR (ÚOOÚ SR) a ani tak, ako navrhuje Ľubomír Kopáček, či ktokoľvek z tisícov diskutujúcich na webe.

 

Na úvod uvediem pre tých, ktorí sa vecou ešte nezaoberali, alebo, ktorí majú pocit, že sa tu zbytočne nafukuje nejaký problém len toľko: Viete si predstaviť, že by Vám pri tajných voľbách vypísal člen volebnej komisie na hlasovací lístok vaše meno, adresu a toto by sa objavilo aj vo výsledkoch s informáciami o tom, ako ste hlasovali. Nie? Ale presne toto sa deje pri sčítani ľudu!

 

ÚOOÚ SR navrhuje, aby sa občan mohol sám rozhodnúť, či nálepku, tzv. identifikátor sám nalepí na formulár alebo nie

(Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) nehorázne klame, že vraj údajne „bezvýznamový identifikátor osoby... neobsahuje meno, priezvisko“. To je rovnako smiešne a trápne, ako keby tvrdili, že čiarový kód na tovaroch obsahuje len čiarky, v žiadnom prípade nie cenu tovaru alebo iné údaje).

Treba však dať za pravdu ŠÚ SR, že v prípade, ak občan identifikátor nenalepí (Dopĺňam: Každý identifikátor slúži na identifikáciu), nie je možné vylúčiť, že sa takto spočíta dvakrát. Ja však dodávam, že ak by niekto chcel mohol by sa sčítať aj x krát (Jeden krát elektronicky, druhý krát v mieste trvalého pobytu, tretí až x-tý krát v miestach, kde udáva, že sa „prevažne“ zdržiava)

 

Návrh ÚOOÚ SR je však už úplne o ničom, lebo sčítací komisári dostali príkaz, aby v prípade, ak identifikátor nenalepí občan, nalepili oni – rezervný, ktorý majú k dispozícii. Teraz len nadávajú títo byrokratickí žoldnieri na ÚOOÚ SR, že majú kvôli nim so sčítaním viac roboty a chceli by mať za to priplatené...

 

Ľubomír Kopáček najskôr navrhoval to, čo teraz ÚOOÚ SR, teraz navrhuje: Aby si občan mohol identifikátor vytiahnuť (ako sa ťahajú karty, stieracie losy, mačka vo vreci a podobne). Akosi však zabudol (aj 21 tisíc jeho čitateľov), že tým pádom identifikátor prestáva byť identifikátorom, stáva sa ničím! To by si tam občan mohol nalepiť aj akúkoľvek známku, kolok alebo Disneyho postavičky. Vyšlo by to na jedno.

 

Jednoduchý a jasný postup a – Vlk bude sýty aj koza zostane celá.

 

Najjednoduchšie by bolo samozrejme ukončiť všetky práce so sčítaním a nepchať do neho už zvyšných 800 miliónov korún. Určite by to prijal aj poslanec Ondrej Dostál (Most-Híd + OKS), ktorý je za to, aby sa ďaľšie sčítania už nekonali a iste aj niektorí iní poslanci. A určite by to prijala aj drvivá väčšina občanov. Veď takej klamárke, akou je (stále ešte) predsedníčka Štatistického úradu SR PhDr. Ľudmila Benkovičová, CSc., ktorá opakovane tára, že sčítanie je potrebné aj na „určenie toho, kde treba postaviť cesty, novú školu či domov pre seniorov, ..." už neveria ani deti v špeciálnej škole.

 

Pokiaľ by však zrušenie a ani odloženie sčítania na jeseň nebolo „politickou vôľou“, navrhujem:

 

1. Okamžite prerušiť prijímanie elektronických formulárov a preberanie formulárov sčítacím komisármi najmenej na 48 hodín.

2. Oznámiť verejnosti, že: Elektronické sčítanie nie je anonymné a rovnako nie je anonymný ani spôsob odovzdávania sčítacích hárkov s nalepenými kódmi. Nechať na slobodnom rozhodnutí každého občana, či sa na tejto neanonymnej fáze zúčastní alebo nie.

3. S formulármi, ktoré už boli do prerušenia doručené sa nedá už nič robiť. Akokoľvek, treba očakávať ďaľšie podania občanov sťažujúcich sa na porušenie zákona o ochrane osobných údajov.

4. Śtatistický úrad zváži čas, počas ktorého bude pokračovať neanonymný zber údajov, prípadne si vyhradí skrátiť ho dodatočne v prípade nezáujmu občanov.

5. Napokon, v poslednej fáze pred anonymným sčítaním, ŠÚ SR pripraví v spolupráci s obcami zoznamy nesčítaných občanov.

 

Občania, ktorí sa nezúčastnili neanonymného sčítania, budú mať možnosť zúčastniť sa sčítania anonymného. Vo svojich obciach budú môcť vložiť svoj sčítací formulár jednoducho do zapečatenej urny (pred dvomi, optimálne pred tromi svedkami. Napr. v BB, v klientskom centre sedí vedľa seba asi 10 úradníčiek, ktoré väčšinou klientov nemajú, teda: žiadny problém. Každá z nich by sa dala za hodinu vyškoliť na konzultantku pri vypĺňaní, ale mohli by byť posilnené aj niektorými zo sčítacích komisárov. Iní z viac ako 20 tisíc komisárov by mohli posilniť tzv. call centrum Štatistického úradu (sedieť pri telefóne), ako aj pri interaktívnom webe). Pre občanov, ktorým sa nehodí odovzdať sčítací hárok v mieste trvalého bydliska by sa mohli vydávať aj „sčítacie preukazy“ (obdoby voličských preukazov). A – nakoniec: Tých, ktorí by sa nemohli zúčastniť sčítania na obecnom úrade, príp. určených miestach, ako aj tých, ktorí by sa z akýchkoľvek dôvodov, aj subjektívnych, neuznávania zmyslu sčítania, aj z dôvodu oprávneného bojkotu sčítania nezúčastnili ani anonymného sčítania by navštívili s prenosnou urnou (dvaja, optimálne traja komisári).

 

ÚOOÚ pohrozil Štatistickému úradu v piatok 21. mája „uložením adekvátnej sankcie“, Štatistický úrad reagoval v priebehu niekoľkých hodín. Ešte v ten istý deň vyhlásil, že „postúpi Generálnej prokuratúre podnet na porušenie zákona úradom na ochranu osobných údajov. Chudera súdružka Benkovičová tárala čosi o „marení sčítania“. Hádam si aj s jej právnikmi nemyslia, že existuje „trestný čin marenia sčítania“ alebo „trestný čin kritizovania rozhodnutí ústredného orgánu štátnej správy“, či „trestný čin občianskej sebaobrany? Samozrejme, že žiadne podobné trestné činy neexistujú, tak ako neexistujú ani podobné priestupky, ktorých prešetrenie by GP mohla postúpiť na obvodný úrad, podľa sídla napadnutej organizácie. Obidva úrady by si mohli zaťažovanie ďaľších úradov a orgánov nečinných v trestnom konaní ušetriť – ak by prijali predmetný návrh.

 

Čítajte: Ohlasy a názory politikov a iných občanov na návrh naozaj anonymného sčítania

 

Karol Nagy, 21. mája 2011, karolnagy77@gmail.com, tel.: 048/ 414 70 36, 0910/101 179

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

XEvil 4.0 breaks CAPTCHA of Google, Facebook, Yandex, VKontakte, and 8400 others!

(MashaRow, 13. 12. 2017 23:22)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any antibot protection.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Klamstva a peniaze

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 30. 5. 2011 13:51)

Pan Bechny,

suhlasim s vami, že L. Benkovicova klame. To, ze som scitacich komisarov nazval zoldniermi suviselo vtedy s tym, ze v tej dobe, nik z 20 tisic komisarov neusvedcil Benkovicovu z klamstva v tom, ked tajila, ze nenalepeny identifikator, ako podsuval ludom urad na ochranu osobnych udajov anonymitu scitaneho obcanu nezabezpeci, kedze su tu tie rezervne identifikatory a niektori komisari tam dopisuju patricne identifikacne kody. Pokial ide o zber udajov do urny, urcite by nevysiel drahsie, nez cez scitacich komisarov, ktori naviac musia aj udaje kontrolovat.

Pokial stat narusuje akciu, ako pisete, korene to ma v roku 1998, kedy bol prvy zakon o ochrane osobnych udajov. Aj dovtedy boli samozrejme osobne udaje chranene a uradnici viazani aj pod trestom mlcanlivostou. V roku 1998 s avsak zacali ludia bat aj podpisovat, predstavit sa. Do r. 1998 boli napr. volicske zoznamy vyvesovane aj na vchodoch do panelakov, aj s presnymi datami narodenia. Namiesto toho, aby napisali v pripadoch rovnakych mena otca a syna, matky a dcery len "ml." a nepisali sa tie haklive data narodenia, ZRUSILO SA zverejnovanie zoznamov uplne. Vtedy sa tiez zacinali ludia hlasit do for na webe, ale uz len pod "nickmi". Takto sa to ucili deti na informatike aj na ZS. Era Fejsbuku je tu len 2-3 roky, ked sa uz vacsina ludi podpisat vie...

byrokraticki zoldnieri?

(Lubo Bechny, 28. 5. 2011 16:48)

Pan Nagy, prepacte, ale urazate vsetkych dobrovolnikov, ktori chceli pomoct - a preco nie, zarobit aj nejaku koruni. Ja som jednym z nich. Tato vojna nam skomplikovala zivot a musime stripet rozne invektiviy od obcanov. Nechcem peniaze navyse. Dufam ale, ze dostanem aspon povodne. Namiestop, aby nam stat pomohol dobrou propagaciou, tak nam to komplikuje, narusuje akciu, ktoru sam spustil. Nerozumiem tomu.

chaos

(Lubo Bechny, 28. 5. 2011 16:44)

Pan Nagy, tak toto by uz bol totalny chaos a dalsie predrazenie. Nejake urny s troma svedkami po dedinach a mestach. Ja vidim riesenie do buducnosti v urychlenom odvolani riaditelky Statistickeho uradu - za klamstvo a riaditela Úradu na ochranu osobnych udajov - za sirenie poplasnej spravy. Toť vsjo.

Prázdny formulár

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 23. 5. 2011 16:56)

Prázdny formulár pre sčítacieho komisára - nepriateľa ľudu bezcenný. Ak by bol čistý, má pre neho význam len vtedy, ak bol u Teba komisárom aj pred 10 rokmi a sčítacie hárky si nafotil, alebo ak má kamaráta (A to veľmi často máva, to bývajú skoro vždy tí istí ľudia, ktorí sa nabaľujú na voľbách a podobných komédiách), kto mu tak´kópiu požičia. A - o prašule sa rozdelia. Za tých občanov, ktorí sa sčítania nezúčastnia potom vypĺňajú hárky špecialisti, na základe matrík, údajov z obcí a pravdepodobne tiež na základe hárkov z minulosti, ktoré mohli byť tiež tajne označené menami, či kódmi. Nové otázky, napr. o ovládaní PC odhadnú s použitím matematicko - štatistických metód najmä vzhľadom na vek, vzdelanie, povolanie...

ALE....

(Janohaluz@robokop.sk, 23. 5. 2011 15:11)

Co ak komisarovi odovzdam prazdy formular, kde vyskratm jednotlive okienka a nenalepim ani identifikator.... nech si tam nalepi aj nahradny...

sčítanie +

(Ema, 22. 5. 2011 12:01)

toľko rečí okolo jedného sčítania., Nie dosť, že Bude stáť veľké peniaze, ešte im pridávajme.! Sčítanie je potrebné, tak im nechajte ľahký priebeh! (sčítaniu i ŠÚSR)!♥

Duplicita

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 5. 2011 9:57)

Michal, ŠU SR konkrétne uvádzal, že ak napr. občan nahlási, že formulár vyplní elektronicky, ale oni zistia, že tak v patričnej lehote neurobil, že tam pošlú sčítacieho komisára s hárkami. To, podľa Vás ten komisár sa bude v paneláku vypytovať, že: Prosím vás, kto tu ma tri deti s dátumami narodenia takými a takými?

A čo zabránenie duplicity?

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 5. 2011 9:51)

Hmm, Michal, to sme ešte naozaj nepočuli. A čo poviete na to, že Benkovičová vždy odôvodŇovala identifikátory tým, že majú zabrániť duplicite?

identifikátor

(Michal, 22. 5. 2011 2:25)

Predstavte si, že ten identifikátor neidentifikuje osobu, ale len údaje, ktoré sú natiahnuté z databázy evidencie obyvateľstva, ako napríklad (a konkrétne):
- Miesto trvalého bydliska (obec a okres)
- Dátumy narodenia detí
A predstavte si, že keď sa dostane do systému sčítací formulár s daným identifikátorom, pripoja sa údaje z toho formulára k predpripravenému záznamu.
Tento pritom neobsahuje ani meno, ani rodné číslo ani NIČ, čo by priamo identifikovalo osobu, ktorej sa týkajú.
Proste ŠÚ SR prednaplnil DB údajmi, ktoré má k dispozícii z iných DB, pričom dôsledne dbal na neuloženie údajov priamo identifikujúcich občana a záznamom pridelil namiesto toho identifikátory tak, aby sa dáta z formulárov správne pripojili.
Mená obyvateľov sú pritomlen na vytlačených obálkach, ktoré dostali obyvatelia spolu s formulármi.
A teraz si môže ÚOOÚ SP pískať - ak je to tak, mali vec predsa len najprv zanalyzovať :-)
Iná vec je, že to mala pani šéfová vysvetliť...

Štatistický úrad sabotuje!

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 21. 5. 2011 17:21)

Práve sme dostal informácie, že Štatistický úrad SR sabotuje doporučenie Úradu na ochranu verejných činiteľov SR!!! Sčítací komisári dostali príkaz, aby v prípade, ak identifikátor nenalepí občan, nalepili oni – rezervný, ktorý majú k dispozícii. Teraz len nadávajú títo byrokratickí žoldnieri na ÚOOÚ SR, že majú kvôli nim so sčítaním viac roboty a chceli by mať za to priplatené... A návrh ÚOOÚ SR občanom je takto úplne o ničom!