Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Prečítala som si informácie na Vašej stránke /www.volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/pozorovatelia, no prosila by som ešte doplniť termíny. Je možné ešte i v tomto týždni požiadať o možnosť "pozorovateľa"?
Ďakujem za odpoveď.
volebná komisia
(a@ac.sk, 20. 11. 2010 22:15)Kandidujem ako nezávislý kandidát na starostu obce. Ďalším kandidátom je aj terajší starosta. Vo volebnej komisii sú všetko pracovníčky obecného úradu a ich známe. Ako sa dá skontrolovať práca takejto volebnej komisie? Viem ešte do komisie navrhnúť člena, ktorý by bol mimo obecného úradu?
školenia členov okrskových komisií
(občan člen volebnej komisie, 20. 11. 2010 21:56)Zaujíma ma , či mimo prvého zasadnutia (zvolania) členov volebnej komisie v obci,pri ktorej bol stanovený, (nie žrebovaný) predseda volebnej komisie, nemali byť členovia o svojich povinnostiach pri voľbách , poučení, preškolení? Očakával som školenia , ale k ničomu takému sme neboli prizvaní.Sú voľby taká banálna vec, že človek " z ulice" bez poučenia, zvládne aj problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť?
Starostka
(Ján, 20. 11. 2010 14:53)odmieta prihlásiť k trvalému pobytu občana,ktorý sa vrátil z väzenia domov k manželke,2 deťom a bývajú u svokrovcov v tejto dedine.Čo má urobiť,aby mu bolo umožnené voliť,či to má nahlásiť na Políciu a porušenie akého zákona tam zadefinovať.
Andree
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 19. 11. 2010 21:36)
Zákon počíta aj s odstúpením. Aj s tým, že ak Váš počet klesne napr. na 4, starosta vymenuje ďaľšieho člena. Ak by naozaj nikto nechcel robiť predsedu, muselo by sa žrebovanie opakovať s tým, že už nik žreb odmietnuť nemôže. Ale ak chcete prižmúriť oči a dúfať, že nikto nikdy na to nepríde... A čo ak niekto vykričí terajšiemu starostovi, že porušuje zákony, ako napr. aj volebný zákon? Spolu s ním aj zapisovateľka a Vy ostatní. Aj keď Vám asi žiadnu pokutu nedajú a asi ani voľby sa opakovať nebudú musieť...
Musíte sa rozhodnúť sami. A všetci členovia komisie. Avšak, nehnevajte sa, keby som bol ja jedným z Vašich členov komisie, túto nezákonnosť by som tak nenechal. Ak by som neuspel v komisii a ani v strane, ktorá problematického člena komisie delegovala, písomne by som podal sťažnosť na miestnu komisiu, o 24 hodín na obvodnú, potom na prokuratúru alebo súd.
Doplnenie...
(Andrea, 19. 11. 2010 20:21)
Ďakujem za všetky odpovede, ale ešte aj tak by som rada poznala odpoveď na moju pôvodnú otázku a to:
keď už je oficiálne predseda okrskovej komisie z inej obce, čo sa má diať? môže plniť svoju funkciu, keď už toto nastalo? keďže bol na školení, dostal materiály a je pár dní do volieb? a keďže nikto iný ani nechce byť predseda komisie?
Prenosná volebná schránka
(Juraj, 19. 11. 2010 20:17)Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, čo sa týka prenosnej schránky, koho a kedy žiadajú voliči o možnosť do nej voliť. Som predseda okrskovej komisie a zaujímalo by ma, ako je toto ošetrené. Z predchádzajúcich volieb keď som bol radový člen viem, že zapisovateľka ráno povedala, že xy ľudí požiadalo o prenosnú a tým to bolo vybavené. Mne to povedia v deň volieb ako hotovú vec. Akým spôsobom môžem toto ošetriť, pretože podľa mojich informácii je práve toto spôsob akým sa ovplyvňujú voliči - starosta dopredu povie svojim voličom, že ak chcú, tak im pošle schránku a starší ľudia sa tejto "ochote" odvďačia "správnym krúžkom". Ako môžem teda zaistiť, aby sme išli len za voličmi, ktorí to komisii zdôvodnia a požiadajú? Kedy vlastne o toto môžu požiadať?
Ad: Re: Ad: Doplnenie...
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 19. 11. 2010 20:07)
To uznesenie ÚVK č. 32 nie je pre nikoho záväzné. Záväzný výklad zákona, pokiaľ by vznikol spor v jeho výklade medzi najmenej dvomi štátnymi orgánmi môže podať len Ústavný súd SR.
Lenže, v tejto veci spor žiadny byť nemôže a žiadny právnik by sa neblamoval, aby to podával na ÚS SR.
Zákon je v tejto veci pre právnikov úplne jednoznačný, ako som si aj u niekoľkých overil. Ktovie, či na zasadnutí vôbec bol aspoň jeden z troch právnikov, ktorých ústredná volebná komisia má (Nagy, Madej, Kucek), možno aj viacerých. A JUDr. L. Škultétyovú, vedúcu Odboru volieb a referenda na Ministerstve vnútra Slovenskej socialistickej republiky po tom, čo pri každých voľbách vyvádza za právničku vôbec nepovažujem. :-(
Ad: Pozorovatelia vo voľbách
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 19. 11. 2010 19:56)Pozorovatelia vo voľbách: https://volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/pozorovatelia
Re: Ad: Doplnenie...
(Andrea, 19. 11. 2010 19:14)Je to zvláštne, ale je to záväzné uznesenie. Takže odpoveď na moju otázku, či tým je oficiálne povolené, aby člen nemal trvalý pobyt v obci je áno? Ďakujem.
Upozornenie starostu
(Janka, 19. 11. 2010 18:49)
Má právo upozorniť aj pozorovateľ starostu v deň volieb keď sa tam bude pohybovať ale úradne hodiny nemá?
Ak vyhrá kandidát na starostu tak oznámi to komisia ešte v ten deň a niečo mu odovzdá ako doklad?
pozorovateľ
(Jozef, 19. 11. 2010 18:46)Mňa by zaujímalo prečo sa niekto nevyjadrí k tým pozorovateľom, ktorí tu napísali a nemajú odpoveď. Pre nás pozorovateľov je to dôležité? Aj tak si myslím že voľby budú manipulované a nikto s tým nič neurobí?
voľb
(Eugen, 19. 11. 2010 18:38)Môže byť kandidát na starostu obce pri sčítavaní hlasov večer po voľbách
Ad: Doplnenie ...
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 19. 11. 2010 17:57)Máte dobrý postreh, Andrea. Aj mňa veľmi zarazilo uznesenie ÚVK č.32. Považujem ho za mimoriadne nekompetentné. Ide o porušenie zákona, nie prvé, priamo Ústrednou volebnou komisiou. Píšem o tom v záverečnom odstavci článku Pozoruhodné uznesenia ÚVK - https://volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/uznesenia-uvk
Doplnenie - člen bez trvalého pobytu
(Andrea, 19. 11. 2010 13:31)
32. Ústredná volebná komisia prerokovala sťaţnosť... ...a konštatuje, že v súlade s účelom zákona SNR č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov
samosprávy obcí v znení neskorších predpisov (§ 2 ods. 1 a § 11 ods. 3) nie je požiadavka
trvalého pobytu člena volebnej komisie v obci, v ktorej je delegovaný za člena komisie.
Dalo by sa toto pokladať za povolenie na pokračovanie spomínaného predsedu vo výkone svojej funkcie? Ďakujem.
Ad: Po voľbách
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 19. 11. 2010 11:48)
O zániku mandátu starostu pojednáva § 13a zákona o obecnom zriadení.
O odvolaní starostu sa vyhlási referendum vždy ak o to požiada aspoň 30% voličov.
Okrem toho, obecné zastupiteľstvo môže aj samé vyhlásiť referendum, ak starosta:
a) hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti starostu, porušuje Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy
b) neprítomnosť alebo nespôsobilosť starostu na výkon funkcie trvá dlhšie ako šesť mesiacov.
Po voľbach.
(Jano, 19. 11. 2010 9:49)
1. Starosta, ktorý vyhral voľby, môže miesto seba poveriť inú osobu vedním obce?Lebo je podnikateľ a nemá na to čas.
2.Ak sa novozvolený starosta z rôznych dôvodov neujme úradu, budú nové voľby alebo bude starostom
druhý v poradí?
Člen bez trvalého pobytu
(Andrea, 18. 11. 2010 20:45)Dobrý deň. Chcela by som sa informovať o možnom riešení takejto situácie: strana delegovala do okrskovej komisie občana, ktorý nemá trvalý pobyt v obci, aj keď v nej žije; tento fakt starostovi obce neprekáža a občan zložil sľub člena, ujal sa teda funkcie člena a navyše bol zvolený žrebom, keďže nedošlo k dohode, na funkciu predsedu okrskovej komisie. Náhradník za tohto člena taktiež nemá trvalý pobyt v obci. Môže takýto predseda vykonávať svoju funkciu, pokiaľ s tým súhlasíme aj celá okrsková komisia? Resp. aké kroky treba podniknúť k umožneniu funkcie, keď táto situácia už vznikla? Pretože odvolať predsedu komisie, predpokladám, zákon neumožňuje nikomu. Ďakujem za odpoveď.
Henrieta
(Pozorovateľ, 18. 11. 2010 18:00)Ja by som sa chcela opýtať či môže ústredná komisia nahlásiť nejakého svojho pozorovateľa, do našej obce ak sa domnievame, že dôjde k manipulovaniu volieb? Týka sa to na východe. komisii neveríme, lebo tam v komisii je žena súčasného starostu. Lebo bude pri voľbách a zároveň hostiť voličov, aby ho volili? A boli by sme radi ak by to bolo možné pre lepšiu istotu?
Nezávislý pozorovateľ
(Pronská, 18. 11. 2010 9:42)
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtaťna koho konkrétne sa máme obrátiť, ak by sme chceli mať na voľbách nezávislého pozorovateľa,nakoľko je dôvodné podozrenie, že sa budú voľby manipulovať (kupovanie hlasov, vynášanie hlasovacích lístkov ich vyplňovanie mimo volebnú miestnosť).
Je možné použiť špeciálne perá vo volebnej miestnosti s tým, že lístky vyplnené iným perom budú považované za vyplnené mimo volebnej miestnosti?
Pozorovateľ...
(Jana (dominika_b@post.sk), 21. 11. 2010 8:05)