Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Na zasadnutí volebnej komisie sa zúčastnil náhradník. Kto má byť v komisii v deň volieb náhradník alebo člen.
Voličský zoznam
(Ing. Dobi Róbert, 11. 11. 2010 11:11)
Miestna volebná komisia žiada od mesta zoznam voličov k určitému dátumu (kedy boli tlačené oznámenia o voľbách pre voličov). Rozhodla o tom na riadnom zasadnutí hlasovaním, nakoľko MVK bola upozornená na to, že do mesta sa chcú prihlásiť cudzinci, ktorí by mali ovplivniť hlasovanie. Vedúca odboru ktorý vedie evidenciu na mestskom úrade však odmietla tento zoznam komisii poskytnúť. Odôvodňuje to tým, že jej to zákon neprikazuje. Odmieta aj to, aby MVK vydala počet voličov k určitému dátumu.
Otázka: MVK má právo žiadať od mesta zoznam voličov? Ako postupovať ďalej?
hirot@nextra.sk
Čo v takom prípade
(Jozef, 11. 11. 2010 11:06)
ešte otázka na doplnenie.Musí v takomto prípade umožniť občanovi voliť ,keď komisia dostala správu ,
že občan už volil v inom mieste?
Spriaznená komisia
(Pavol Šolc, 11. 11. 2010 9:41)V našej mestskej časti, kde je 1670 voličov nebola zriadená okrsková komisia, ale iba miestna.Ake lehoty platia pre delegovanie členov do tejto komisie, ak v podstate plní úlohy okrskovej.
Ad: Čo v takom prípade
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 11. 11. 2010 9:10)
Myslím, že vôbec nejde o ojedinelé prípady. Občanom, ktorým pride oznámenie o čase a mieste konania volieb na inú adresu, než ktorú majú zapísanú v občianskom preukaze si môžu povedať, že to skúsia. Niektorí si možno práve preto nejdú zmenu zapísať.
Je to možné aj v dôsledku benevolencie tohto zákona, keď sa občan nemusí preukazovať občianskym, ak ho poznajú najmenej dve osoby (Tie však nemusia mať ani šajn o tom, kde má zapísaný trvalý pobyt a kde ho má v občianskom).
Na takého občana by som podal bez váhania trestné oznámenie. Asi by skončil zaplatením pokuty za priestupok.
Čo v takom prípade
(Jozef, 11. 11. 2010 8:29)urobí okrsková komisia,keď príde voliť občan,ktorý je zapísaný v zozname voličov,má ale iné trvalé bydlisko a keď zavolá člen komisie do miesta trvalého bydliska podľa občianskeho preukazu,aby mu tam neumožnili voliť a komisia mu odtiaľ oznámi,že on už tam odvolil,lebo bol zapísaný v ich voličskom zozname_
ad: prenosna volebna schránka
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 11. 2010 22:22)
Ako ste si sám všimli v zákone, ten a ani komentár ministerstva túto otázku bližšie nerozoberajú. Nevidím žiadny rozpor pri oboch Vami uvádzaných alternatívach so zákonom a ani s inými zákonmi, či predpismi.
Z praxe by som rád uviedol, že v oznámeniach o termíne a mieste konania volieb (referenda) by mali oznamovať aj tel. číslo na linku zriadenú v deň volieb na okrskovú komisiu, aj miestnu (obvodnú) volebnú komisiu, ktoré sa občan takmer nemá ako dozvedieť. Lebo aj občan, ktorý požiadavku návštevy s prenosnou schránkou ohlásil, býva oprávnene v pozdejších hodinách nekľudný, ak za ním ešte neprišli.
prenosna volebna schránka
(Peter, 10. 11. 2010 21:34)
Dobrý večer.
Chcel by som informáciu v súvislosti s § 31 ods.6. Zaujíma ma že či požiadanie o vyslanie prenosnej volebnej schránky musí byť adresované priamo volebnej komisii v deň volieb, alebo je možné požiadať v ktoromkoľvek termíne prostredníctvom inej osoby resp. inštitúciu, napr. aj cez Obecný úrad?
Ďakujem
Ad: Voľby
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 11. 2010 20:34)
Píšete, že starosta "chodí presviedčať starých ľudí, aby nešli voliť". Čo ak len informuje občanov, aby sa nezdráhali požiadať o možnosť voliť doma?
Píšete, že vraj starosta im pošle "svoju komisiu." A uvažujete, pýtate sa, či by sa na to nedalo upozorniť komisiu.
Mohli by ste sa vyjadriť presnejšie? V obciach sú zriadené miestne volebné komisie. Ak majú obce približne viac ako 1 500 obyvateľov, ak majú obce odľahlé časti, aj pri menšom počte, zriaďujú sa dva alebo viac okrskov a k nim okrskové komisie. Tie musia mať najmenej 5 členov. Z nich najmenej dvaja chodia s prenosnou urnou. Mali by to byť zástupcovia navzájom opozičných strán, aj keď prakticky chodia častejšie dvaja priatelia, priateľky, alebo ako u Vás priatelia starostu, ale to sa sotva dá ovplyvniť, ak sa nesťažuje člen okrskovej komisie. Ak je v obci len jeden okrsok, úlohy okrskovej komisie plní miestna volebná komisia. Ak je okrskov viac, miestna volebná komisia je nadriadená okrskovým komisiám. Miestnej volebnej komisii je nadriadená obvodná volebná komisia a najvyššie je ústredná volebná komisia, ktorá zasadá v Bratislave. S prenosnou urnou môžu ísť dvaja členovia komisie, môžu ísť aj viacerí členovia, aj nečlenovia - ak to neprekáža majiteľovi domu a môže ísť s nimi napr. aj zapisovateľ komisie. Nestačí však ak ide len jeden člen komisie so zapisovateľom.
Ivete
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 11. 2010 20:14)
Ad: Volebná komisia
Všeobecne neexistuje vynútiteľná kontrola identity občana občanom. Samozrejme, záleží aj na okolnostiach a na postavení. Možno Vám vyhovie zapisovateľ alebo predseda komisie, ktorý by ten dátum narodenia mhol skontrolovať...
Ad: Oznámenie kandidátov spôsobom obvyklým.
Žiaľ, dosiahnuť sa to dá iba zmenou zákona. Zatiaľ sú povinné obce zverejňovať na internete len niektoré informácie týkajúce sa všeobecne záväzných nariadení (VZN). Aj to len v prípadoch, ak obce majú zriadené webovské stránky. Ale, kým návrh nariadenia musí byť aj na webe, doručené pripomienky dostanú len poslanci a schválené nariadenie na webe byť nemusí. Iste uznáte, že to celkom normálne nie je. Ak ste ochotná podporiť normaizáciu Zákona o obecnom zriadení, napíšte mi, prosím na e-mail.
Ad: komisia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 11. 2010 18:55)
Majú pravdu. Podľa § 11, odsek 3 "Členom volebnej komisie môže byť volič." Termín "volič" je však definovaný v § 2, odsek 1. Aby nebolo treba v celom zákone opisovať pomerne dlhú definíciu "voliča", § 2, odsek 1 v závere, hoci len v zátvorke, ale platne uvádza: ďalej len "volič".
Preto, § 11, odsek 3 znamená:
"Členom volebnej komisie môže byť obyvateľ Slovenskej republiky, ktorý má v obci, v mestskej časti hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy alebo v mestskej časti mesta Košice trvalý pobyt a najneskôr v deˇn volieb dovŕšili 18 rokov veku."
komisia
(Jana, 10. 11. 2010 17:35)
Dobrý večer,
chcem sa opýtať, bola som zvolená ako člen okrskovej volebnej komisii v Dubnici, ale trvalý pobyt mám v Tr. Teplej... dnes mi oznámili že nemožem byť v komisii aj ked som bola zvolená strany a kandidátom z Dubnice. Je to v poriadku naozaj musela by som mať trvalý pobyt v Dubnici?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ak majú pravdu prosím aj o §.
Voľby
(Mária, 10. 11. 2010 15:36)čo máme urobiť? Starosta našej obce chodí presviedčať starých ľudí, aby neišli voliť, že im tam pošle svoju komisiu. Určite sa bude snažiť manipulovať voľby. Môže toto robiť? Komu to máme oznámiť? Nedalo by sa požiadať aby bol niekto pri voľbách alebo upozorniť nato komisiu?
Oznámenie kandidátov spôsobom obvyklým.
(Iveta, 10. 11. 2010 13:40)Ako sa dá dosiahnuť, aby starosta zverejnil mená kandidátov na post starostu a aj mená kandidátov na poslancov obecného zastupiteľstva na web. stránke obce? Je to vyvesené iba na nástenke na chodbe obecného úradu.Ďakujem za odpoveď.
Volebná komisia
(Iveta, 10. 11. 2010 13:35)
Dá sa skontroĺovať identita osôb v komisii? Či súhlasí dátum narodenia? Meno osôb je rovnaké.
Ad: Kandidat na poslanca
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 8. 11. 2010 23:10)Kandidát na poslanca nemôže byť členom volebnej komisie (§ 11. ods- 3)
Ad: Prosba o pomoc
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 8. 11. 2010 23:07)Kandidáti v obci Nesluša: http://www.krajza.estranky.sk/clanky/okres-kysucke-nove-mesto/ko-10.neslusa
kandidat na poslanca a člen komisie
(maca, 8. 11. 2010 19:22)
može byť osoba ktora kandiduje na poslanca zaroven aj
členom (podpresedom)volebnej komisie?
prosba o pomoc
(milan pivarci, 8. 11. 2010 19:13)prosil by som zistit kandidatov na starostu a do obecneho zastupitelstva v obci neslusa na kysuciach
Kontrola
(Kristína, 6. 11. 2010 19:17)Ja som si tiež pozrela uznesenie je tam napísané ako spomenul pán Miroslav. Je dobre, že je táto stránka aspoň sa dozvieme viacej informácii. Ja by som sa chcela opýtať či pozorovateľ môže byť účastný pri celých voľbách alebo iba pri ščítavaní hlasov? A či na konci hlasovania niečo podpisuje, že bol prítomný pri voľbách? Má pozorovateľ zaplatené, tak ako komisia pri voľbách áno ale nie? Za odpoveď ďakujem.
Volebná komisia
(Ľuboslava, 11. 11. 2010 11:22)