Sulík kašle nielen na referendum, ale aj na imunitu!
R. Sulík povedal vo štvrtok 9. septembra R. Ficovi: "Keď dnes zrušíte imunitu, ja zajtra poviem voličom, že nemusia ísť na referendum, lebo splnilo účel.“ Pre Sulíka teda nie je referendum a 400 tisíc občanov nič viac než predmetom biznisu. Na druhý deň, po tom ako poslanci opozície urazení odišli, sa deviati poslanci koalície pol hodinu dohadovali, či majú hlasovať o odstránení trestnej imunity novelou ústavy, hoci ich nebolo ani 80 a na schválenie ústavného zákona je potrebných najmenej 90 hlasov. 57% z prítomných poslancov napokon odhlasovalo, že hlasovať nebudú. Vzápätí sa R. Sulík opýtal, či odložia na október aj návrh ďaľšieho, obyčajného zákona, na schválenie ktorého ich bol dostatočný počet. Nevedel alebo nechcel pritom ani prísť na meno návrhu zákona, povedal, že budú o odložení hlasovania návrhu zmeny Trestného poriadku,“ Pritom však mali hlasovať o procedurálnom návrhu týkajúceho sa aj zrušenia priestupkovej imunity. O tomto nikto nediskutoval a 94% z prítomných koaličných poslancov hlasovalo za. Koľkí z nich mali dostatočné tušenie, o čom vlastne hlasovali, netuším. Prakticky úplné zrušenie priestupkovej imunity mali po prvom čítaní, po prerokovaní v mnohých výboroch parlamentu, aj po druhom čítaní už vo svojich rukách koaliční poslanci, Oni sa však na to na čele s predsedom parlamentu vykašľali! Nemôžu sa preto diviť, že sa aj občania vykašlú na ich referendum. Pozoruhodné, ale snáď aj symptomatické, že takéto ďaľšie zauzlenie osemročnej kauzy imunita prešlo bez povšimnutia médií..
Otrasná ignorancia občanov poslancami a médiami
Všetky politické strany to chcú (Viď anekdotickú alegóriu: Bláznivá família), ale nikto sa zatiaľ nechce podieľať na realizácii! Všetci hovoria, že na blížiace sa referendum sa zbytočne premrhajú peniaze. Ale z politikov nikto nevie povedať, že referendum je nielen zbytočné, ale je stále možné ho aj zrušiť. V zrýchlenom legislattívnom konaní je to otázka dvoch dní. Referendum je však vysoko pravdepodobne aj protiústavné. To by sa však muselo chcieť prinajmenej 30 poslancom opýtať na Ústavný súd SR. Prípadnou neústavnosťou referenda akoby mali médiá zakázané tiež hovoriť, písať. Výnimkou je článok v SME Skrotené referendum. V prípade potvrdenia protiústavnosti referenda by referendum bolo nielen možné, ale aj nevyhnutné zrušiť. Samozrejme, predtým by bolo treba novelizovať ústavu.
Zrušenie referenda žiadame od 16. júla vytvorením skupiny, ktorá má aktuálne 764 členov! Oslovili sme desaťtisíce občanov, vrátane poslancov NR zo všetkých strán, najmä na Facebooku. Pôvodný počet signatárov konkrétnej výzvy poslancom bol k 23. augustu 40. Po 23. auguste podporili výzvu ďaľšie stovky občanov! K 9. septembu 209 a ďaľších 179 možno. Z nich najznámejších politikov uvádzame v článku Politici, ktorí neignorujú občanov. Sú medzi nimi politici ľavicoví, stredoví aj pravicoví, napr. europoslankyňa Monika Fľašíková Beňová, podpredseda Most – Híd Ivan Švejna, ako aj predseda KSS Jozef Hrdlička a viacerí ďalší.
Referendum je nielen zbytočné, ako už dávno tvrdia takmer všetci politici, nielen protiústavné prinajmenej v otázke č. 5, o čom bol už článok zo 7. augusta a čo dopĺňam v článku z 8. septembra.
Ak by sa však referendum napriek všetkému uskutočnilo, treba povedať tým, ktorým ide úprimne o zrušenie trestnej imunity: Ak by aj zázrakom bolo referendum platné a NR SR by nielen „vyhlásila jeho výsledok,“ ale aj prerokovala a schválila patričný zákon o úplnom zrušení priestupkovej imunity, čo by si žiadalo aj drobnú novelu ústavy, takýto výsledok referenda by nebolo možné meniť skôr ako po troch rokoch a teda nebolo by možné ten istý odstavec ústavy zmeniť zrušením aj trestnej imunity.
kn
Komentáre
Prehľad komentárov
Kazdy Slovak,ktory sa nezucastnil referenda nech v buducnosti drzi hubu a nestazuje sa, ze sa mu zije tazko a ze vlada a poslanci rozhadzuju peniaze.Slovaci su chudaci, co sa len stazuju a nechaju sa tahat za nos populistami ako je Fico.Fico povie Slovaci podte za mnou do pekla a hlupi Slovaci ho nasleduju.Cest tym, ktory sa vzopru.
Nestacim sa divit - pokracovanie
(Stany, 14. 9. 2010 22:59)
Co sa tyka hlasovania o naslednom zakone, autor clanku dufam, ze nechtiac zaviedol. Totiz uprava v trestnom zakone je len akymsi vykonavacim predpisom k pripadne schvalenemu ustavnemu zakonu, a teda zdiela uplne osud tohto ustavneho zakona.
Referendum je o tom: "obcania verzus politici". Ak sa ho obcania nezucastnia, len ukazu politikom, ze sa vzdali aj jednej z mala moznosti ako ovplyvnit veci.Odkazu politikom: "robte si s nami co chcete". Alebo si myslite, ze poslanci znizia samy odseba svoj pocet zo 150 na 100? Navyse v case ked sa musia splacat stare dlhy, maju moznost aspon zrusit "koncesionarske poplatky" a usetrit tak 55 eur za rok atd.
Politici vedia, preco obcanov od ucasti na referende odhovaraju. To by mali zrazu problem, ak by neocakavane bolo platne - vystupil by im na celo studeny pot.
Takto budu vysledky interpretovat, ze obcania si aj nadalej zelaju platit koncesionarske poplatky.
Obcania nechcu aby sa znizoval pocet poslancov.
Obcania vyjadrili podporu tomu, aby poslanci aj nadalej disponovali priestupkovou imunitou...
Stavte sa ze prave takto sa chystaju politici interpretovat vysledky referenda...
Urcite sa referenda zucastnim.
Neucast v referende = suhlas s nevolnictvom a ten ja dobrovolne nikdy nedam.
Nestacim sa divit
(Stany, 14. 9. 2010 22:58)
Referendum nie je Sulikovo, ale viac ako 400.000 obcanov Slovenska, ktori sa podpisali pod peticiu za jeho vypisanie a uplatnili si tak pravo, ktore im garantuje ustava SR.
Vyzvy politika na zrusenie referenda by boli nielen hodne jeho verejneho ospravedlnenia sa tymto obcanom, ale po niecom takom by malo nasledovat vzdanie sa mandatu. Je to to iste, ako keby politik vyzyval na zrusenie volieb.Uz verejne odhovaranie od vykonania ustavneho prava obcanov hranici s bezprecedentnou aroganciou moci a pohrdavou fackou do tvare obcanov.
Peticny vybor dal ustavnost referendovych otazok skumat na sebe nezavisle 2 ustavnym pravnikom, jeden z nich je dnes predsedom ustavnopravneho vyboru NRSR, a obaja potvrdili, ze otazky su v sulade s ustavou. Navyse moznost obratit sa na ustavny sud s preskumanim ustavnosti mal aj p. prezident, ten otazky posudil tak, ze sa na ustavny sud neobratil, a teda ma zato, ze su v sulade s ustavou.
O roznych suvislostiach k referendu sa pise a diskutuje, tak ako aj o otazke o priestupkovej imunite poslancov. Aj dnes maju poslanci priestupkovu imunitu, novela z roku 2006 nezmenila skoro nic. (Uvidite v stredu, ak poslanec odparkuje na prechode pre chodcov, ci bude za tento priestupok rieseny ako bezny obcan). Ano tuto imunitu moze a mohla schvalit vladna koalicia 76 poslancami, ziadna z nich (ani cervena ani modra) to ale za ostatnych 20 rokov neurobila. Z clanku akoby vyplyvalo, ze referendum nemoze byt o otazkach, ktore mozu byt schvalene v parlamente. Divna logika autora clanku.
Co sa tyka hlasovania v parlamente v ramci piatkovej schodze, ktoru SNS a SMER odbojkotovali, toto hlasovanie bolo o trestnopravnej nie o priestupkovej imunite. Tam sa ukazalo, ze vela poslancov aj z radov vladnej koalicie aj opozicie realne zrusenie imunity schvalit nechce. Jedni na schodzi neboli, druhi sa snazili presadit hlasovanie o ustavnom zakone aj ked vedeli, ze nemoze prejst, kedze v rokovacej sale nebolo dostatok poslancov (90). Toto hlasovanie o imunite prebehlo v historii Slovenska uz aspon 7x a vzdy je to o tom, ze hlasuje koalicia za ale len vtedy, ked vie ze to neprejde. Nebyt novych poslancov za SaS a OKS, stalo by sa tak aj teraz. Nastastie, hlasovanie bolo odlozene.
Hlupy Slovaci
(Peter, 19. 9. 2010 10:21)