Teraz už 24 hodinové utajovanie výsledkov volieb
Tohtoročné eurovoľby sú vôbec prvými voľbami u nás, ktorých výsledky budú oficiálne utajované po dobu takmer 24 hodín!
Iste má každý čitateľ v živej pamäti, že takmer presné výsledky predchádzajúcich – prezidentských volieb boli u nás zverejnené už necelé dve hodiny po uzavrení volebných miestností. V TV sme mohli sledovať, ako približne od pol jedenástej v noci pribúdali okrsky, ktoré práve odovzdali svoje zápisnice v obvodných volebných komisiách. V priebehu niekoľkých minút boli výsledky z nich zahrnuté v celoštátnom sumári. Súčty hlasov v jednotlivých volebných obvodoch (Väčšina obvodov, teda celkov spravovaných obvodnými úradmi je tvorených jediným okresom, niektoré však až tromi) mohli byť obídené.
Minulé eurovoľby sme absolvovali, ako väčšina štátov únie v nedeľu, teda v posledný deň časového rozpätia 10. až 13. júna 2004. V r. 2005 sme však prijali novelu v znení zákona 464/ 2005 Zz., podľa ktorej je volebným dňom u nás sobota. Preto sme v tom istom zákone museli prijať aj § 35, ods. 3:
„Ustredná volebná komisia uverejní celkový výsledok volieb až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední.“
K tomuto nevidím absolútne žiadny dôvod. Verejnosť je zvyknutá na čo najskoršie informácie. V prvých voľbách po r. 1989 sa dokonca zverejňovali celkom presné priebežné výsledky už behom volebného dňa. Zisťovali sa tým spôsobom, že anketári sa pred vybranými volebnými miestnosťami pýtali voličov, komu dali svoj hlas. Táto metóda bola odmietnutá z toho dôvodu, že voliči, ktorí volili v neskorších hodinách mohli byť hlasmi svojich spoluobčanov ovplyvnení. Oprávnene. Pri európskych voľbách však je takmer vylúčené, aby sa volebnými (ne)úspechmi v jednom štáte riadili voliči v iných štátoch. Veď všade existuje aj úplne iné rozloženie síl.
Zákaz uverejnenia výsledkov považujeme za viac ako prehnaný. Navyše je v rozpore so slobodou prejavu. Okrem toho, zákon zakazuje zverejniť výsledky volieb ústrednej volebnej komisii. Nie však jej jednotlivým členom! Členovia komisií, a týka sa to prakticky len tých najnižších, ktorých je ďaleko najviac sú viazaní mlčanlivosťou, len pokiaľ ide o osobné údaje voličov. Nikde nie je ustanovené, že nemôžu informovať verejnosť o výsledkoch v okrsku, obvode, celoštátnych.
Zákaz zverejnenia výsledkov volieb celkom určite nepridá voličom v záujme o tieto voľby v nasledujúcich rokoch.
Ideálne bude, keď väčšina voličov bude voliť elektronicky (Tak ako 1-2 ročné deti na ilustračnej fotke vľavo), v celej EÚ jednotne bude môcť byť volebným dňom aj obyčajný pracovný deň (pondelok až štvrtok, keďže piatok je posvätným dňom pokoja u moslimov).
Zatiaľ sa však musíme nejak dôstojne vyrovnať s tým, čo nám Brusel diktuje. Mnohé, najmä väčšie politické strany, prípadne zoskupenia mnohokrát v minulosti vykonávali tzv. paralelné sčitovanie hlasov. Hovorili, písali o tom však len v r. 1998. Vyzývam predstaviteľov všetkých politických strán, najmä tých, ktorí sú odhodlaní z dôvodu vylúčenia možnosti manipulácie pri sčitovaní hlasov z okrskov paralelné sčítanie hlasov sami alebo v zoskupení vykonať, aby svoje výsledky, čo najskôr zverejnili na internete.
Bruselskí byrokrati nám nemajú čo rozkazovať, o čom môžeme a o čom nemôžme písať!
Karol Nagy