Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Dobrý deň!V našej obci kandidujú štyria na post starostu.Dvaja sa ani netaja s tým, že pri sčítavaní
vzdajú sa svojich získaných hlasov v prospech dopredu dohodnutého kandidáta.Majú na to možnosť?
Pozorovateľ v komunálnych voľbach 2010
(Michal, 7. 10. 2010 15:24)Som nezávislý kandidát. Chcel by som sa opýtať či môžem do miestnej volebnej komisie dať svojho pozorovateľa. Kde to treba nahlásiť a do akého termínu. Môžu byť aj dvaja pozorovatelia pre prípad prenosnej úrny. Aby nedošlo k zmanipulovaniu volieb. Keď si starosta do komisie doloží svojich ľudí. Je to niekde napísané v zákone ohľadom pozorovateľa pri voľbách. Za odpoveď ďakujem.
peticia
(michal, 7. 10. 2010 15:05)zakon v § 16, ods. 9) sa odvolava na peticiu, ale ako ma vyzerat peticia riesi iny zakon 112/2010 §5, novelizacia zakona 85/1990 a tam je to jasne napisane ze petícia obsahuje meno, priezvisko, adresu a podpis
Zamestnanec alebo poslanec
(volič, 6. 10. 2010 13:09)
Môže byť zamestnanec obce volený za poslanca obecného zastupiteľstva?
- akým spôsobom môže volič uplatniť námietku voči navrhnutému poslancovi, ak nesplnil niektorú zákonom stanovenú podmienku
pozorovateľ pri komunálnych voľbách
(slavo, 6. 10. 2010 8:00)Som nezávislý kandidát. Môžem do miestnej volebnej komisie dať svojho pozorovateľa. Kde to mám nahlásiť a do akého termínu. Môžu byť aj dvaja pozorovatelia pre prípad prenosnej urny. Môžu byť aj pozorovatelia pri ščítavaní hlasov.
nezav isly kandidat
(milan, 5. 10. 2010 21:47)zaujima ma ,ci moze volebna komisia neuznat peticne harky ked chyba nazov ulice
nezav isly kandidat
(milan, 5. 10. 2010 21:46)zaujima ma ,ci moze volebna komisia neuznat peticne harky ked chyba nazov ulice
nezávislý kandidát
(štefan š., 5. 10. 2010 19:51)zaujíma ma, či môže občan, ktorý kandiduje za poslanca za stranu, kandidovať na funkciu starostu ako nezávislý.
Ad: Štátny zamestnanec
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 5. 10. 2010 8:35)Každý volič, ktorý nie je vo výkone trestu a nie je zbavený svojprávnosti môže aj kandidovať - ak mu v tom nebráni jeho zamestnávateľ. V prípade zvolenia je možné, že z dôvodu konfliktu záujmov sa bude musieť svojho zamestnania vzdať, aelbo prejsť na inú pozíciu, to sa nedá vo všeobecnosti zodpovedať. Kandidáti ktorýchkoľvek z registrovaných strán nemusia zbierať podpisy občanov pod petíciu.
Kandidát na poslanca štátny zamestnanec
(Eva Džalajová, 5. 10. 2010 5:53)
chcem sa spýtať, či môže kandidovať za poslanca štátny zamestnanec. Kandidátku odovzdal za stranu, ale neviem či nemala byť priložená aj petícia.
Môže komisia schváliť kandidátku aj bez petície?
"Nezávislý" člen strany
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 10. 2010 23:05)Ako som už písal, ide čiste o záležitosť medzi kandidátom a jeho stranou. Nik iný, teda ani miestna volebná komisia do toho zasahovať nemôže. Niektoré strany v týchto prípadoch požadujú prerušenie členstva, iné hrozia aj vylúčením zo strany.
kandidát na starostu
(Juraj, 4. 10. 2010 21:18)Chcem sa spýtať, či člen politickej strany môže kandidovať na starostu obce ako nezávislý kandidát, ak sa v predchádzajúcich voľbách uchádzal ako kandidát s podporou strany v ktorej je doteraz členom.
Ad: Petícia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 10. 2010 15:22)
ak si pozriete pozorne zakon, najma § 17, ktory sa v odseku 1, písm. f) odvoláva na § 16, ods. 9), tak tam tieto nalezitosti menovane nie su. Ani nikde nie je napisane, ze kandidatna listina a ine pisomne nalezitosti kandidatnej listiny musia byt spracovane na tlacivach vydanych Ministerstvom vnutra SR a ani podla nich. Zakon je nad vsetkymi tlacivami.
Predpokladam, ze sa pytate na tie udaje, ktore by podla tlaciva mali byt dole, pod ciarou, a ze meno a priezvisko, pripadne aj dalsie udaje kandidata su uvedene v hlavicke peticie, pripadne aspon na jej prvom harku a na dalsich harkoch len cislo harku a nazov peticie obsahujuci meno kandidata.
V tom pripade, podla mojho nazoru Vami uvadzane nalezitosti nie su nevyhnutne potrebne. V Dalších voľbach doporučujem umiestniť tlačiva na nastenku a link na ne aj na obecny web, s tým, že zaujemci si ich možu na obecnom urade na vlastne naklady skopirovat.
Ad: členom okrskovej komisie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 10. 2010 14:19)
Členom môže byť len volič danej obce, mesta, v Bratislave a v Košiciach len z daného miestnej časti. V mestách, vrátane BA a KE (ak je z tej istej miestnej časti) a v obciach, ktore maju viac volebných obvodov (nemýľme si obvody s okrskami), môžu byť členmi okrskovej komisie aj členovia z iných okrskov a iných obvodov tej istej obce. V mestskej komisii v Bratislave a v Košiciach môžu byť členovia zo všetkých miestnych častí, zo všetkých mestských okresov.
ZÁSADA: Nekonajú sa jedny voľby v mnohých obciach a mestách, ale sa konajú mnohé samostatné voľby v obciach, mestách a v meste Bratislava v 17 miestnych častiach a v meste Košice v 22 miestnych častiach
Trvalý pobyt kandidáta
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 10. 2010 13:13)Okresný súd v Trenčíne v roku 2006 rozhodol, že miestna volebná komisia pre komunálne voľby v Trenčíne postupovala nezákonne, keď odmietla zaregistrovať právnika Fedora Jánošíka ako kandidáta na funkciu primátora Trenčína. Komisia jeho registráciu odmietla s odôvodnením, že v čase podania kandidačných listín nemal trvalé bydlisko v Trenčíne. V čase, keď komisia preverovala údaje v listine, však Jánošík už trvalé bydlisko na území mesta mal.
petícia
(Tutková, 4. 10. 2010 12:49)
Dobrý deň, poprosím Vás o odpoveď na otázku, či je možné zaregistrovať kandidátnu listinu kandidáta na starostu obce ak petícia neobsahuje meno, priezvisko, adresu a podpis kandidáta.
ďakujem
člen okrskovej komisie
(Mokošová, 4. 10. 2010 10:54)
môže byť člen okrskovej komisie v komunálnych voľbách
z inej obce
Ad: Kontrola zapisovateľov
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 10. 2010 8:57)Zapisovateľov miestnych volebných komisií vymenúva starosta (primátor) obce (mesta). Z toho by sa malo vyvodiť aj jeho právo kontroly. Okrem neho, mohol by ho kontrolovať aj ktorýkoľvek člen miestnej (mestskej) volebnej komisie. Obvodné komisie a ústredná komisia ešte nie sú ustanovené.
Oznámenie
(Admin, 4. 10. 2010 8:47)Oznámenie o spôsobe, mieste a termínoch podávania kandidátnych listín v Bratislave, s možnosťou klásť otázky, diskutovať: http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=78510&p1=11041785
kontrola zapisovateľov
(Peter, 3. 10. 2010 22:37)Chcel by som vedieť,kto môže skontrolovať kandidátne listiny u zapisovateľa, aby po uplynutí termínu na odovzdanie kandidátnych listín tento už nemohol ďalšie listiny zaregistrovať
Odovzdanie hlasov
(Jozef, 8. 10. 2010 9:39)