Choď na obsah Choď na menu
 


Výzva všetkým, ktorým záleží na zákonnosti vo voľbách

7. 12. 2010

Každý má na to, aby prispel k eliminácii protizákonností v tohtoročných komunálnych voľbách. V nich bol nepochybne najčastejšie a najvýraznejšie porušovaný volebný zákon v histórii. Aj Ústredná volebná komisia v svojom uznesení č. 21 zo 16. novembra 2010 konštatovala, že orgány verejnej správy tolerovali porušovanie volebného zákona - zákaz vedenia volebnej kampane skôr ako 17 dní pred začiatkom volieb. ÚVK potvrdzovala podozrenia mnohých občanov, starostov, primátorov, politických strán vo svojich viacerých uzneseniach. Uznesenie o celoplošnom tolerovaní porušovania volebného zákona Ministerstvom vnútra, obvodnými úradmi a inými štátnymi orgánmi aj orgánmi samospráv, ako aj orgánmi nečinnými v trestnom konaní médiá nesmeli uverejniť. Rovnako médiá nesmeli uverejniť, že traja členovia ÚVK ani nepodpísali záverečnú zápisnicu a teda nesmelo sa nikde uverejniť ani to, že ich k tomu viedla aj ignorancia Generálnej prokuratúry k ich apelom. Komplexné, odborné, aj necenzúrované informácie o voľbách sa pokúša prinášať len stránka Voľby

Je všeobecne známe, že prakticky všetky vyšetrovania porušovania moratória, nátlaku na voličov, kupovania hlasov, aj k účelovému prihlasovaniu na trvalý pobyt orgánmi nečinnými v trestnom konania viedli do stratena. Akoby sa však nikde nesmelo písať, že Ústavný súd SR rozhodol v uvedených prípadoch v rokoch 1996 až 2008 najmenej desaťkrát a spravidla sa v tých obciach a mestách museli preto voľby opakovať.

Ústavný súd však, na rozdiel od tzv. orgánov nečinných v trestnom konaní nemôže konať z vlastnej iniciatívy. V zmysle Zákona 38/1993 Z. z., §59 a § 60 môže podať sťažnosť pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb alebo proti výsledku volieb aj každá politická strana, ktorá postavila v obci najmenej jedného kandidáta, 10% oprávnených voličov, alebo nezávislý kandidát, ktorý získal najmenej 10% voličov. Veľmi efektívnou pomôckou môže byť aj Ako uspieť vo volebných sťažnostiach pred Ústavným súdom SR.

Vyzývame najmä desaťtisíce občanov, kandidátov, ale aj predstaviteľov obcí, miest a politických strán, ktorí sa obracali najmä počas volieb na médiá, volebné komisie všetkých stupňov, aj orgány nečinné v trestnom konaní, aby svoju angažovanosť zavŕšili takmer jediným efektívnym spôsobom a do stredy 8. decembra 23:55 odoslali na Ústavný súd SR návrh na začatie konania poštou alebo v prílohe e-mailu. V prípade e-mailu je nutné do troch dní doposlať aj originál návrh s podpismi, príp. aj pečiatkami. Vyzývame všetkých, aby preposlali tento e-mail na čím viac adries a sami sa podpísali pod výzvu v komentári pod článok, kde je táto výzva publikovaná. Celý obsah výzvy aj jeho neskreslená časť je voľbe šíriteľný.

 

Stála ústredná volebná komisia (SÚVK), ktorá koná aj v čase, kedy

Ústredná volebná komisia spí zimným, jarným, letným aj jesenným spánkom

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Občianska odvaha znamená aj podpis

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 8. 12. 2010 9:09)

Podpisujem sa pod výzvu
Karol Nagy, novinár, Banská Bystrica, nehlásim sa k žiadnej štandartnej strane

ako uspieť vo volebných...

(jozef, 8. 12. 2010 5:12)

trhací kalendár v povolebnom tichu. dve slová. občiansku odvahu!