Choď na obsah Choď na menu
 


Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010

14. 7. 2010

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2010 (Komunálne voľby 2010)

 

Predseda NR SR rozhodnutím č. 225/2010 Z. z. z 19. mája 2010 vyhlásil voľby do orgánov samosprávy obcí na sobotu 27. novembra 2010. Iné termíny v súvislosti s komunálnymi voľbami sú uvedené tu.

 

Zákon SNR č. 346/ 1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v úplnom znení ku dňu 31. 8. 2010

 

Ústredná volebná komisia

 

Predseda: Nagy Karol, JUDr. (Most-Híd)

Podpredseda Ján Petrík (KDH)

Členovia:

Madej Róbert, JUDr. (Smer-SD)

Adrián Kucek (SNS)

Vladimír Klimeš (SaS)

Mária Kolíková (SDKÚ-DS)

Petrovič Juraj (OKS)

Straková Barbora, Ing., M.E.S., M.A.I.S. (ĽS-HZDS)

Vaškeba Jozef, Ing. (Agrárna strana vidieka)

Škrabák Štefan, RSDr. (KSS)

Juraj Jánošovský (ÚSVIT)

Zoltán Kása (SMK)

Trnovec Andrej A., RNDr. (SĽS)

Milan Polešenský (EDS)

Ondrej Mularčík (SDĽ)

 

Zapisovateľka: Škultétyová Lívia, JUDr.

 

Zápisnice – uznesenia ústrednej volebnej komisie – pod zoznamom členov ÚVK kliknúť na „Dokumenty“

 

Obvodné volebné komisie

 

Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne

Denný program politických strán, hnutí, koalícií, politických občianskych združení

 

Kto je kto v slovenskej politike

 

Celoslovenský monitor

 

Weby, rubriky strán a kandidátov, miest a obcí ku komunálnym voľbám

Informácie o voľbách na stránkach miest a obcí sú uvedené aj pri príslušných krajoch, mestách a obciach

Informácie o voľbách na stránke Ministerstva vnútra SR (Netreba prehliadnuť otvorené menu v stĺpci vľavo)

Informácie o voľbách na stránke Štatistického úradu SR

Štatistický úrad Slovenskej republiky a Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky: Metodický pokyn na spracovanie výsledkov hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí - 2010

 

 

Voľby v jednotlivých mestách a obciach

 

Bratislavský kraj

Trnavský kraj

Trenčiansky kraj

Nitriansky kraj

Žilinský kraj

Banskobystrický kraj

Prešovský kraj

Košický kraj

 

 

Monitoring

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

porusil zakon pokracovanie

(stefan-starosta, 7. 12. 2010 10:29)

so svojimi pomocnikmi chodili po domoch a v ludoch prebudili spiace zlo-perlicky-buduci starosta bude prepustat ucitelku Z MS,chce zbohatnut na ukor dediny,nechodi do kostola,porovnal ho starym trabantom oproti mercedesu,bude zanho panovat manzelka,vyhrazal sa tym ktori sympatizovali s

porusil zakon

(Stefan-starosta, 7. 12. 2010 10:16)

podla urciteho zakona starosta obce musi dat rovnake moznosti vsetkym kandidatom.Nas starosta robil kampan kandidatovi-vojak z povolana-do konca na verejnosti sa objavili az 3varianty jeho povolania-protikandidata,ktori mal dobre sance ohovaral,obvinoval,ludom sa vyhrazal.

porusil zakon

(Stefan-starosta, 7. 12. 2010 10:14)

podla urciteho zakona starosta obce musi dat rovnake moznosti vsetkym kandidatom.Nas starosta robil kampan kandidatovi-vojak z povolana-do konca na verejnosti sa objavili az 3varianty jeho povolania-protikandidata,ktori mal dobre sance ohovaral,obvinoval,ludom sa vyhrazal.

Ad: je to dôverihodné?

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 7. 12. 2010 8:23)

Karin, uveď podľa možností:

Názov obce,
počet vydaných obálok,
počet vrátených obálok,
počet platných hlasov pre voľbu poslancov (obecného zastupiteľstvo),
počet platných hlasov pre voľnu starostu.

Podľa nástenky pred obecným úradom teraz a príp. aj predtým.

je to dôverihodné?

(karinka, 7. 12. 2010 1:37)

Dobrý deň,
v našej obci sa výsledky volieb šuškali už dve hodiny po skončení volieb.. No výsledky boli vyhlásené až tesne pred dvanástou v noci. Obec nie je veľká a preto rozhodoval každý hlas (účasť cca 500 voličov). Pri vyhlasovaní výsledkov v deň volieb(sobota) a pri vyhlasovaní výsledkov volieb o dva dni neskôr (pondelok) sa čísla značne líšili o cca 20 hlasov,(okrem počtu hlasov víťaza) a tiež počet hlasov na webovej stránke obce je odlišný, čo je už tretia varianta výsledkov volieb v našej obci.
Prosím Vás, ako by sa dalo prešetriť, či nejde o manipuláciu? Je vôbec šanca aby sa Ústavný súd vôbec zaoberal takýmto prípadom? Ďakujem za odpoveď

porušuje zakon?

(eva, 6. 12. 2010 11:12)

chcem poradit. V roku 1998 kandidoval za poslanca obecného zastupiteľstva pracovník obecného uradu.
V roku 2000 obec s ním schválila spolocensku zmluvu o zalozeni spolocnosti firmy /firmu nemenujem/ s.r.o. s obchodným podielom s obcou. Tym sa stal spolocnikom s obcou,v tejto obci dalej kandiduje za poslanca OZ. Nakolko je poslancom OZ poslanci ho uprednostnuju pri zrealizovaní prac na obci.Pri realizacii prac casto navysuje rozpocet obci, obci nevykazuje ziadne zisky. Prosim o skoru odpoved.

konatel-poslanec

(Maria, 5. 12. 2010 14:02)

moze byt poslancom konatel firmy s.r.o ktory ma s obcou kde kandiduje za poslanca podielové vlastníctvo. obec mu dala 40% podielove vlastnictvo. Prosim o skoru odpoved.

Ad: Zmanipulované komunálne voľby

(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 30. 11. 2010 14:58)

Celkom určite zbytočne by ste sa obracali na utajenú Ústrednú volebnú komisiu alebo na ešte utajenejšie obvodné volebné komisie. Tí sa totiž zídu len niekedy o pol roka, kedy budú v niektorých obciach nové voľby.
Asi by ste sa aj márne obracali na členov ÚVK jednotlivo, keďže títo prestali zaznamenávať sťažnosti a podnety občanov, vrátane kandidátov na primátorov a predstaviteľov iných volebných komisií už niekoľko hodín pred podpísaním zápisnice a ráno po voľbách nemali ani taký záujem, aby si okrem jediného vzali so sebou laptopy, alebo si požiadali o prístup na internet v budove Ministerstva vnútra, kde zasadali.
Ak máte plný batoh peňazí, pre tzv. renomovaných advokátov, z ktorých mnohí za platbu pod tisíc € doslova ani prstoom nepohnú a záleží Vám veľmi na tom, aby najbohatší boli čím skôr a čím rýchlejšie ešte bohatší, splnomocnite ich, aby Vás zastupovali pred Ústavným súdom vo veci volebnej sťažnosti. Oni Vám zaručia diskrétnosť a aj v prípadnom náleze ÚS SR budete vystupovať len pod iniciálami Vášho mena a priezviska.
Na druhej strane, ak máte len štipku občianskej statočnosti, podpíšte sa a popíšte čo najpodrobnejšie Vaše podozrenia a uveďte čo najpresnejšie aj čo najviac svedkov. Stála ústredná volebná komisia, ktorá funguje nezávisle od politických strán sa Vám bude snažiť pomôcť bezplatne čo najsvedomitejšie. Do desať dní od skončenia volieb je možné podať na Ústavný súd SR za istých podmienok volebnú sťažnosť.

zmanipulované komunálne voľby

(občan, 30. 11. 2010 13:30)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na koho sa treba obrátiť keď mám podozrenie na zmanipulované voľby.
ďakujem

Ústavný súd už rozhodol

(Admin, 30. 11. 2010 12:20)

Ústavný súd v minulosti už viackrát rozhodol, že komunálne voľby v obciach a mestách boli neplatné a museli sa konať nové voľby: http://www.spravy.bringer.sk/sprava/258703-vybrane-pripady-porusenia-zakona-o-komunalnych-volbach/

obec BIELY KOSTOL pri Trnave

(občan, 30. 11. 2010 9:41)

dotaz (Viliam , 29. 11. 2010 13:12)
Chcel by som od Vás radu. Ako kandidát na starostu mám informácie od občanov, ktorí tvoria 1/2 obce, že pôvodného starostu nevolili. Napriek tomu dostal starosta počet hlasov 390 a ja 217. Mám informáciu, že občania sa dopustili viacero chýb a preto boli volebné lístky neplatné. Chcel by som sa spýtať či by som mohol dať podnet na opätovné prekontrolovanie hlasovacích lístkov či je to naozaj tak ako to prezentovala volebná komisia. Ďakujem.
dotaz (Viliam , 29. 11. 2010 13:06)
Prajem pekný deň. Chcel by som sa spýtať na problém, ktorý vznikol našej obci. Ako kandidát na starostu som bol dňa 28.11.2010, dotazovaný občanmi, ktorí ma volili, kedy bude vyhlásený výsledok volieb v miestnom rozhlase. Ja som mal informáciu od člena volebnej komisie, že to bude v poobedňajších hodinách. Dnes je 29.11.2010 a výsledok volieb nebol vyhlásený miestnym rozhlasom dodnes. Chcel by som sa informovať, akým spôsobom sa majú dozvedieť seniori, ktorí nemajú internet ako voľby dopadli. Či je zákonom stanovená forma informovania občanov.

JankoDezko

(Michael, 28. 11. 2010 16:51)

Aj ja som z hrochoti a tiez som nieco pocul...

HROCHOT

(JA.., 28. 11. 2010 12:52)

JankoDezko.
A vies toto tvrdenie povedat aj policii?
Alebo mas niekoho takeho,co to policii potvrdi?
Alebo to je len jedna babka povedala?

Odpoveď

(Iveta, 28. 11. 2010 9:04)

Neodpovedáte na každý dotaz? Alebo to nie je podstatné?

Je to v poriadku?

(jozef, 28. 11. 2010 8:38)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať:
1. V našej obci členovia volebnej komisie vo veľmi veľa prípadoch pri vstupe občanov do volebnej miestnosti vôbec nepožadovali od nich k nahliadnutiu občiansky preukaz?! Dá sa to považovať za vážne porušenie, resp. spochybnenie priebehu komunálnych volieb?
2. Ďalej sa chcem spýtať, či voľby sa nedajú spochybniť aj tým, že členovia volebnej komisie posielali za jednu tzv. "plentu" aj po dvoch a viac občanov naraz (jednalo o viaceré manželské páry a občanov rómskeho etnika)?! - pravdepodobne tým chceli urýchliť priebeh volieb včase väčšieho počtu príchodu občanov!
Ďakujem.

Je to v poriadku?

(Kubicová Katarína, 27. 11. 2010 13:48)

Pri vstupe do volebnej miestnosti , pri registrácii sa predkladá k nahliadnutiu občiansky preukaz. Má právo pracovníčka si ponechť tento preukaz s poznámkou - po odvolení si ho tu vyzdvihnite. Ale pri spätnom odovzdávani, mi temer podala cudzí.

HROCHOT

(JankoDezko, 27. 11. 2010 13:46)

Na HROCHOTI davaju ciganom 2l vina a 1 cigarety z papierikom z cislami koho maju volit

Dotaz

(Mikuláš Antóny, 27. 11. 2010 13:25)

V Káloši, okr.Rim.Sobota, terajšízástupca starostu rozdával vianočné darčeky pre dochodcov /kandiduje za starostu/ tento týždeň štvrtok. Iné roky to dávali pred Vianocami. Takisto syn tohoto kandidáta na svojom aute dováža voličov z miestnej časi Teška a tým ovplyvňuje voličov.

volebná komisia

(občan DNV, 27. 11. 2010 12:52)

Dobrý deň prajem.
V obci Diviacka Nová Ves je vo volebnej komisii polovica jej členov v blízkom rodinnom vzťahu s nejakým kandidátom (či už za poslanca alebo za starostu)
Je to správne? Mám obavy že takto môže dôjsť k ovplyvňovaniu voličov. Príde mi to neetické.
Môže to tak byť?
P.

poradie

(Šárika, 26. 11. 2010 21:27)

V našej obci bol vyvesený zoznam kandidátov na post poslancov obecného zastupiteľstva počas celej kampaňe. Včera sme zistili, že poradové čísla ktoré sme reprezentovali občanom vôbec nesedia s poradím na hlasovacom lístku. Boli sme za predsedníčkou miestnej volebnej komisie a ona nám povedala, že to je správny zoznam ktorý je vyvesený. zistili sme že ani ona nepozná správy zoznam Čo teraz?


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »