Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Bola som delegovaná ako člen okrskovej volebnej komisie stranou za ktorú kandiduje kandidát na starostu obce. Strana nema kandidátov na poslancov, len kandidáta na starostu. Súčasný starosta obce zrušil navrh na moje členstvo v okrsk.vol.komisii s odvôvodnením, že ak strana nemá žiadneho kandidáta na poslanca, len kandidáta na starostu , nemôže delegovať žiadneho člena okrs.vol.komiesie. Je to v poriadku??? Ak áno, aký je to zákon a §?
Ďakujem za odpoveď.
Prenosná volebná schránka
(Jozef, 21. 10. 2010 22:49)
Dobrý večer.
Chcem sa opýtať v ktorých prípadoch volebná komisia môže odmietnuť vyslanie prenosnej volebnej schránky k voličovi, teda komisia ako zisťuje či sa naozaj jedná o voliča, ktorý sa nevie dostať do volebnej miestnosti zo závažných najmä zo zdravotných dôvodov. Ďalej by som chcel vedieť, že takýto volič akou formou takúto skutočnosť oznamuje volebnej komisii. (telefonicky, písomne, cez inú osobu atď.)
Ďakujem.
Voľby
(Jozef, 21. 10. 2010 18:34)Dobrý večer. Ja by som sa chcel opýtať v prípade výhry vo voľbách ako starosta môžem si dať svoju sekretárku, keďže o súčasnej mám pochybnosti v práci, ktorú vykonáva. Alebo treba urobiť výberové konanie na obsadenie funkcie ako je sekretárka-ekonómka obecného úradu a kto o tom rozhoduje starosta sam alebo ešte niekto podľa zákona.
pozorovateľ
(Taňa, 21. 10. 2010 18:28)A do koľko dní majú odpovedať na žiadosť o súhlas pozorovateľa pri voľbách. Ešte raz ďakujem.
Pozorovateľ
(Taňa, 21. 10. 2010 18:25)Ja by som sa chcela opýtať ohľadom pozorovateľa. Idem ako nezávislá. Chcem tam dať svoju osobu ako pozorovateľa a chcela by som poslať písomne o súhlas. Mám poslať ja v svojom mene alebo pozorovateľ vo svojom mene. A komu treba poslať? Predsedovi komisie na adresu domov alebo na obecný úrad adresovane predsedovi okrskovej komisie. V prípade nesúhlasu aby pozorovateľ bol pri voľbách, môžem sa obrátiť na ústrednú komisiu? A aká je adresa? alebo email ? kde by som to našla. Lebo terajší starosta si dosadil svojich známych aby som mala nejakú istotu aby nedošlo k zmanipulovaniu. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem. Dúfam, že my poradíte.
Dotaz o miestnom rozhlase
(dodo 1062, 19. 10. 2010 8:47)Je možné aby kanditát na starostu si zaplatil reláciu v miestnomrozhlase
Ad: Zapisovateľ komisie?
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 18. 10. 2010 23:21)
Komentár k volebnému zákonu, ktorý je prinajmenej k nahliadnutiu na obecných úradoch (žiaľ, nie je na webe) v tejto veci uvádza:
"Ak neprišli za občanom, ktorý požiadal o možnosť voliť mimo volebnej miestnosti, s prenosnou volebnou schránkou dvaja členovia komisie volebnej komisie, ale jeden člen a zapisovateľ volebnej komisie, tak tým nie je garantovaný riadny výkon aktívneho volebného práva podľa čl. 30 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky." (Z Nálezu Ústavného súdu SR sp. zn. PL ÚS 33/03 z 19. februára 2004.)
Ad: Potrebujem odpoved
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 18. 10. 2010 23:15)Ano, aj všetci členovia komisie môžu byť najbližšími príbuznými napr. starostu, ktorý opäť kandiduje. Samozrejme, ak je komisia zostavená v súlade so zákonom.
Ad-Platnosť VZN-dodatok
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 18. 10. 2010 23:02)Citoval som paragrafy Zákona o obecnom zriadení.
Ad: Platnosť VZN
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 18. 10. 2010 22:58)
V prípade odstúpenia, straty mandátu, úmrtia poslanca sa nekonajú nové voľby, ale nastupuje náhradník!!! To vo Vašej dedinke nevedia?
Aj keby nebolo náhradníka, pri účasti troch z celkového počtu piatich poslancov sú uznášania schopní a dvaja poslanci môžu schváliť VZN.
Zdá sa, že jedinou sprísňujúcou podmienkou pre schvaľovanie VZN je, že obec musí najmenej 15 dní pred rokovaním o VZN jeho návrh vyvesiť, pričom deň vyvesenia je prvým dňom najmenej 10 dňovej lehoty na prijímanie podnetov občanov - § 6, odsek 3,4.
Nič nevylučuje, aby VZN o lepení plagátov bolo schválené aj 1 deň pred začiatkom kampane.
Zapisovateľ komisie ?
(Jozef, 18. 10. 2010 15:47)
Môže počas konania volieb chodiť s prenosnou volebnou schránkou k občanom, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti zapisovateľ komisie a 1 člen okrskovej volebnej komisie?
Podľa § 31 ods. 6 zákona č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí v znení neskorších predpisov okrsková volebná komisia vysiela k voličom s prenosnou volebnou schránkou 2 členov tejto komisie.
V § 11a cit. zákona sú definované kompetencie zapisovateľa volebnej komisie, avšak kompetenciu chodiť s prenosnou volebnou schránkou som tam nenašiel.
Podľa môjho názoru zapisovateľ nie je člen komisie, ktorý by mohol byť vyslaný s prenosnou volebnou schránkou k voličom.
Nakoľko kompetencia, či môže zapisovateľ chodiť s prenosnou volebnou schránkou alebo nemôže je medzi voličmi rôzne vysvetľovaná, žiadam Vás o odpoveď.
Ďakujem
Potrebujem odpoved
(Patricia, 18. 10. 2010 0:43)pokial niekto kandiduje za poslanca alebo starostu, je v poriadku ak je člen volebnej komisie jeho rodina - myslím tým manžel alebo syn, dcera. lebo sa mi to velmi nezda. nepodarilo sa mi ani nikde najst odpoved na to.
Platnosť VZN
(Jozef, 17. 10. 2010 18:47)V obci sú schválení piati poslanci.Deväť mesiacov pred voľbami jeden zomrel.Doplňujúce voľby neboli uskutočnené.Môžu štyria poslanci schváliť VZN na určenie miesta pre vylepovanie predvolebných plagátov?Do akého termínu najneskôr.Ďakujem za odpoveď
Ad: Pozorovateľ v komunálnych...
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 17. 10. 2010 8:57)
Sašo, keby si čítal aspoň moju ostatnú odpoveď, keď nie predošlé...
Žiadosť si môžeš podať samozrejme aj písomne, aj ten "pozorovateľ," ale aj tak máte len právo, nie nárok, rozhodne predseda okrskovej komisie, svoje rozhodnutie nemusí zdôvodňovať. K prítomnosti iných osôb vo volebnej miestnosti aj po ich uzavretí, pri sčitovaní hlasov sa vysloví okrsková komisia, čiže sa o tom hlasuje
Pozorovateľ v komunálnych voľbach 2010
(Sašo, 16. 10. 2010 20:09)Ja mám takú otázku ja som kandidát za stranu. Do komisie som si dal človeka podľa zákona kde sa hovorí politická strana ktorá dáva mená svojich poslancov tak navrhuje niekoho aj do komisie. Takže tam mam svojho človeka. Aby bolo istejšie môžem si dať niekoho aj ako pozorovateľa? Môžem požiadať písomne alebo to má podať dotýčná osoba, kt. bude pozorovazeľom? ďakujem
Ad: Pozorovateľ
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 10. 2010 21:59)
Janka, spomínajú sa ti pozorovatelia vo voľbách aj napriek tomu, že volebný zákon takýto termín nepozná.
Volebný zákon však pripúšťa prítomnosť aj iných osôb vo volebnej miestnosti. Z toho, že za poriadok v miestnosti zodpovedá predseda okrskovej komisie možno vyvodiť, že súhlas s prítomnosťou iných osôb môže dať on. To, že je možná prítomnosť iných osôb počas hlasovania zase možno vyvodiť z toho, že ich prítomnosť je možná aj pri sčítaní hlasov. V tom prípade zákon výslovne uvádza, že súhlas dáva volebná komisia. O prítomnosti iných oôsov pri hlasovaní do prenosnej schránky zákon tiež nič nehovorí - a ani metodické pokynny ministerstva vnútra. Je logické, že o súhlas s návštevou je treba požiadať len užívateľov bytu, domu, ku ktorým volebná dvojica ide a že volebná dvojica nemá do toho čo hovoriť.
Ad: Prosím o odpoveď
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 10. 2010 21:19)
Milan, Vaša otázka je už pravdepodobne neaktuálna. Námietku proti registrácii môžete podať na okresný súd do troch dní od rozhodnutia miestnej volebnej komisie.
§ 21 síce hovorí, že "Politické strany doručia kandidátne listiny prostredníctvom splnomocnenca", ale nehovorí nič o tom ako § 16 (Keď ide o kandidatúry na poslancov), či môže byť splnomocnencom alebo náhradníkom aj kandidát alebo nie.
Pozorovateľ v komunálnych voľbach 2010
(Janka, 15. 10. 2010 18:33)Dobrý večer. Spomína sa tu o pozorovateľoch. Ja kandidujem ako nezávislá. Chcela by som sa opýtať či môžem aj dvoch pozorovateľov pri ščítaní alebo pri prenose s úrnou alebo len jedného pozorovateľa? A kto o tom rozhoduje predseda alebo celá okrsková komisia. Ak by zamietli prítomnosť pozorovateľa na koho sa môžem obrátiť. Kedy môžem požiadať o súhlas predsedu pre pozorovateľa pri voľbách? Môže mať aj pozorovateľa aj ten čo kandiduje za stranu. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Prosím o odpoveď
(Milan, 15. 10. 2010 14:52)Chcem sa spýtať,či napr.kandidát na starostu za SDĹ alebo SNS si môžu osobne priniesť kandidátske listiny k zapisovateľke osobne a dať osobne zaregistrovať.Nemá to náhodou robiť splnomocnenec.Ale chcem vedieť či to môže alebo nesmie.Či nie je porušený volebný zákon.
Prosím o odpoveď
(Milan, 15. 10. 2010 14:50)Chcem sa spýtať,či napr.kandidát na starostu za SDĹ alebo SNS si môžu osobne priniesť kandidátske listiny k zapisovateľke osobne a dať osobne zaregistrovať.Nemá to náhodou robiť splnomocnenec.Ale chcem vedieť či to môže alebo nesmie.Či nie je porušený volebný zákon.
člen okrskovej volebnej komisie
(Jana, 21. 10. 2010 23:23)