Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Nie, v týchto volieb možno voliť len osobne, v obci trvalého bydliska a vo svojom okrsku.
pozorovatel
(Kockovska, 17. 11. 2010 17:46)Dobrý deň, chcela by som vediet, na koho konkrétne sa mám obrátiť,keď chcem byť ako FO prítomná pri sčítavaní hlasov
Volby poštou
(Vrabelova, 17. 11. 2010 9:33)
Dobrý deň, zaujima ma, či je možné v komunálnych voľbách voliť poštou. V den volieb budeme mimo miesta bydliska ,ale na Slovensku a chceli by sme odovzdať hlasy.
Dakujeme za informáciu
členka miestnej volebnej komisie
(Terézia, 16. 11. 2010 14:24)
Dobrý deň, môže byť členkou miestnej volebnej komisie manžeka kandidáta na starstu obce?
Ďakujem
kanditát na poslanca
(Ján, 16. 11. 2010 12:51)
Prosím Vás môže kandidovať na poslanca mestského zastupiteľstva aj štátny zamestnanec - profesionálny vojak.
Ďakujem za skorú odpoveď Ján
kandidat za poslanca
(Peter, 15. 11. 2010 17:05)Moze kandidovat zamestnanec mestskeho úradu za poslanca
Ad: prenosná volebná schránka
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 11. 2010 12:30)Áno, môže ísť aj podpredsedníčka s najmenej jedným ďaľším členom komisie, lebo aj podpredsedníčka je len členom komisie, rovnako ako aj predsedníčka. Len by vždy z dvojice predseda - podpredseda mal byť aspoň jeden aj vo volebnej miestnosti.
prenosná volebná schránka
(Iveta, 15. 11. 2010 11:35)
Môže s prenosnou volebnou schránkou ísť k voličom aj podpredsedníčka vol. komisie s ďalším členom vol. komisie? Alebo to musia byť čisto len členovia vol. komisie?
ďakujem.
Ad: Zoznam kandidátov
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 14. 11. 2010 19:24)Doručením zoznamov kandidátov do každej schránky by nik žiadny zákon neporušil.
Zoznam kandidátov
(Jarmila, 14. 11. 2010 17:15)Volebná komisia nemá zo zákona povinnosť doručiť v obci zoznam kandidátov do komunálnych voľbieb 27.11.2010 všetkým domácnostiam, len ich zverejniť na prístupnom mieste. Pýtam sa, ak by ich doručila do schránky každej domácnosti, porušila by tak zákon o voľbách? Ďakujem
Voľby
(Mária, 11. 11. 2010 19:17)Reagujem on chodi presviedčať tak, že by nevolili druhých kandidátov ale jeho. Ako pred 4 rokmi člen komisie prišiel domov do jednej starej pani, ktorá si požiadala prítomnosť inej osoby kde jej nedali vedieť len starej pani ukázali koho má krúžkovať?
Ad: OKrsková komisia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 11. 11. 2010 17:23)
§ 10 Vám odpovedá úplne jasne (až na to, že nedefinuje vzdialenosti):
"... (2) Volebné okrsky a volebnú miestnosť v každom z nich určí starosta najneskôr 40 dní predo dňom volieb.
(3) Volebný okrsok sa utvorí tak, aby zahŕňal spravidla 1 000 voličov. pre vzdialené časti obce možno utvoriť samostatné volebné okrsky, ak je v nich aspoň 50 voličov..."
Teda, môže, ale nemusí. Ak si starosta svojich občanov váži a nebojí sa, že by strácal nad nimi a odľahlou okrskovou volebnou komisiou dohľad, tak ten okrsok zriadiť mal. Termín bol vyše mesiaca pred voľbami, čťiže dnes by už bolo neskoro.
Ad: Volebná komisia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 11. 11. 2010 17:14)
Volebné komisie "nehrajú" podľa pravidiel hokeja, či basketbalu o voľnom striedaní členov.
Zákon hovorí v § 11, ods. 4: "V prípade ochorenia, vzdania sa, opakovanej neúčasti alebo zániku funkcie člena volebnej komisie povolá jej predseda náhradníka." Prečo by mal chodiť na zasadnutie komisie náhradník, ak sa mieni potom volieb zúčastniť člen. Predsa stačí, ak pred začatím volieb príde podpísať sľub za primátorom (Zákon hovorí o zložení sľubu starostovi, ale to takmer všade porušujú a sľub len podpíšu). Ak chce náhradník alebo ktokoľvek iný informovať neprítomného člena o priebehu zasadnutia z prvej ruky, niet dôvodu, aby mu účasť na zasdnutí členovia komisie neumožnili. Nemusí predsa pritom aj podpisovať sľub člena komisie.
V prípade, že by sa náhradník zúčastnil prvého zasadnutia ako jej riadny člen a potom sa vzdal funkcie, alebo ho stiahla jeho strana, NEEXISTUJE v zákone ustanovenie, že nastupuje člen, pokiaľ u neho skončilo jeho ochorenie.
okrsková komisia
(pilot, 11. 11. 2010 16:02)Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď obec má miestnu časť vzdialenú od obecného úradu/teda od "materskej obce"/cca 5 km, kde je zlá alebo žiadna doprava, môže starosta obce zriadiť okrskovú komisiu pre túto miestnu časť, prípadne musí/nemusí komisiu zriadiť a voliči nech sa dostanú do miesta volieb ako chcú, žije tam cca 100 rodín.
Ad: Spriaznená komisia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 11. 11. 2010 14:36)
Myslím si, že tu nie je žiadny problém. Okrsková komisia sa v jednookrskových obciach a mestských častiach v Bratislave a v Košiciach nevytvára. Niet preto najmenšieho dôvodu, aby sa uvažovalo o iných termínoch pre vytvorenie miestnych komisií.
Pán Šolc sa podľa môjho názoru dopúšťa istej nedôslednosti, keď píše o takejto miestnej komisii, že "v podstate plní úlohy okrskovej." Je to len polopravda. Miestne volebné komisie sa v komunálkach zriaďujú tak, aby mohli registrovať kandidátov, teda ako prvé. Okrskové komisie až ako posledné. Je pravda len to, že po zaregistrovaní kandidátov a po ich vyhlásení už miestne volebné komisie v obciach s jedným okrskom pôsobia vlastne už len ako okrskové, asi s tou výnimkou, že na rozdiel od ostatných okrskových komisií vykoná aj "uverejnenie výsledkov volieb (§ 45).
pozorovateľ
(Milka, 11. 11. 2010 13:58)Môže kandidát za starostu do volebnej miestnosti posľať pozorovateľa, ktorý bude v miestnosti celý deň aj pri sšítavaní hlasov? Za akých podmienok to môže uskutočniť
Ad: Čo v takom ... opäť
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 11. 11. 2010 12:58)
Na prvý pohľad nezmyselná otázka, ak uznáme, že občan porušuje zákon, príp. dokonca marí voľby. A teraz ho ešte pripustiť voliť druhý krát. Ale, Jozef má asi pravdu. Aj podobná otázka pri menšej modifikácii by mohla byť logická.
Vychádzajme z toho, že častokrát porušujú zákon okrskové komisie, keď voliča, ktorý má podľa občianskeho preukazu u nich trvalý pobyt, nie je však v zozname. Niekedy mu zistia, kam má ísť voliť, inokedy ho posielajú kamkoľvek inde, len mu neumožnia voliť u nich. Porušujú zákon. Lebo zákon hovorí jednoznačne, že mu voliť umožniť musia. Je tiež v poriadku, ak si komisia overuje nad rámec zákona, či nevolil už aj inde. Z tohto chcem vyvodiť, že PODSTATNÝM je trvalý pobyt podľa občianskeho.
Lenže Jozef písal o 8:29 o prípade občana, ktorý je zapísaný (nedopatrením) v zoznamoch v dvoch okrskoch, v jednom už odvolil a príslušnosť k okrsku dokázal aj občianskym preukazom. Potom by bolo možné skúmať, či trvalý pobyt v tom okrsku, kde ešte nevolil bol uvedený neskôr. Ak bol, tak je platný. Potom si treba položiť otázku, čo je menším zlom:
1. Ak občan volil na nesprávnom mieste, pričom na tom nemá vinu príslušná okrsková komisia, vinný je volič, voľba sa nedá zrušiť, iba ak by sa voľby v okrsku opakovali (Zákon žiaľ nerozlišuje, či sfalšovanie voľby (napríklad len o jeden hlas) malo možnosť zmeniť výsledok volieb alebo nie, ale nálezy ústavného súdu toto zohľadňujú), druhýkrát sa mu voliť neumožní.
2. Občanovi sa umožní voliť na správnom mieste, aj za cenu, že poruší princíp PLATNÝ NA CELOM SVETE, po všetky časy, že občan môže vo voľbách jedného typu a jedného dátumu voliť iba raz.
Pri prvej alternatíve bude porušená iba mietsna príslušnosť voliča, v druhom prípade oveľa vyšší princíp.
Podľa môjho presvedčenia, platí alternatíva 1 + to spomínané trestné oznámenie.
Snímanie kamerou
(Jozef, 11. 11. 2010 11:56)Je možné snímať kamerou v miestnosti,kde sa konajú komunálne voľby?
Ad: Volby postou
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 17. 11. 2010 17:52)