Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Dobrý deň, chcem sa opýtať, môže mať kandidát na starostu vo volebnej komisii svojich rodinných príslušníkov? Ďakujem
Nezávislý kandidát
(Ján, 4. 11. 2018 19:56)Môže ísť nezávislý kandidát na starostu ,ako pozorovateľ na voľby?
Starosta + poslanci
(Anton Valkovič, 26. 10. 2018 9:20)Nemusia jednotlivý kandidáti na starostov a poslancov obce predložiť doklad o svojej bezúhonnosti ( výpis , odpis z registra trestov/ .
starostka
(Andrea, 23. 11. 2014 12:40)Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či musí mať kandidát na starostu aj majetok vo svojom vlastníctve v danej obci v ktorej kandiduje. Trvalý pobyt ma síce v obci no býva v inej.Zámerne bol trvalý pobyt zmenený aby mohla kandidovať. Je to v ramci zákona v poriadku?
Re: kadidatka
(Anetta, 20. 10. 2014 15:24)Kandidujem ako nezávislá kandidátka na post starostu mám aj trvalý pobyt v obci len by som chcela dozvedieť že ktorý zákon píše o tom že ak vyhrám voľby tak musím aj v obci bývať? Zakazuje my to voľakto? Ďakujem za odpovede!
nezávislí kandidát
(peter, 11. 9. 2014 8:09)Kcem sa spitat na podporu nezávislého kandidáta na starostu alebo poslanca meskeho zastupiteľstva. Musia byť podpisu sceleho počtu obyvateľov obci alebo tich obyvateľov čo majú volebné právo. Npriklat V obci žijú 130 obyvateľov A volebné právo majú 78 ostatní sú neplnoleti. Čími treba 20 podpisom alebo podľa počtu obyvateľov keď sú nad sto 40 podpisom. Kedbimi niekto poradil tak mu vopred ďakujem.
Starosta
(Dominik Roškanin, 25. 2. 2014 16:27)Ked by som chcel kadidovať za starostu tak musím mať čistý register trestu ?
Starosta obce
(Kristina, 25. 2. 2014 13:43)Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môže zamestnanec obce kandidovať za starostu, alebo stačí, ak sa zriekne svojej funkcie, ak bude zvolený. Ďakujem!
Kandidadka
(Karolina , 28. 2. 2013 21:30)Dobrý deň ,chcela by som spí-tat či môže zamestnanec OcÚ kandidovať na poslanca Obecného zastupiteľstva.
Re: Kandidadka
(Karol Nagy, 1. 3. 2013 8:35)
Podľa § 11, odsek 2, písm. c) Zákona o obecnom zriadení:
"Funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou štatutárneho orgánu rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený."
Záleží teda na tom, či ste štatutárnou zástupkyňou alebo nie. Inak, pokiaľ ide o uvedený stret záujmov, kandidovať môžete aj keby ste boli napr. riaditeľkou školy. V prípade zvolenia by ste sa však museli rozhodnúť, či si ponecháte mandát a prejdete na pozíciu učiteľky alebo do iného zamestnania (napríklad riaditeľku v susednej obci, či meste) alebo sa mandátu vzdáte. V prípade, ak by ste kandidovali za niektorú z politických strán, alebo, čo len tichá sympatizankyňa niektorej z nich, nedoporučujem, aby ste sa rozhodovali až po voľbách. Mohlo by sa totiž stať, ak by ste sa mali vzdať mandátu, náhradník na poslanca s najvyšším počtom hlasom by bol z tej iste strany, ale mohlo by sa stať, že aj z úplne inej, čím by mohlo vaše prípadné odstúpenie úplne zmeniť výsledok volieb.
ako sa stať starostom obce
(Jozef Peťko, 3. 1. 2012 19:33)mám záujem sa stať starostom obce v ktorej som vyrastal a mám tam Rodinný dom - dedičstvo po starých rodičoch. neviem však ako na to..ako postupovať? .. nie som v žiadnej politickej strane ... jozefpetko@atlas.cz
znova
(varga ondro, 15. 6. 2011 13:51)môže nezávislý poslanec obc.zastupiteľstva znova kandidovať v opakovaných volbách.( nie sú náhradníci pretože bol presný počet kandidátov )
Ad: podanie kandidátnej listiny
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 20. 1. 2011 11:21)
Politická strana postupovala v rozpore so zákonom nielen tým, že NEDORUČILA kandidátnu listinu v požadovanej lehote, ale aj tým, že nedoručila kandidátnu listinu PROSTREDNÍCTVOM SPLNOMOCNENCA, ako jasne vyžaduje zákon v §16, odsek (1).
Aj komentár Ministerstva vnútra SR uvádza v brožúre Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010 uvádza na str. 19:
"Tým, že zákon ustanovuje doručenie kandidátnej listiny politickou stranou prostredníctvom splnomocnenca, vylučuje iný spôsob doručenia, napr. poštou, faxom, elektronickou poštou alebo inou osobou, ktprá nie je splnomocnencom."
Miestna volebná komisia (MVK) teda nemôže kandidátov, ktorých uviedla politická strana na listine, ktorú nedoručila osobne prostredníctvom splnomocnenca a naviac, doručila ich len po stanovenom termíne, zaregistrovať.
Otázkou je, či musí vôbec MVK na také podanie reagovať. Doporučujem však rozhodnutie o nezaregistrovaní kandidátov vydať aj v tomto prípade.
Zákon v §17 uvádza dôvody, pre ktoré komisia kandidáta nezaregistruje. Nie je medzi nim, žiaľ nesprávny spôsob a termín doručenia. Je možné, že sa o túto medzeru zákona Váš odporca oprie. Vy sa môžete ale v rozhodnutí o neregistrácii oprieť o rozpor s predpísanými ustanoveniami v §16, odsek (2). O svojom rozhodnutí upovedomíte stranu prostredníctvom splnomocnenca (§17, odsek 2), ak Vám nie je známy, potom na adresu odosielateľa, ktorý Vám kandidátnu listinu poslal.
podanie kandidátnej listiny
(Zuzana, 19. 1. 2011 11:00)
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako má miestna volebná komisia postupovať v prípade, ak kandidátna listina pre voľby do obecného zastupiteľstva, ktorú podala politická strana, bola doručená poštou 17.1.2011, teda po termíne pre podanie kandidátnych listín.
Ďakujem za odpoveď
podanie kandidátnej listiny
(Zuzana, 19. 1. 2011 10:58)
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, ako má miestna volebná komisia postupovať v prípade, ak kandidátna listina pre voľby do obecného zastupiteľstva, ktorú podala politická strana, bola doručená poštou 17.1.2011, teda po termíne pre podanie kandidátnych listín.
Ďakujem za odpoveď
podanie kandidátnej listiny
(Zuzana, 19. 1. 2011 10:54)
Dobrý deň,
chcela by som sa sptýtať, ako má miestna volebná komisia postupovať v prípade, ak kandidátna listina pre voľby do obecného zastupiteľstva, ktorú podala politická strana, bola doručená poštou 17.1.2011, teda po termíne pre podanie kandidátnych listín.
Ďakujem za odpoveď
Inak, môžete byť kľudný,
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 13. 12. 2010 19:36)
som presvedčený, že ako dotyčný poslanec vykonáva svoj mandát, nie je o Vašej zodpovednosti.
Mýlite sa v tom, že "máte problém s vymenovaním príslušníka vojenskej polície do funkcie poslanca OZ."
Starosta poslancov nemenuje a ani neodvoláva. O zániku mandátu poslanca sa píše v § 25, odsek 2
Ad: Príslušník vojenskej polície
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 13. 12. 2010 19:27)
Podľa Zák. 346/2005, § 71, odsek v):
Služobný pomer profesionálneho vojaka sa skončí prepustením, ak bol zvolený, poverený alebo vymenovaný do funkcie ... poslanca obecného zastupiteľstva alebo starostu obce, ak ide o platenú funkciu.
Domnnievam sa, že o platenú funkciu by išlo, ak by bol poslanec zvolený aj za zástupcu starostu. Radový poslanec, ktorý berie len odmeny asi v tej platenej funkcii nie je. Skúste sa opýtať na vojenskej správe. Myslím, že by sa to malo individuálne posudzovať. Ak vojak pracuje niekde v úrade a je vždy zastupiteľný bez akýchkoľvek problémov, prečo by nemohol byť aj poslancom? Ak si vojak chce hlavne prilepšiť svoj príjem a nevykonáva potom dostatočne ani funkciu vojaka a ani poslanca...
Prislušník vojenskej polície
(Jozef , 13. 12. 2010 8:59)Ako novozvolený starosta mám problém s vymenovaním príslušníka vojenskej polície do funkcie poslanca OZ. Prečítal som niektoré Vaše odpovede s touto problematikou, z ktorých však nie je jasné kto vlastne porušuje zákon. Podotýkam, že nemenovaný príslušník už bol poslancom OZ v predchádzajúcom volebnom období za čo preukázateľne bral odmeny. Svoju prácu v ozbrojených silách neprerušil a nemieni tak urobiť ani teraz. Mám nejakú možnosť nápravy tohto stavu keď nechcem porušiť zákon? Ďakujem za odpoveď
Otázka
(Katarína, 14. 11. 2018 10:02)