Choď na obsah Choď na menu
 


Dotazník o bývalom režime

13. 12. 2009

Požiadal ma jeden priateľ na Facebooku o zodpovedanie nižšie uvedených otázok. Hoci nesúhlasím už ani s názvom dotazníka – žiadny komunizmus u nás predsa nebol a aj o tzv. socializme by sa dalo polemizovať, nesúhlasím ani s tendenčnosťou názvu, ktorou sa všeobecne nikdy k skutočným postojom maximálneho počtu z respondentov nedostaneme, keď im podsúvame nejaký postoj, ktorý by mali mať. Stávame sa tým len poľutovaniahodnými manipulátormi, podobnými komunistom alebo súčasným lžiliberálom, či lžikonzervatívcom. Dotazník som mu napriek uvedenému publikoval. Sám naň odpoviem verejne, najneskôr 13. decembra o 24:00

 

Dotazník k SOČ – Zločiny komunizmu v ČSSR 1945 – 1989

 

Vek:

Pohlavie:                                                                                                     

 

1. Čo viete o období komunizmu v ČSSR?

2. Aký máte pohľad na obdobie komunizmu v ČSSR?

3. Viete o tom, že tento režim bol zločinecký a spáchal mnoho zločinov proti demokracií a základným ľudským právam a usmrtil mnoho nevinných ľudí? O akých zločinoch viete?

4. Zaujímali ste sa aktívnejšie o toto obdobie?

5. Myslíte si, že v školách sú žiaci/študenti dostatočne oboznámení s týmto bdobím?

(Základné a stredné školy)

6. Keby ste porovnali fašizmus s komunizmom, ktorý z nich je podľa vás horší režim? Napíšte aj podľa čoho ste to usúdili.

7. Myslíte si, že by sa tento režim ešte mohol vrátiť? Myslíte si, že by to bolo dobré?

8. Zaujíma vás politický vývoj Slovenska? Ste s ním spokojný?

9. Akých významných ľudí poznáte z tohto obdobia, ktorý bojovali proti režimu alebo stáli na tribúnach v Novembri 1989?

10. Ste spokojný s vývojom Slovenska od Novembra 1989. Popíšte čo sa vám páči a čo naopak nepáči.

Ďakujem za váš čas, ak uznáte za vhodné môžete to rozposlať aj iným ľuďom, o ktorých si myslíte, že by mi mohli pomôcť.

 

Odpovede prosím uveďte v komentári k tomuto článku (Netreba sa registrovať, odpovede stačí očíslovať), prípadne ich prosím zašlite na email: karolnagy7@gmail.com. Uveďte, prosím, či súhlasíte s prípadným zverejnením tvojich (vašich) odpovedí, s celým menom, len s iniciálkami, alebo vôbec nesúhlasíš(te).

 

Ak je vaša odpoveď obsiahlejšia, pokračujte otvorením ďaľšieho komentára, prípadne ju publikujte na vlastnom webe a tu uveďte len link.

 

Karol Nagy: Odpovede na dotazník o bývalom režime

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Vyjadrenie

(Tomáš, 31. 12. 2009 10:09)

vyplnenie dotazníka

(róbert, 26. 12. 2009 23:14)

muž
41
1. komunizmus tu nikdy nebol, ČSSR budovala rozvinutý socializmus. Komunizmu mal byť vrcholné štádium kedy práca mala byť potrebou.
2. veľmi zmiešaný - dokázať svetu ako tu je dobre strieľaním ľudí na hraniciach a neumožniť im cestovať je veľké negatívum. Sociálny systém bol zase lepší ako dnes - pozitívum (za akú cenu?)
3. Každý systém je v podstate zločinecký ( fašizmus, nacizmus ale aj americká demokracia - koľko nevinných ľudí skončilo v USA na kresle, černochov bolo zlikvidovaných a podobne...) v rámci ČSSR sú desiatky sú štatistiky
4. záujem ? musel som v tom žiť!
5. vôbec nie!
6. to sa porovnať nedá - fašizmus bol v Taliansku od oku 1922 pochod na Rím a skončil 1943 podpísaním kapitulácie Talianska a prechodom pod vládu generála Badólia. V Nemecku bol nacizmus - autor dotazníka si mýli socializmus s komunizmom a fašizmus s nacizmom.
7. určite nie je prekonaný
8. áno ale nespokojný
9. určite takmer všetkých
10. nie pretože je tu vysoký návrat kryptokomunistov, komunistov a iných demagógov som za trhové hospodárstvo

názor

(róbert, 26. 12. 2009 22:58)

deti svet nie je čierno biely - to sú len šachy

odpovede k dotaznikom

(anonym, 19. 12. 2009 10:17)

1. nie vela, lebo som v ten cas este nezil, ale len z pocutia viem ze to bol priadny horor...
2. z rozpravania inych ludi (mama a pod.) som zistil ze komunistov nemam rad - boli moc tvrdy...
3. viem o tom, pretoze skola do ktorej teraz chodim bola vtedy majetok komunistov (takym sposobom tu zomrelo vela knazov - co im urobili??)
4. len nedavno som sa na to zacal doma a v skole vypytovat...
5. nie, mali by sa s tym ale "zoznamit"
6. fasizmus, lebo tam zomrelo ovela viac nevinnych ako v komunizme (tu sa dalo ako - tak schovat...)
7. moc by som ani nechcel aby sa komunizmus vratil, ale podla mojho skromneho nazoru mu uz vela nechyba (nevsimli ste si ze akosi privela zakazuju??)
8. moc by ma zaujimalo preco zacali tak velmi vsetko zakazovat... moc s tym spokojny niesom (ved takymto tempom budeme platit uz aj za to ze vobec dychame...)
9. tych ludi bolo vela, ale ja poznam akurat Klausa (dufam ze sa tak bolal...:))
10. urcite uz boli aj lepsie casy ale paci sa mi doterajsi rozvoj... ...dufam ze to tak pojde (minimalne takymto tempom) dalej... :)

Dotazník

(Karol Dučák, 17. 12. 2009 16:00)

1. Skutočný funkčný, dlhodobo úspešne pretrvávajúci komunizmus bol jedine v jezuitskom štáte v Paraguaji v období 1609 - 1768. V súčasnosti finišujem s knihou o tomto jezuitskom experimente.
2. Ako vyplýva v mojej prvej odpovede, nedá sa hovoriť o komunizme v ČSSR. Hovorme teda radšej o období rokov 1948 - 1989. Aj keď som praktizujúci katolík a navyše katolícky autor, nezatracujem toto obdobie en bloc. Na jednej strane boli mimoriadne vážne pochybenia, ktoré poznačili život mnohých ľudí. Boli ľudia, nevinne odsúdení na smrť, boli zmarené ľudské existencie. Poznám viacero ľudí, ktorí úprimne túžili stať sa kňazmi, ale krutý režim im to nedovolil. Na druhej strane niektoré opatrenia predchádzajúceho režimu by som dokonca znovu presadzoval v praxi. Napríklad tvrdú kultúrnu cenzúru. Nie je predsa možné, aby sa vo vyspelej spoločnosti šíril z masmédií taký morálny hnoj, ako sa šíri z našich masmédií. Často sa mi z toho dvíha žalúdok. Predstavitelia moci v predchádzajúcom režime nikdy nedovolili takúto morálnu spustlosť.
3. Samozrejme, že o tom viem. Prežil som v predchádzajúcom zriadení bezmála 37 rokov života.
4. Určite. Hodne som publikoval na tému kresťanského komunizmu lásky a teda som študoval všetky pokusy o nastolenie sociálne spravodlivej spoločnosti.
5. Myslím, že nie.
6. Samozrejme, že neporovnateľne horší bol fašizmus.
7. Nepochybujem ani na sekundu o tom, že nejestvuje lepšie spoločenské zriadenie, ako kresťanský komunizmus lásky. Problém je v tom, že ľudstvo zatiaľ nedozrelo na takýto nesmierne ušľachtilý ideál. Dokonca si nie som istý, či vôbec niekedy ľudia dozrejú pre takýto ideál. Komunizmus nemožno zaviesť násilím. Toto bol najväčší omyl marxistov. Komunizmus sa musí zrodiť najprv v hlavách a srdciach ľudí. Až vtedy, keď prestane platiť, že je bližšia košeľa ako kabát, až vtedy je možné uvažovať o komunizme. Pokiaľ sa ľudstvo nezbaví sebectva, je zbytočné uvažovať o sociálne spravodlivej spoločnosti.
8. Nie som.
9. To by bolo nosením dreva do lesa. Pozná ich predsa každý.
10. To by bolo na veľmi dlhú debatu. Kto číta moje články, vyvodí si z nich odpoveď sám. Celkove môžem hovoriť o veľkom sklamaní nielen mojom, ale takmer celej generácie mojich rovesníkov.

Odpovede 2-10

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 15. 12. 2009 9:22)

2. Aký máte pohľad na obdobie komunizmu v ČSSR?
Odpovedal som v bode 1
3. Viete o tom, že tento režim bol zločinecký a spáchal mnoho zločinov proti demokracií a základným ľudským právam a usmrtil mnoho nevinných ľudí? O akých zločinoch viete?
Viem iba o tom, že termínom zločinecký označujú bývalý režim hlavne niektorí ultrapravicoví katolíci. Sú však príliš zbabelí na to, aby viedli o tomto režime otvorený dialóg. Osobne s názvom „zločinecký režim“ nesúhlasím. Iba, ak by sme rovnako nazvali aj súčasný režim, alebo tzv. demkratické režimy nastolené, či obnovené po vojne na západe.
4. Zaujímali ste sa aktívnejšie o toto obdobie?
Samozrejme.
5. Myslíte si, že v školách sú žiaci/študenti dostatočne oboznámení s týmto obdobím? (Základné a stredné školy)
Učebnice považujem za veľmi slabé. Nielen obsahom, tendenciou, ale aj absenciou udalostí, dát a pokusom ich pomenovať
6. Keby ste porovnali fašizmus s komunizmom, ktorý z nich je podľa vás horší režim? Napíšte aj podľa čoho ste to usúdili.
Aj chyby a zločiny fašizmu, najmä ak pod ten pojem zahrnieme aj režim v prvej slovenskej republike, aj chyby a zločiny tzv. komunizmu sa zveličujú a píšu v drvivej väčšine z pozície víťazov, medzi ktorými vynikali a vynikajú bývalí protagonisti porazených. HNUS!
7. Myslíte si, že by sa tento režim ešte mohol vrátiť? Myslíte si, že by to bolo dobré?
Kapitalizmus je nedemokratický a popiera občianske práva najmä v ekonomickej oblasti, socializmus bol nedemokratický a popieral občianske práva najmä v politickej, náboženskej a kultúrnej oblasti.
ÚPLNE VERÍM V DEMOKRATICKÝ SOCIALIZMUS (založený nielen na spoločnom vlastyníctve, ale aj na jeho kontrole všetkými občanmi) BUDE NASTOLENÝ a bude poskytovať maximum práv, čo najväčšiemu počtu občanov, ktorí o ne budú stáť, v ekonomickej, politickej, náboženskej, kultúrnej, a vo všetkých iných oblastiach verejného života.
8. Zaujíma vás politický vývoj Slovenska? Ste s ním spokojný?
Samozrejme, že nie som spokojný.
9. Akých významných ľudí poznáte z tohto obdobia, ktorý bojovali proti režimu alebo stáli na tribúnach v Novembri 1989?
Poznám osobne takmer všetkých zo Slovenska a zopár aj z Prahy.
10. Ste spokojný s vývojom Slovenska od Novembra 1989. Popíšte čo sa vám páči a čo naopak nepáči.
Samozrejme, že som vrcholne nespokojný. Páčia sa mi napríklad PC a internet. Ich vývoj však nemá nič spoločného s otázkou kapitalizmus – socializmus. Iba to, že sa v roku 1989 museli odporcovia DEMOKRACIE s prevratmi poponáhľať, lebo vývoj počítačov, statlitné vysielanie a blížiaci sa internet by spôsobili spontánny vznik DEMOKRATICKÉHO SOCIALIZMU, teda jedinej autentickej demokracie. A to si nemohli odporcovia demokracie na západe, aj na východe dovoliť!

Odpoveď na 1 - dokončenie

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 15. 12. 2009 9:19)

Osobne som inicioval založenie Občianskeho fóra v Banskej Bystrici – Sásová (30 tisíc obyvateľov), pokúšal som sa, aby zostalo čo najdlhšie nezávislým od NOVÉHO CENTRA MOCI – VPN, Markušova, vzápätí Jiráskova, Bratislava, keďže som v BB nebýval, nemohol som Občianske fórum viesť, po troch dňoch bolo pohltené Občianskym fórom Banská Bystrica a tým aj tzv. Verejnosťou proti násiliu. Tým skončil náš odboj, v ktorom sme súhlasili s vyhláseniami VPN – okrem jedného. Vrátil som sa do Bratislavy, kde som úspešne vyzval občanov spadajúcich pod občiansky výbor č. 11a (Prednádražie, 3-4 tisíc obyvateľov) k jeho zvrhnutiu a v priebehu týždňa sme zvolili ÚPLNE NOVÝ OBČIANSKY VÝBOR, napriek mojim výzvam, nechcel kandidovať nik zo starého, takže zo starého som prešiel iba ja. TAKÁTO DEMOKRATICKÁ VÝMENA občianskeho výboru sa uskutočnila v celom Česko – Slovensku asi jediná. Boli sme tiež jedinou demokraticky zvolenou inštitúciou, nezávislou od nového centra moci. Aj preto na naše zasadnutia chodili a neúspešne sa ich pokúšali ovplyvniť aj poslanci slovenského parlamentu, napr. Ján Majer, podpredseda SNR. Odmietali sme jeden bod požiadaviek VPN z 21. novembra a 11. januára 1990 sme odmietli aj porušovanie ústavy tzv. kooptáciami poslancov, bez ich voľby občanmi. Toto sa mi podarilo dostať 12. januára do Smeny a hneď v ten deň som výstrižok odovzdal osobne všetkým poslancom, ktorí mali o zákone o kooptácii poslancov hlasovať – a potom spáchať politické harakiri, aby im uvoľnili miesta. Dosiahol som síce, že po prvý raz po 20 rokoch mnohí poslanci hlasovali proti návrhu zákona, ale, žiaľ, nebola ich väčšina...

Odpoveď na prvú otázku

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 15. 12. 2009 9:18)

1. Čo viete o období komunizmu v ČSSR?
1945 – únosy desaťtisícov slovenských občanov, proči čomu česko – slovenská vláda nesmela protestovať a žiadne „slobodné, demokratické“ médiá písať, veľká časť našich ľudí tam zahynula, aj môj starý otec a brat môjho otca, február 1948 – zohratá fraška s demisiou nekomunistických ministrov, hoci bolo odovzdanie moci už dávno dohodnuté, delegácii katolíkov, ktorí prišli za kardinálom Beranom povedal: „Oč vám jde? Všichni jste byli za socializaci.“ Katolícke noviny na Slovensku písali relatívne slobodne až do júna 1949, tak ako už od r. 1945 za socializmus, od júna 1949 bola cirkev zbavená rozhodovania o svojich médiách, spolkoch, následne zbavená majetku, čo však niektorí chudobní kňazi aj privítali, lebo dostali od štátu vyšší plat, 1950 – likvidácia reholí, gréckokatolíckej cirkvi, už od roku 1949 výzvy niektorých odporcov znárodňovania a združstevňovania (vrátane kňazov) k ekonomickému bojkotu až sabotáži, takže teror komunistov možno čiastočne brať aj ako obranu, v USA začínal tzv. hon na bosorky, kde za každým rohom videli komunisty, boli a zostali v USA aj koncentráky, boli aj popravy politických väzňov, ktorí nespáchali teroristický čin, 1968 – demokratizácia, preto, s tichým súhlasom západu a ešte tichším tých, ktorí boli nad západom aj východom, 21. augusta okupácia. V roku 1968 sa v Česko – Slovensku NIKTO verejne nevyslovil proti socializmu, nie preto, že by nemohol, ale preto, že každý vedel, že 99% ľudí je za socializmus, v r. 1981 začala v Bratislave demokratizácia vo vnútri Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, v r. 1988 nabrala vplyvom Gorbačova na obrátkach najmä navonok, vzápätí však nastalo triedenie vo vnútri na vhodných a nevhodných pre prevrat, teda aj antidemokratizácia, nemohol už ktokoľvek iniciovať ani najmenšiu skupinku, Budaj sa so svojimi ľuďmi chápal moci, čo sa prejavilo vzápätí na tribúnach, Alexander Dubček sľúbil chartistom poslušnosť už v lete 1989, ale porušil ju už na Letnej, v nedeľu 26. novembra 1989, kedy si nedal schváliť prejav tzv. vedúcimi politickými silami a dovolil si povedať, že demokracia nemôže spočívať z tribún, ale musí začínať v továrňach, na poliach, v školách, ZDOLA, za čo mu pol miliónový dav burácal: Dubček na hrad! Ale ten istý, debilný dav, už o niekoľko minút burácal: Havel na hrad! Dubček dostal „ochranku“ a domáce väzenie, až do 30. decembra, kedy sa nikde neobjavil na verejnosti. Potom zrazu, bezprecedentným porušením ústavy, ŽIADNYMI OBČANMI NEVOLENÝ, menovaný poslancom federálneho zhromaždenia a o niekoľko minút zvolený za jeho predsedu.

Barsfajny@gmail.com

(Michal, 15. 12. 2009 0:36)

19r. Muž
1. Ohľadom tohto obdobia nie som oboznámený veľmi dobre, keďže som mal pár rokov v dobe prevratu, viem len to čo som zistil z kníh a hlavne z rozprávania rodičov. Otec má odpor k tomuto obdobiu hlavne čo sa týka armády a nanucovaných vecí, ale vraví že sa mu celkovo žilo lepšie, i keď si teraz je v nadštandardnej situácii oproti väčšine ľudí; mama má pozitívnejší vzťah k min. režimu, pretože po prevrate ju práca učiteľky v materskej škole neuživila (teraz má mamina kamarátka 25 ročnú prax a 11 000 a niečo výplatu v korunách). Obaja ale tvrdia že diktatúra bola, ale teraz je v niečom ešte horšia.
2. Niektoré veci boli určite lepšie ako teraz a iné zas horšie, preto sa to nedá povedať jednoznačne, čo sa týka bezpečnosti (sociálnej, fyzickej) tak pozitívne, ale čo sa týka slobody tak negatívne
3. Áno viem o tom, z hlavy si však nespomeniem na nič v čssr, okrem zatýkania a posielania do väzníc vojakov ktorí bojovali proti fašizmu na západe, z globálneho hľadiska ma komunizmus desiatky miliónov obetí a čistiek
4. Nie
5. Nie, hlavne nie objektívne, pamätám sa ešte na zš sme vôbec nepoužívali učebnicu (po celý rok) učiteľka išla podľa niečoho iného než je učebnica
6. Fašizmus, teda neofašizmus mal podľa Mussoliniho spojiť európske národy v boji proti boľševikom, i keď to zaznelo v jeho prejave v závere vojny, čiže mohol mať iné úmysly ako pôvodne v 30tych rokoch. Komunizmus mal zase zjednotiť všetko na východe v boji proti kapitalizmu a fašizmu. Takže si myslím že obe sú rovnako zlé, pretože sú obe expanzívne
7. Keď sa pozriem na preferencie smeru a na situáciu vo svete, tak myslím že áno a myslím že by to nebolo pre Slovensko to pravé
8. Zaujíma a nie som vôbec spokojný či už ide o NATO EU euro orientáciu na USA a pod
9. Havel, Čarnogurský a nejaký bratislavský herci
10. Nepáči sa mi: stav cigánov, stav politikov, stav mládeže (drogy, chľast), stav armády, stav ciest, stav lesov(smetiská), stav riek (nečistené korytá už veľmi dlho), stav školstva, stav televízie, stav kníh(odbornú knihu je nemožné zohnať v slovenčine, len v češtine), stav korupcie, Páči sa mi možnosť cestovať, čo som zatiaľ dosť veľa využíval


súhlasím so zverejneným odpovedí i s horeuvedeným skráteným menom

poznámka

(Daniel , 14. 12. 2009 18:32)

Na túto tému by sa toho dalo veľmi dlho rozprávať a pôvodne som aj zamýšlal napísať tento dotazník obšírnejšie, ale žiaľ nedalo sa...
Ešte pridám jeden údaj, v roku 1948 kedy sa KSČ dostala k moci, obyvateľstvo u nás sa čítalo na cca 3,5 milióna, po roku 1989 nás už bolo cca 5,5 milióna, v súčasnosti pôrodnosť detí klesá a pomaly začína byť viac starých ako mladých ľudí.. Čiže aj tento údaj hovorí o ´´zločinosti´´ komunistického systému..

Dotazník

(Daniel , 14. 12. 2009 18:23)

24, muž

1.Nie komunizmus ale socializmus, viem že sa u nás začal budovať nástupom KSČ k moci v roku 1948. O dobu socializmu sa osobne zaujímam a aj vďaka historií a z riozprávania tých čo to zažili...

2.Za 40 rokov sa tu vykomnalo mnoho dobrého ale aj zlého (hlavne v 50. rokoch), nesporné pozitíva tej doby : takmer úplná zamestnaosť, pokrok v poľnohospodárstve, priemysle, vo vede a výskume atď..

3.Viem o tom, ale proti tomu čo tu u nás bolo za 1. Slovenskej klérofašistickej republiky (1939-1945) a aj to, čo tu máme teraz (kapitalizmus) po roku 1989, musím povedať že to bolo určite humánnejšie a spravodlivejšie zriadenie...

4.Áno aktívne za o toto obdobie zaujímam, vedomosti čerpám z histórie a z rozprávania starších ľudí...

5.Myslím si že nie, dôkazom toho je, že žiaci ZŠ a SŠ už pomaly ani nepooznajú osobnosti akými boli K. Gottwald, A. Zápotocký, L. Svoboda, A. Novotný, G. Husák...

6.Horší jednoznašne fašizmus/nacizmus, za prvej klerofašistickej republiky bolo zo SR zlikvidovaných okolo 70 tisíc našich židovských spoluobčanov, počas 40 rokov socializmu bolo na našom území popravených alebo na hranici zastrelených dohromady okolo 70 ľudí, už len tento údaj hovorí za všetko...

7.Samozrejme a nášmu ľudu (tým čestným a pocťivým) by to len mohlo prospieť...

8.Áno zaujíma ma tento vývoj po r. 1989, určite som s ním veľmi nespokojný, stratili sa hodnodty, vládnu len peniaze a korupcia, vyskytli sa u nás dovtedy nepoznané fenomény ako, nízka životná úroveň, chudoba, nedobrovolná nezamestnanosť, drogy, prostitúcia, mafia, neonacizmus, vysoká korupcia na najvyšších miestach atď atď...

9.M. Kňažko, J. Budaj,V. Havel, F. Gáál atď atď...

10.Nepáči sa mi o.i. aj to že naši ľudia sú v mnohých prípadoch nútení odchádzať za prácou niekam ďaleko od svojich rodín...

Nech sa lubi, odpovede

(Johannes, 14. 12. 2009 18:14)

23 r., muž, študent VŠ

1. pomerne dosť, pri štúdiu totiž často prichádzam do styku s dejinami tohoto druhu
2. Zmiešaný. Mal svoje výhody no uskutočňoval ich veľmi necitlivo a útočne.
3. Iste, že o tom viem. Mňe osobnne ako typické pripadajú neprávosti až morálne zverstvá, ktorých sa dopustili voči kresťanstvu a Cirkvi ako takej. Prenasledovanie, väznenie, ba aj ich nepriame či nedokázané usmrtenie. Bez objektívneho dôvodu. Zaujímavé boli aj procesy, ktoré sa konštruovali komunistami proti komunistom. Do neba volajúcimi prehreškami sú však pseudohumanistické povolenia potratov a devastovanie prírody priemyslom v rámci nadhodnotenej industrializácie.
4. Iba v rámci obsiahleho štúdia na VŠ. Minimálne priemerne voči ostatným.
5. Neviem do akej miery sú deti na základnej škole schopné pochopiť pointu racionálnej kritiky socialistického režimu. Ale stredoškoláci by už chápať mohli, v potrebnej, no nie celkom prežitej miere. Neviem čo sa presne učia na školách. Ale k tomuto obdobiu treba pristupovať tiež citlivo a rozlišovať veci, hoci to nevyžaduje také pochopenie ako napr. fašizmus či nacizmus, ktorého interpretácie a kontext je manipulovaný.
6. Horší? Ako v čom. Mne ako kresťanovi obe ideológie pripadajú ako nebezpečné a nákazlivé v popieraní Boha ako najvyššej autority. Oba režimy prenasledovali nepriateľov, tak ako to je stále, v tej či onej dobe,viac alebo menej. Čo do štatistík majú oba režimy kolosálne počty obetí, no komunizmus vedie. Je ťažké posúdiť, ktorý historický autoritársky režim považujem za najhorší. Ale v tejto chvíli asi komunizmus. Pretože antisemitizmus je nám neustále vtieraný do očí ako akýsi dovŕšený produkt nacizmom, hoci sa zabúda, že Židia boli prenasledovaní aj Stalinom napríklad.
7. V tej forme, v ktorej tu bol to už nebude a ani si to tak neprajem ! Musí byť založený na kresťanských princípoch, ale to už by nebol komunizmus komunizmom v súčasnom a prežitom podaní. Hoci solidarita je aj výsadou kresťanov a spoločné morálne bezúhonné vlastníctvo je cťou.
8. Nie, nie som spokojný, ale som pripravený na to, že lepšie a transparentné to už nebude, v postorvelovskom svete. ALe zaujímam sa okrajovo o to, čo sa deje. Nie som z tých, ktorých by oslepil lesk zábaviek, ktoré sa ponúkajú nechutne vtieravým spôsobom.
9. Zopár ich poznám tých novembrových oficiálnych tribúnov. Dokonca sa občas nezabudne ani na jeho eminenciu, kardinála Korca, ktorý trpel , dovolím si tvrdiť minimálne toľko , čo niektorí zo zmieňovaných i nezmieňovaných dokopy. Okrem toho, málokedy sa zmieni Sviečková manifestácia z jari 1988, keď naozaj šlo o veľa, keďže na rozdiel od pozoruhodne pokojného prechodu do slobody, sa v marci ´88 bilo do ľudí, keď sa zhromaždili na kresťanskom základe na podporu počatého života.
10. Nie som. Socializmus sa zrútil, vyčerpal sám. Šance sa chopili ľudia, ktorí stáli v úzadí, či už v strane alebo nie. Ľudom po pár rokoch, keď už ich nič nemohlo krotiť, okrem vlastných morálnych predpokladov, stúpla sloboda do hlavy do tej miery, že mi dnešná doba - masívne konštruovaná akousi "slobodochorobou"- pripadá ako doba zla a odvrátenej ľudskej tváre. Jeden môj známy na margo ponovembrového diania vyriekol: "Ľudia ukázali svoje charaktery..." A niečo na tom asi bude. Sekularizmus, ktorý socialisti masívne pretláčali, sa zrazu stal samostatne pokračujúcou chorobou tejto doby, epochy liberalizmu a populizmu.

Odpovede

(Peter, 14. 12. 2009 16:43)

18 rokov, Muz

1. Dost obsirne informacie z ust pribuznych,znamich a zo skolskych lavic. Rezim som nezazil a tak vlastne skusenosti nemam.

2. Obludny totalitny lavicovy rezim. Ak teda myslis obdobie socializmu lebo obdobie Komunizmu som v nasich dejinach nejako nezaregistroval.

3.Viem a mam mnoho znamich byvalich disidentov voci ktorym boli represie. Od malych neprijemnosti az po vazbu a nutene prace v Jachimove(uranove doli)

4. Tazko povedat co je to aktivnejsie ale mysli ze v tomto smere moc pasivitou netrpim cize ano.

5.Myslim ze vyucba v skolach sa vedie hlavne co sy tyka dolezitych obdobi este stale dost povrchne ale kazdopadne je to asi podstatne lepsie ako kedysi.

6. No ak mam porovnat Fasizmus s Komunizmum. Bez rozmyslania volim Fasizmus za omnoho lepsi rezim. Pozor rozpravam o Fasizme v jeho zakladnej forme aky bol na zacatku v Taliansku a v Spanielsku, nehovorim o neskorsom obdobi ked bol ovplivnovany Narodnym socializmom! A podla coho sudim? Okrem toho ze mal fasizmus totalitne prvky nevidim nejake zasadne minusy. Naopak Komunizmus(resp. Socializmus)ako ho pozname s praxe ich ma nespocet. Ale myslim ze otazka bola myslena inak kazdopadne ak ano je zle polozena. Odpovedal som teda na otazku aka je nie aka mala byt.

7. Neviem nakolko je mozny navrat ale myslim ze dnes to nieje moc realne. A co sa tka toho ci by bol navrat dobry. Nie!

8. Zaujma a som absolutne nespokojny!

9.No tu mozme menovat velmi dlho ale myslim ze tie podstatne mena su Knazo, Carnogursky,Havel,Zajac. Dalej mnoho hercov ale aj obycajnych ludi.

10. Myslim ze to v globale mozno ide tym spravnym smerom az na male ci vacsie spomalenia. Avsak ten spravny smer nabereme az vtedy ked odide stara garnitura a pridu do politiky nove tvare ktore budu tvorit zdravsiu demokraciu ako dnes. Rezim co tu mame ma od demokracie velmi daleko. Konretne menovat zapory a klady to je prinajmensom na desiatky stran ak nie na cele knihy.

Mohli sme byť ďalej

(Mária, 14. 12. 2009 14:05)

63; žena; všetko ako človek, ktorý ho zažil; áno; áno; nie; oba režimy boli neľudské, zbavovali človeka duchovnej aj osobnej slobody, každá totalita nesie rovnaké črty; návrat by bol katastrofou; vývoj ma veľmi zaujíma, som s ním nespokojná, poznám všetkých od F. Gála až po tých, čo v politike zostali ako F. Mikloško; v novembri ´89 som čakala viac, ako sa uskutočnilo, neha sa vypomstila, bolo treba od začiatku stanoviť tvrdšie pravidlá pre exkomunistov, ktorí sa prirýchlo nadýchli a aj preto prešľapujeme na mieste.

strucnost

(Marek, 14. 12. 2009 13:09)

stou strucnostou som mal aj ja problem kedze som to musel niekolko krat prepisat aby mi to sem povolilo pridat prispevok... :) lebo stale mi hlasilo ze obsah je dlhy...

Milá sl. dotaznik@dotaznik

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 14. 12. 2009 11:35)

Včera večer som to písal, pomýlil som si dátum, samozrejme, myslel som na dnes, 14. decembra, púšťam sa do písania, len neviem, ako to napísať stručne...

Dotazník o bývalom režime

(dotaznik@dotaznik.sl , 14. 12. 2009 11:11)


Napadlo Ma Len: ,Akí Sú Tí ľudia Múdri,, keď som si prečítala už skôr Napísané Komentáre k tomuto Dotazníku.
Odhodlala som sa k odpovedi Len Preto, Lebo Pán Karol Nagy, pozývateľ do tohto dotazníka, je môj kamarát., !Ale.,! ešte sám neodpovedal ako to vyššie sľúbil: "...Sám odpoviem na dotazník verejne, najneskôr zajtra 13. decembra o 24:00..."
--------------------------------------------------
A ja Nie som Dosť Múdra zhodnotiť tieto veci. Mám 47 rokov, som žena. Uvádzam pravdivo, čo si myslím.
A tieto veci, žiaľ, neviem pravdivo posúdiť.

dodatok ku 6 otazke

(Marek, 14. 12. 2009 10:59)

"(ludia ktori porovnaju pocet obeti "nacizmu" a "komunizmu" nech si prerataju pocet obeti na casove obdobie ktovie ktori bude mat v priemere viac obeti napriklad za rok...)"

to bolo myslene tak ze "nacisticky rezim" tu bol o dost kratsie a teda ak sa celkovy pocet obeti vydeli dlzkov trvania rezimu, mam taky pocit ze nacizmus bude mat viac obeti (ale neratal som to...)
tym som hlavne chcel povedat ze kto vie co by ostalo zo sveta ak by 2. svetova vojna dopadla inak...

dokoncenie

(Marek, 14. 12. 2009 10:56)

Vek: 20
Pohlavie: Muž

Pripajam este odpoved na 6 otazku, nechcelo mi to odoslat spolu pretoze obsah prispevku prekracoval limit...

6. Keby ste porovnali fašizmus s komunizmom, ktorý z nich je podľa vás horší režim? Napíšte aj podľa čoho ste to usúdili.
no v prvom rade k tejto otazke:
- fasizmus aj komunizmus su filozofie o statnom riadeni (alebo ako to nazvat) a nie rezim...
-co presne si autor predstavuje pod komunistickym rezimom ? (socializmus v ceskoslovensku, rezim na kube, v cine sovietskom zveze,... alebo vsetko dokopy?) alebo porovnanie filozofie komunizmu a fasizmu?
- za dalsie autor mal zrejme na mysli nacizmus ak som to spravne pochopil pretoze pokial viem (nie som si 100% isty) tak fasizmus vznikol v taliansku nezavisle na hitlerovom nacizme (aj ked su tam spolocne crty nieje to to iste...)
cize na tuto otazku neviem jednoznacne odpovedat ak mam porovnat zlociny spachane "komunistami" a "nacistami" a "fasitami" tak pre mna osobne su nacisti najhorsi ale myslim ze je to len uhol pohladu kazdy jeden stychto "rezimov" je omyl ludstva tak ako vela dalsich veci v minulosti aj v dnesnej dobe podla mna sa neda jednoznacne povedat co je horsie pretoze kazda diktatura ktora je presadzovana vojenskou silou a hrozbou nasilia je zla. (ludia ktori porovnaju pocet obeti "nacizmu" a "komunizmu" nech si prerataju pocet obeti na casove obdobie ktovie ktori bude mat v priemere viac obeti napriklad za rok...)

hmmmm

(Marek, 14. 12. 2009 10:54)

Vek: 20
Pohlavie: Muž
1. Čo viete o období komunizmu v ČSSR?
"sede" obdobie vsetci a vsetko malo a muselo byt rovnake zaclene do jedneho radu, ak niekto vytrcal bol zatlaceny naspet... Nedostatok roznych veci ktore sposobuju ludom aj v dnesnej dobe radost (tovar v obchdodoch, cestovanie, sloboda vyjadrovania, ...),... vela dalsich veci ale nebudem vsetko pisat...
2. Aký máte pohľad na obdobie komunizmu v ČSSR?
Moj pohlad na toto obdobie je velmi kriticky a som rad ze som vtedy nemusel zit a ze po pol roku mojho zivota bol tento rezim zvrhnuty, aj ked je smutne ze mnohe veci a mnohi ludia aj v dnesnej dobe rozmyslaju ako pred Novembrom 89
3. Viete o tom, že tento režim bol zločinecký a spáchal mnoho zločinov proti demokracií a základným ľudským právam a usmrtil mnoho nevinných ľudí? O akých zločinoch viete?
Viem o tom a bolo toho dooost vela, ale ziadne konkretne priklady ma nenapadaju, ...
4. Zaujímali ste sa aktívnejšie o toto obdobie?
Viac, menej...
5. Myslíte si, že v školách sú žiaci/študenti dostatočne oboznámení s týmto obdobím?
(Základné a stredné školy)
Myslim ze to zalezi hlavne na ucitelovi ale celkovo je skolstvo na slovensku zle koncipovane cize urcite by sa dalo aj viac poukazat na niektore negativne stranky ale je tazke vystvetlovat a ucit niekoho kto o to nema zaujem... Ale vo vseobecnosti to asi nieje dostatocne..
7. Myslíte si, že by sa tento režim ešte mohol vrátiť? Myslíte si, že by to bolo dobré?
Myslim ze na slovensku urcite nie a v takej podobe ako bol pred rokom 89 uz vobec nie a dufam ze v zaidnej inej podobe sa nevrati :)
8. Zaujíma vás politický vývoj Slovenska? Ste s ním spokojný?
Zaujima ma nielen politycký vývoj slovenska ale hlavne vývoj ako taký, uvidime po volbach 2010 ci budem spokojny :D ale momentalne niesom...
9. Akých významných ľudí poznáte z tohto obdobia, ktorý bojovali proti režimu alebo stáli na tribúnach v Novembri 1989?
Havel, Knazko, ... poznam ich viacero ale na rychlo si nespomeniem...
10. Ste spokojný s vývojom Slovenska od Novembra 1989. Popíšte čo sa vám páči a čo naopak nepáči.
Paci sa mi to ze mozem ist kam chcem, mozem robit co chcem, mozem hovorit co chcem...
Nespokojny som z vela vecami ale nebudem vsetko pisat
--ospravedlnujem sa za gramticke a preklepove chyby--