Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010
Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010 (Komunálne voľby 2010)
Predseda NR SR rozhodnutím č. 225/2010 Z. z. z 19. mája 2010 vyhlásil voľby do orgánov samosprávy obcí na sobotu 27. novembra 2010. Iné termíny v súvislosti s komunálnymi voľbami sú uvedené tu.
Zákon SNR č. 346/ 1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v úplnom znení ku dňu 31. 8. 2010
Ústredná volebná komisia
Predseda: Nagy Karol, JUDr. (Most-Híd)
Podpredseda Ján Petrík (KDH)
Členovia:
Madej Róbert, JUDr. (Smer-SD)
Adrián Kucek (SNS)
Vladimír Klimeš (SaS)
Mária Kolíková (SDKÚ-DS)
Petrovič Juraj (OKS)
Straková Barbora, Ing., M.E.S., M.A.I.S. (ĽS-HZDS)
Vaškeba Jozef, Ing. (Agrárna strana vidieka)
Škrabák Štefan, RSDr. (KSS)
Juraj Jánošovský (ÚSVIT)
Zoltán Kása (SMK)
Trnovec Andrej A., RNDr. (SĽS)
Milan Polešenský (EDS)
Ondrej Mularčík (SDĽ)
Zapisovateľka: Škultétyová Lívia, JUDr.
Zápisnice – uznesenia ústrednej volebnej komisie – pod zoznamom členov ÚVK kliknúť na „Dokumenty“
Obvodné volebné komisie
Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Denný program politických strán, hnutí, koalícií, politických občianskych združení
Kto je kto v slovenskej politike
Weby, rubriky strán a kandidátov, miest a obcí ku komunálnym voľbám
Informácie o voľbách na stránkach miest a obcí sú uvedené aj pri príslušných krajoch, mestách a obciach
Informácie o voľbách na stránke Ministerstva vnútra SR (Netreba prehliadnuť otvorené menu v stĺpci vľavo)
Informácie o voľbách na stránke Štatistického úradu SR
Štatistický úrad Slovenskej republiky a Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky: Metodický pokyn na spracovanie výsledkov hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí - 2010
Voľby v jednotlivých mestách a obciach
Komentáre
Prehľad komentárov
Ospravedlňujem sa za predošlý stav diakritiky.. Dobrý deň?, kandidujem na post starostky obce ako neávislá kandidátka. Moja otázka: s kampaňou sa môže podľa zákona začínať najskôr 17 dní pred voľbami. Keďže ma v obci nepoznajú všetci občania, považujem zber podpisov na petičný hárok za vynikajúci prostriedok, ako sa predstaviť občanom. Do piatka však tento dokument musím odovzdať a nestihnem všetkých obehať /limit potrebných podpisov už splnený mám, ale v podpisovaní vidím zmysel, ako osloviť/. Bude sa moje ďalšie navštevovanie ľudí bez petície považovať za kampaň?, ktorá sa deje skôr, teda mimo zákonom stanovené obdobie "najskôr so začiatkom 17 dní pred a s ukončením najneskôr 48 hod pred voľbami"? Považuje sa tento spôsob zviditeľňovania sa za kampaň alebo ide v zmysle tohto bodu zákona iba o printové, audiovizuálne a iné reklamné odkazy, ktoré naraz oslovujú masu? Ďakujem za odpovede. S pozdravom
Členstvo v strane ako prekážka?
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 28. 9. 2010 16:03)Samozrejme, že členovi strany podľa zákona o komunálnych voľbách nič nebráni kandidovať ako nezávislý, bez ohľadu na to, či ho strana odmietla dať na svoju kandidátku alebo nie, či strana s jeho kandidatúrou ako nezávislý kandidát súhlasí alebo nie. je to čiste jeho vec, resp. vec medzi ním a jeho stranou. Niektoré strany možno v stanovách aj tieto veci nedovoľujú, skôr však môže ísť o to, že sa im to iba nemusí páčiť. Hlavne, ak by ich kandidáti neprešli - a Vy áno. :-) Ak chcete, napíšte, v ktorej ste strane a ako sa k tomu postavili oni a Vy. Dáte prednosť straníckej disciplíne alebo slobode?
nezávislý kandidát
(Daniela, 28. 9. 2010 13:59)
Je prekážkou pre registráciu nezávislého kandidáta do komunálnych volieb keď je zároveň členom politickej strany a strana ho nedala na svoju kandidátku
podpora politickou stranou
(hašek27, sm27@centrum.sk, 28. 9. 2010 10:49)Chcel by som sa spýtať, ako policajt som stále v služobnom pomere a chcem kandidovať na post starostu obce, pričom mám podpísaný petičný hárok od občanov s príslušným počtom hlasom. Otázka znie či ako nezávislý môžem mať podporu od niektorej z politických strán, a akým spôsobom to ide urobiť. Ako policajt v služobnom pomere nemôžem kandidovať podľa zákona sa politickú stranu.
podpora politickou stranou
(hašek27, 28. 9. 2010 10:45)chcel by som sa spýtať, ako policajt som stále v služobnom pomere a chcem kandidovať na post starostu obce, pričom mám podpísaný petičný hárok od občanov s príslušným počtom hlasom. Otázka znie či ako nezávislý môžem mať podporu od niektorej z politických strán, a akým spôsobom to ide urobiť. Ako policajt v služobnom pomere nemôžem kandidovať podľa zákona sa politickú stranu.
petícia
(Lubo, 28. 9. 2010 9:15)
p.Nagy píše:
"...Tiež by som sa tomu v prípade kandidovania v komunálnych voľbách, kde podpisujú len občania danej obce..." inde:"...Zákon neuvádza, či občania, ktorí podpísšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandidujete..."
Ako je to teda správne - podpisujú len občania danej obce, alebo "akýkoľvek Slovák" ?
peticia po starom
(Peter, 27. 9. 2010 22:03)Bude uznaná petícia (petičné hárky) na nezávislého kandidáta pre komun.voľby, ak bola podpísaná (máj, jún 2010) a má formu podľa zákona o petíciách do 30.06.2010 (keĎže od 1.júla platí novelizovaný zákon o petíciách)?
ano
(Martin, 25. 9. 2010 10:09)povolanie kandidata nie je rozhodujuce moze aj riaditel skoly. lukasq zo zahranicia sa da hlasovat iba v parlamentnych volbach takze asi nebudete moct hlasovat
Kandidovanie za poslanca
(Magdaléna, 24. 9. 2010 14:44)
Mozu v komunalnych volbach 2010 na funkciu poslanca kandidovat riaditelia skol?
magdalenaf@orangemail.sk
starosta obce
(lukasqo, 23. 9. 2010 14:27)dobrí deň.chcel by som sa opytať ako to bude s volbou na strarostu 27.11.2010..Budem mimo slovenskej republiky( ČR).Ako môžem hlasovať zo zahraničia.Za odpoveď ďakujem.
Ivane
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 21. 9. 2010 3:11)Samozrejme, že kandidovanie, ale ani vykonávanie SZČO v primeranom rozsahu popri starostovaní nemôže byť v princípe problémom. Či budete dávať pritom prednosť povolaniu starostky to posúdia len voliči, prípadne poslanci.
Kandidovanie a zároveň SZČO
(Ivana, 20. 9. 2010 9:58)
Dobrý deň, prosím Vás ak chcem kandidovať na starostu, nebude prekážkou ak som SZČO? U nás je funkcia starostu iba na polovičný úväzok.
Ďakujem
verejna sfera
(eva, 19. 9. 2010 15:48)Mozu v komunalnych volbach na funkciu poslanca kandidovat riaditelia skol?
Ad: Petícia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 18. 9. 2010 2:22)
1. K obidvom kandidatúrnym listinám treba vyhotoviť originálnu petíciu? Teda voliči sa majú podpisovať dvakrát?
Nedá sa dať jednoznačnú odpoveď len zo zákona. Ale som ešte nepočul žiadnej petícii, ktorú by mali občania podpisovať dvojmo..
2. Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Zákon nestanovuje akým písmom majú byť údaje pri podpise, čitateľnosť môže posudzovať komisia čiste subjektívne.
3. Môže na petičný hárok vyplňovať osobné údaje voliča aj iná osoba (samozrejme, podpisuje volič osobne).
Logicky, že môže. Názov obce môže byť na formulári predtlačený vopred, keďže všetci podpísaní musia mať trvalý pobyt v danej obci.
Ad: Podpora politických strán
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 18. 9. 2010 1:30)
Áno, podľa §21, odsek 1 "Politické strany môžu podať kandidátnu listinu so spoločným kandidátom."
Keď majú nejaké strany v obci spoločných kandidátov na poslancov, pre voľbu starostu môže ísť o úplne inú koalíciu.
Zoznam významnejších politických strán je na: https://volby.estranky.sk/clanky/jednotlive-politicke-strany_-hnutia_-koalicie/jednotlive . Ak si kliknete na názov strany, otvorí sa Vám okno o strane, ak sa dalo zohnať, ak sme stihli zaznamenať, aj o regionálnych štruktúrach. Ak nenájdete Váš okres, či kraj, kliknite opäť na názov strany, prejdete na originálny web strany.
Môžete samozrejme usilovať o podporu akýchkoľvek registrovaných strán, nie všetky máme už v zozname, link na register strán Ministerstva vnútra je úplne dole.
Podpora politických strán
(Ivana, 17. 9. 2010 23:16)
Keď chcem kandidovať na starostu obce, akým spôsobom mám získať podporu politickej strany? Viem, že politická strana môže nominovať iba 1 kandidáta, ako to je s podporou iných politických strán? Napr. podporí ma SMER + môžu aj ďalšie strany podporiť toho istého kandidáta? Kde získam kontakt na okresných predsedov politických strán, nie všetky sa mi podarilo nájsť.
Ďakujem
Petícia
(Zita Kisová, 17. 9. 2010 12:11)
1. K obidvom kandidatúrnym listinám treba vyhotoviť originálnu petíciu? Teda voliči sa majú podpisovať dvakrát?
2. Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým psímom?
3. Môže na petičný hárok vyplňovať osobné údaje voliča aj iná osoba (samozrejme, podpisuje volič osobne).
Daniele Hlaváčovej
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 9. 2010 19:22)
Môže občan podpísať petíciu viacerým kandidátom na starostu, primátora?
Zákon hovorí v §16, odsek 9 o petícii podpísanej voličnmi PODPORUJÚCIMI jeho kandidatúru.
Bez akýchkoľvek pochybností môže občan podpísať aj viacero petícií pre registráciu politickej strany. Tam občania len vyjadrujú, že SÚHLASIA s registráciou. Ani pri kandidatúre na prezidenta by nemal byť spor. Čo znamená v zákone o komunálnych voľbách "podporovať" kandidáta? Podľa mňa už len samotný podpis petície je takou podporou. Nikto predsa nemôže voliča kontrolovať, či svoju podporu zavŕši aj voľbou. Keby to aj mohol, urobil by tak však až dávno po registrácii kandidáta. Volič tiež môže pred voľbami svoju podporu aj zmeniť.
Zákon zamedzuje kandidátom kandidovať vo viacerých obciach naraz, takisto voličom voliť vo viacerých okrskoch, ale nezakazuje voličom podpísať podporu aj viacerým kandidátom na starostu (primátora).
Ad: Skrátený názov obce
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 9. 2010 19:02)
Zákon hovorí len o "názve obce," nič o presnom, úplnom, neskrátenom názve obce. Rovnako ani zákon o petičnom práve nič také nespomína.
Skrátený názov obce však býva často dôvodom neuznania podpisu, hoci k tomu podľa môjho názoru nie je žiadny právny dôvod.
Doporučoval by som radšej riadok preškrtnúť a požiadať občana, aby sa podpísal ešte raz. Keďže občania bývajú leniví, podpis ešte nahodia aj druhýkrát, ostatné údaje som niekedy prepísal sám a "správne."
Tiež by som sa tomu v prípade kandidovania v komunálnych voľbách, kde podpisujú len občania danej obce, mesta vyhol tým, že by som v každom riadku názov obce, mesta už predtlačil. Mám s tým aj osobné skúsenosti, občania to oceňujú, že nemusia toľko vypisovať a prípadne aj stáť v rade. Samozrejme, názvy obce, mesta môžeme predpísať sami aj ručne, na písacom stroji, prípadne ihličkovou tlačiarňou.
kampaň
(Eva, 28. 9. 2010 23:02)