Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Boba, predpokladám, že ste si dali potvrdiť aspoň prevzatie kandidátnej listiny s príslušenstvom. Ak nemáte svedka na to, že ste súčasne žiadali o zapísanie trvalého pobytu, tak doporučujem, aby ste si dali písomnú žiadosť o potvrdenie trvalého pobytu - a aspoň prevzatie tej žiadosti by Vám potvrdiť mala. Pre istotu si zoberte so sebou svedka. Zajtra si potom príďte pre potvrdenie trvalého pobytu. Ak Vás z tohto dôvodu nezaregistrujú, možnosť odvolať sa na obvodnú volebnú komisiu nemáte. Tá bude zriadená oddnes až o 20 dní a rozhodnutie o registrácii má byť do 10 dní). Zvážte podanie na súd, nemuseli by byť v tejto veci veľké poplatky. Môžeme sa pokúsiť dovtedy zistiť, aké boli rozhodnutia súdov v tejto veci, či nie je nejaké rozhodnutie v Zbierke súdnych rozhodnutí. Podľa § 17 zíkona o voľbách návrh na súd treba podať do troch dní od rozhodnutia miestnej volebnej komisie a proti rozhodnutiu súdu v tejto veci nie je možné odvolanie. Ak nájdeme priaznivé rozhodnutie niektorého súdu v tejto veci, bolo by dobré doložiť ho jednotlivým členom miestnej volebnej komisie.
trvalý pobyt
(boba, 3. 10. 2010 15:38)Pán Nagy chcela by som sa spýtať že keď som priniesla petíciu na obecný úrad a pracovníčka obecného úradu mi nechce potvrdiť trvalý pobyt mimo stránkových hodín ako mám postupovať???
Ad: trvalý pobyt
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 3. 10. 2010 9:31)
Boba, pokiaľ viem, žiadny zákon nehovorí nič o 48 hodinách ani inak o tom, od kedy musí mať kandidát v obci trvalý pobyt.
Napr. § 16 stanovuje len: "Kandidát na poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje.
Je zjavné, že už pri začatí zbierania podpisov by mal mať kandidát ten trvalý pobyt. Nebolo by preto vhodné, aby ste prišli dnes s petičnými hárkami za kompetentnou osobou, žiadali ju, aby Vám zapísala trvalý pobyt a potom o minútu jej predložili už podpísané petičné hárky.
Doporučujem Vám preto, aby ste požiadali pracovníčku o zapísanie trvalého pomeru ešte ráno a dohodli si stretnutie na večer, kedy odovzdáte podpisy. Ak ide o jednu a tú istú pracovníčku, mala by Vám to splniť. Ak zapisovateľka nepracuje na obecnom úrade, máte problém. Zákon neustanovuje povinnosť predĺžených úradných hodín pre prihlasovaie k trvalému pobytu.
Ad: Mayo
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 3. 10. 2010 2:11)
Žiaľ, podľa môjho názoru, členom komisie môže byť len "volič." Pod voličom sa v znyske § 2 myslia len voliči v danej obci.
O účasti občanov vo volebnej miestnosti tento zákon nepojednáva. Keďže počas spočítavania hlasov môžu byť v miestnosti aj akékoľvek osoby, ktorým na to dala súhlas okrsková volebná komisia, dalo by sa z toho vyvodiť, že taký súhlas môže komisia vydať aj v priebehu hlasovania.
Strana Vám účasť pri spočítavaní hlasov v okrsku, v ktorom nemáte trvalý pobyt, zaručiť nemôže inak ako nomináciou do obvodnej alebo ústrednej komisie. Ak s Vašou účasťou v ktoromkoľvek okrsku bude súhlasiť daná komisia, ktorej by ste boli členopm, okrsková komisia musí súhlasiť s účasťou prítomnosti členov komisie vyššieho stupňa.
trvaly pobyt
(boba, 3. 10. 2010 0:21)
prosím vás včera som sa rozhodla kandidovať na starostu obce, potrené hlasy na petíciu som získala len mám problém s TRVALÝM POBYTOM prihlásia mi ho aj zajtra(3.októbra.2010)????
Prosím odpovedzte mi niekto lebo poverená pracovníčka mi tvrdí že trvalý pobyt mám mať prihlásený 48 hodín pred odovzdaním petície!
registrácia kandidátnych listín
(Alena, 2. 10. 2010 15:55)Má právo miestna volebná komisia nezaregistrovať kandidáta ak petičné hárky nie sú očíslované a nie je na nich jeho meno, priezvisko,úplná adresa a podpis nezávislého kandidáta ako osoby určenej pre styk s orgánom verejnej správy?
miesto bydliska zapisovateľky
(jevka, 2. 10. 2010 15:47)prosím odpoveď na otázku, rieši niekde zákon o voľbách do samosprávy obcí , aby zapisovatelia volebných komisií mali trvalý pobyt v obci, v ktorých ich starosta obce určil za zapisovateľku ? Ja totiž musím cestovať za zapisovateľkou do inej obce vzdialenej od obecného úradu 15 km , alebo kde si ona povie, že ich preberie !!!????? ....
volebná komisia
(mayo, 2. 10. 2010 13:24)
Žijem v obci, v ktorej nemám trvalý pobyt. Môžem byť členom miestnej alebo okrskovej volebnej komisie ?
Môže mi moja politická strana zabezpečiť účasť na sčítavaní hlasov v tomto volebnom obvode ?
Počítanie lehoty
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 1. 10. 2010 9:39)
Budete mať pravdu, žiaľ zaručiť Vám to neviem. Všade píšu len o 3. októbri. Napr. na stránke ZMOS-u:
"Doručenie kandidátnych listín (v dvoch rovnopisoch) politických strán, politických hnutí, koalícií a nezávislých kandidátov, osobitne za každý volebný obvod pre voľby poslancov obecného (mestského, miestneho) zastupiteľstva a pre voľby starostu obce (primátora mesta, starostu mestskej časti).
Doručenie sa vykonáva osobne zapisovateľovi miestnej (mestskej) komisie."
Aj keby vychádzal termín na sobotu, predlžuje sa na najbližší pracovný deň aj podľa Občianskeho zákonníka (§ 122), Občianskeho súdneho poriadku (§ 57), Trestného poriadku (§ 63), Správneho poriadku (§ 27) a asi aj podľa iných predpisov.
Keď však zoberieme do úvahy, že kandidátne listiny sa odovzdávajú fyzickej osobe a nie na úrad, tá osoba by mala zverejniť svoju adresu a neviem, čo by ju mohlo oprávňovať neprijať listiny aj v nedeľu pred polnocou, potom by nebol dôvod predlžovať lehotu na pondelok.
termín
(Janette, 1. 10. 2010 6:13)Keď vychádza posledný deň na nedeľu, môžu sa petičné hárky odovzdať v pondelok?
Ad: trvalý pobyt II
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 3. 10. 2010 18:06)