Choď na obsah Choď na menu
 


Nielen občania slovenskej národnosti, ale aj politici, kandidáti a politické strany kašlú na eurovoľby a pohŕdajú voličmi!

20. 5. 2009

Pravda uverejnila včera večer na internete článok podpísaný „svk:“ Slováci majú eurovoľby najviac "na háku" (Článok nevyšiel nasledujúci deň aj v tlačenej Pravde). Nielen, že sme boli minule najhorší z EÚ v účasti na voľbách (A to nás ešte vytrhli naši Maďari) v predchádzajúcich voľbách, ale sme najhorší a to s veľkým odstupom pred predposlednými aj v najnovších prieskumoch. Autora však popri popisovaniu čísel a diagramov akoby vôbec nezaujímali dôvody, či súvislosti. Z tohto aspektu dáva hlas jedine jednému riaditeľovi francúzskej nadácie: "Nie sú to voliči, koho nezaujímajú eurovoľby, sú to eurovoľby, ktoré sú nezaujímavé," tvrdí.

V Banskej Bystrici, podobne ako vo väčšine iných miest Mesto pripravilo už tradične, na Námestí SNP, pred sídlom VÚC plagátovacie plochy pre 14 strán, resp. koalícií kandidujúcich do EP. Dnes ráno to bolo už piaty deň, čo sú tieto plochy k dispozícii. Zatiaľ ich však využilo len päť strán zo štrnástich; Smer - SD, ĽS - HZDS, SF, KDH a KSS. Vládna strana SNS, rovnako ako strana SDKÚ, ktorá chce byť lídrom opozície podľa všetkého nemajú v okrese s viac ako 111 tisíc obyvateľmi človeka, ktorého by mohli poctiť dôverou, aby im tie plagáty nalepil. Rovnako ako zvyšných 7 strán. Alebo sa nevedia dohodnúť na cene? Vraj zadarmo ani kura nehrabe. Veď ale tieto strany dohromady delegovali do okrskových komisií okolo 500 svojich členov a sympatizantov. A tí nebudú „hrabať,“ pardon sedieť vo volebnej miestnosti a striedavo odchádzať domov, resp. niekam inam na obed, na kávu, prejsť sa, zadarmo. Každý jeden z nich zhrabne okolo 45 € (38,54 € odmena, 2 € na občerstvenie, cca 5 € stravné, podľa vyhlášky záväznej pre štátnych aj súkromných zamestnávateľov pre služobnú cestu nad 12 hodín). Neverím, že by nikto z tých 500 ľudí nebol ochotný volebné plagáty aspoň na tom jednom mieste vylepiť

Politici sú teda neschopáci, pokiaľ im kývnutie rukou, otvorenie hubou nevyvažujú euráčmi do ich vlastných vreciek. Proste, kašlú nielen na občanov, na krajinu, ale aj na záujmy svojich strán, dokonca aj na svoj potenciálny mesačný plat 5 tisíc €.

O demokracii by títo mohli trúbiť, nie rozprávať - niekde na psychiatrii, alebo v ZOO medzi šimpanzami, či slonmi. Pred pár rokmi som poriadal petičné referendum o zvýšení čiastok na financovanie politických strán z našich daní, teda zo štátneho rozpočtu. Každý sa mohol slobodne vyjadriť aj za, aj proti. Z okolo 500 účastníkov petičného referenda, ktorí všetci súhlasili aj so zverejnením svojich mien a obcí, odkiaľ pochádzajú len traja - štyria, teda menej ako jedno percento súhlasili s prídavkom do válova nenažraných predstaviteľov politických strán. V parlamente si samozrejme ďaľšie zvýšenie schválili. Neviem, teraz, či majú pravidelnú valorizáciu garantovanú zákonom, ale už prešlo asi 5 rokov, po voľbách do parlamentu a VÚC budú najskôr žiadať opäť viac, veď krízou tak "trpia." Chudáci. :-(

Karol Nagy

P. S.: Niekomu by sa mohlo zdať, že mi ktosi šľapol na otlak, či dokonca, že ma niekedy vylúčili alebo neprijali do nejakej strany. Nie! Toto vôbec nie je o mne. Poznám v našom meste viacerých straníckych funkcionárov. Dohromady tých, ktorí sa búchali do pŕs, ako veľmi im záleži na našich občanoch, aj na našom meste, boli prinajmenej miestnymi poslancami, alebo len kandidátmi (Všetky kandidátne listiny si odkladám, aj s adresami), alebo aspoň si niekedy zarobili na voľbách v okrskových komisiách, či sú alebo boli v rôznych neziskovkách, aj v tých, ktoré majú v svojich programoch v dôsledku ich hlúposti „získavať finančné prostriedky“ ich je viac ako 10 tisíc, viac ako 10 %. Ale takmer všetci sú zalezení ako voš pod chrastou. Nikto z nich sa nezúčastní ani len na balkóne na verejneom zasadaní mestského, alebo ak sú z dediny, obecného zastupiteľstva. Iste by však napriek všetkému celkovému morálnemu úpadku boli niektorí aj ochotní tie plagáty – a nielen tam aj vylepiť. Chýba im však tá iniciatíva. A k iniciatíve ich nevedú ani ich stranícki obľúbenci. Som maximálne tolerantný až liberálny ku všetkým ľudským chybám, zlyhaniam. Ale nemienim sa mierniť v kritike systémových chýb. A táto medzi ne patrí. Uviedol som ju príkladom z jedného z najväčších slovenských miest, ale ide o takmer celé Slovensko, s výnimkou oblastí, kde má svoj vplyv Strana maďarskej koalície.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pribudli už len traja

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 28. 5. 2009 9:11)

Mala tu stretnutie s občanmi Janka Budáčová (Strana zelených). Nalepili tu niekoľko plagátov.

Potom tu kandidát SDĽ zrušil svoju stranu - prelepil ako jediný zo všetkých 17 jej názov svojimi piatimi plagátikmi. A nalepil aj asi päť väčších nižšie. Na nich má slogan: Nevoľte strany, voľte ľudí. Asi nepochopil, že ak ľudia nezvolia SDĽ, nezvolia ani jeho. Rád by som vedel, čo by na takéto vyčínanie povedala SDĽ. Aj keď on nič, on fotograf. Na lepenie plagátov má možno aj niekoho iného.

Včera sa tu stretali s občanmi kandidáti KDS a OKS. Dali mi viac plagátikov, pôjdem ich dnes polepiť...

Piaty deň len päť strán,

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 23. 5. 2009 8:35)

zo štrnástich, ktoré majú najmenej jedného človeka v Banskej Bystrici, resp. ktoré nekašlú na svojich voličov. Pribudla SDKÚ. Šiesty a siedmy deň už k tým piatim nepribudol nikto.