Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Jedna vec je kandidovať a druhá vec je v prípade zvolenia funkciu vykonávať. Zákon o voľbách nevylučuje z kandidatúry ani policajných, či vojenských dôstojníkov (Ako tomu bolo v r. 1990). Členovia ozbrojených síl a ozbrojených zborov nemôžu byť členmi strany, z iných zákonov. Za politické strany však môžu kandidovať aj nestranníci. Iná vec je potom možnosť vykonávania prípadne oboch funkcií. Môže dôjsť ku konfliktu záujmov, ale spôsob jeho riešenia ťažko možno bez bližších info o prípade predpovedať. Je to nad rámec problematiky volieb, ale aj nad rámec môjho aktuálneho záujmu. Snáď Vám príklady riešenia konfliktu záujmov, ale aj zlučiteľnosti niektorých funkcií odpovie niekto iný.
voľby 2010
(Alena Štefková, 14. 10. 2010 12:01)Môže kandidovať vysoko postavený policajt za politicku stranu do volieb ?
Ad: kandidát, lehota
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 13. 10. 2010 19:59)
Kandidovať môžete za poslanca a aj za starostu. Pritom nemusíte byť kandidátkou tej istej strany, koalície. Voľby starostu a voľby poslancov sú vlastne dve voľby, preto sú aj dva hlasovacie lístky. Akurát, že okrsková komisia je len jedna. V Bratislave a v Košiciach sa volí so štyrmi lístkami: 1. poslanci mestskej časti, 2. starosta mestskej časti, 3. poslanci mestského zastupiteľstva, 4. primátor, teda ide o štyri voľby.
Lehota na podanioe na súd je tri dni od rozhodnutia, teda ak sa rozhodlo v pondelok, podať sa môže najeskôr vo štvrtok. Ak posledný deň lejoty pripadne na voľný deň, je to možné podať v nasledujúci pracvný deň.
Lehota na podanie Návrhu na súd.
(j.klimz, 13. 10. 2010 10:07)Poprosím o radu : volebná komisia na zasadnutí dňa 8.10.2010 nepovolila moju registráciu. Svoje rozhodnutie mi písomne odovzdala dňa 11.10.2010. Lehota na podanie Návrhu na príslušný súd sa počíta 3 dni odo dňa rozhodnutia vol.komisie, alebo 3 dni odo dňa doručenia mi jej rozhodnutia? Vopred ďakujem.
kandidát na starostu a aj na poslanca
(j.klimz, 13. 10. 2010 10:03)Poprosím o radu: môžem v kom.voľbách kandidovať na poslanca mestského zastupiteľstva za 4-koalíciu a zároveň kandidovať na starostu mestskej časti za jednu polit.stranu? Vopred ďakujem.
Ad: pozorovatelia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 13. 10. 2010 9:30)Pozorovateľom môže byť ktokoľvek z občanov SR, aj z cudzincov, ktorí nemajú trvalý pobyt v obci. Pozorovateľ nemusí byť vyslaný nejakou organizáciou. O tom, ktorej osobe povolí alebo nepovolí účasť vo volebnej miestnosti rozhoduje predseda okrskovej komisie. O (ne)prítomnosti konkrétnych osôb pri sčítaní hlasov rozhoduje okrsková volebná komisia. Členmi volebných komisii zásadne nemôžu byť kandidáti. O tom, či môže byť kandidát pozorovateľom (teda, či môže byť prítomný vo volebnej miestnosti aj inak ako volič) zákon nehovorí, žiadosť o povolenie prítomnosti vo volebnej miestnosti by mohla byť zamietnutá predsedom komisie práve z toho dôvodu, že žiadateľ je kandidátom, pričom predseda okrskovej komisie nemusí svoje rozhodnutie bližšie zdôvodňovať. Doporučujem preto kandidátom, aby radšej požiadali o funkciu pozorovateľa svojich dôverníkov.
pozorovatelia
(marecek, 11. 10. 2010 19:05)Kto moze byt pozorovateľom pri volbach do organov samosprav obci 2010 ?? aj kandidat na starostu ci poslanca ??? a dokedy moze byt vo volebnej miestnosti ? aj pocas scitavania hlasov ??
Ad: Informácia II
(Karol Nagy, 10. 10. 2010 19:48)Možno podobný prípad sa vyskytol aj v r. 2006 v Novákoch. Neviem zatiaľ o tom nič, len útržky z tlače. Podľa nich sa zdá veľmi divné, že súd dal za pravdu práve tej strane, ktorá sa previnila: "Podpis za Slovenskú národnú stranu bol na dvoch kandidačných listinách. Volebný zákon však takúto možnosť nepripúšťa. Novácka volebná komisia tak zaregistrovala samostatnú kandidátku SNS. Nomináciu koalície Smer- SDKÚ a SNS neuznala. Nespokojná koalícia podala návrh na prešetrenie Okresného súdu v Prievidzi. Podľa súdu však návrh podali neskoro a bezdôvodne."
Ad: Info-dokončenie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 10. 2010 12:18)
Radím Vám, vyjdite z anonymity! Aj tak sa to skôr či neskôr dozvedia prinajmenej v širokom okolí. A na hanbu vyjde tak, či tak len strana SaS. Váš prípad je zaujímavý aj pre televízie. Požiadajte aj ich cestou o právnu pomoc. Nezabúdajte, že sudca niekedy, aj keby veľmi chcel, nemôže navrhovateľovi pomôcť. Často môže len prijať návrh alebo ho odmietnuť. Nemôže vždy vydať vlastné, hoci aj pre navrhovateľa optimálne riešenie. Ak sa mi ohlásite e-mailom, pošlem Vám 200 e-mailových adries právnikov, vrátane expertov na túto oblasť práva z radov SAV, univerzít, Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR, ...
Ad: Informácia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 10. 2010 12:16)
Môžem sa opýtať takto? Pri kandidovaní poslancov ste vytvorili trojkoalíciu alebo je v tej koalícií aj viacero strán?
A pri kandidovaní starostov ste vytvorili dve dvojkoalície? Kandiduje na starostu ešte aj niekto iný?
Strana SaS vo Vašej obci podala na voľby starostu dve kandidátne listiny? Jednu v koalícii so stranou A a druhú so stranou B?
Zákon takú situáciu, aby niektorá strana podala viac ako jednu kandidátnu listinu nepozná. Žiaľ, volebný zákon je aj pomerne chaotický. Akoby časť o voľbách poslancov (Piata časť) písal niekto úplne iný ako Šiestu časť o voľbách starostu. Napríklad pri poslancoch volebná komisia nezaregistruje takého kandidáta, ktorý je na kandidátnych listinách viacerých politických strán, alebo ho zaregistruje len na jednej z kandidátnych listín (§ 17, ods. 1, písm. c ). Zákon však takéto ustanovenie nepozná pri voľbách starostu.
Pri voľbách poslancov zákon uvádza v § 16, odsek 3 pod písmenami a až d, čo obsahuje kandidátna listina, pritom v zákone zabudli uviesť, že kandidátna listina môže obsahovať nielen „názov politickej strany“, ale aj názvy politických strán tvoriacich koalíciu. Oproti tomu, v Šiestej časti, zákon tieto náležitosti neuvádza pod písmenami a rovnako neuvádza možnosť koalície (Aj keď táto je uvedená v odseku 1, pritom termín „koalícia“ sa v celej Šiestej časti nevyskytuje ani raz).
Uvedené chyby a nejasnosti zákona mohli prispieť k chybe, ktorá sa stala.
Najväčšiu chybu samozrejme spravil zástupca SaS, ktorý dal pečiatku na dve kandidátne listiny. Mohlo však ísť aj o dvoch rôznych funkcionárov, čo by bolo pre oboch čiastočne ospravedlňujúce. Predpokladám, že ide o osobu, prípadne dve osoby z „okresu“. Ak išlo o dve osoby, obom mohlo byť známe, že v obci X. tvoria koalíciu so stranami A aj B. Takže ten druhý funkcionár SaS nemusel vedieť, že vo voľbe starostu nedošlo medzi stranami A a B k dohode a že už SaS jednu kandidátnu listinu podpísala (Aj keď tento podpis zákon nevyžaduje, je miesto naň formulári, ktorý vydalo minsiterstvo vnútra). Samozrejme, zbabrať to mohla aj jedna a tá istá osoba zatstupujúca SaS v obci X.
Záverom:
1. Ako som spomenul vyššie, zákon nikde nestanovuje, že jedna strana môže podať len jedinú kandidátnu listinu. Je to až také samozrejmé?
2. Naozaj, ako píše František, ani strana A a ani strana B, nepochybili. Nemali by preto niesť následky za niečo, na čom nemajú žiadny podiel. Keď jedna strana žiadala o podpou stranu SaS pri voľbe starostu, nemohla vedieť, že ju poskytli už aj druhej strane.
3. Naviac, miestna volebná komisia nemá právo konať inak, než ako jej to zákon stanovuje. V § 22 sú taxatívne vymenované prípady, kedy nezaregistruje kandidáta. Prípad, aký sa vám stal medzi nimi nie je.
Navrhujem:
Žiadajte okresný súd (zajtra je posledný termín), aby rozhodol, že miestna volebná komisia nezaregistrovala kandidáta neoprávnene (Neviem, či by bolo vhodné, aby ste návrh podali spoločne s tou druhou stranou). A aby bola strana SaS vyškrtnutá ako koaličný partner z oboch kandidátnych listín pre voľby starostu
kandidat na starostu
(miro, 10. 10. 2010 9:04)Moze zvoleny kandidat na starostu zastavat funkciu starostu, ak na obecnom urade uz pracuje jeho manzelka, cize bude jeho priama podriadena
informácia
(František, 9. 10. 2010 16:49)V obci sú dve politické strany okrem iných.Každá politická strana má svojho kandidáta na starostu obce, nevedeli sme sa dohodnúť.Obidve strany zhodou okolnosti vytvorili koalíciu s pol.stranou SaS.Táto strana asi nepozná zákon o voľbách a potvrdila podporu kandidáta obidvom stranám.Obidve pol.strany ani netúšili, že sa toto môže stať.Kandidátske listiny boli včas odovzané zapisovatelke vol. komisie.Volebná komisia pri kontrole toto zistila a nezaregistrovala kandidáta ani jednej politickej strane.Nebola tu chyba ani v jednej pol.strane.Ja som v jednej pol.strane, pri podpise sme Sas- ke ešte dali aj kópiu z kand. listiny, aby mal zástupca pol. strany prehľad komu dal podporu.Veľmi nepríjemná situácia. Podľa zákona môžeme dať odvolanie proti rozhodnutiu vol. komisie na súd. Pýtam sa na aký súd, kde okresný, alebo aký, čo musí odvolanie obsahovať, lebo do troch dní musíme odvolanie podať. Ďakujem pekne - čakám na radu.
Prosím o odbornú radu, ďakujem.
(Jana Bendová, 9. 10. 2010 7:33)
Pekné ránko,
prosím, kandidujem ako nezávislý kandidát na starostu obce,s tým že k podpísanému čestnému vyhláseniu a kandidátnej listine som priložila petíciu s potrebnými podpismi voličov, no zabudla som ju podpísať.Meno a priezvisko a adresu trvalého pobytu tam napísanú mám, len to nemám podpísané.
Prosím - môže tento chýbajúci podpis ovplyvniť rozhodnutie volebnej komisie?
Ďakujem za odpoveď.
môj kontakt
(Pavol Minarčák, 8. 10. 2010 16:30)
zabudol som e-maiový kontakt: aquarius.argentus@gmail.com
pýtal som sa o príspevok nižšie na neuznané podpisy atď.
Ad: Odovzdanie hlasov
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 8. 10. 2010 16:22)
Ak by sa naozaj tí dvaja podarení kandidáti vzdali "svojich" hlasov až pri sčítavaní hlasov a jeden z nich by sa mal stať starostom, také vzdanie sa kandidatúry sa neberie do úvaky. Ale ak potom zvolený starosta nezloží v predpísanom termíne sľub, prípadne inak spôsobí uprázdnenie miesta starostu, MUSIA SA KONAŤ NOVÉ VOĽBY.
V prípade, ak sa kandidát písomne vzdá kandidatúry do 3 dní pred začatím volieb, obec túto skutočnosť je povinná oznámiť tam, kde je vyvesený zoznam kandidátov. Na hlasovací lístkoch meno kandidáta zostáva, nesmie sa ani preškrtnúť. Na prípadné hlasy v prospech týchto kandidátov sa však neprihliada (§ 19)
Dobrý deň!V našej obci kandidujú štyria na post starostu.Dvaja sa ani netaja s tým, že pri sčítavaní
vzdajú sa svojich získaných hlasov v prospech dopredu dohodnutého kandidáta.Majú na to možnosť?
Neuznané podpisy
(Pavol Minarčák, 8. 10. 2010 16:18)
Komisia mi neuznala zo 435 podpisov 125, čím som spadol pod hranicu 400 platných podpisov ktoré treba na získanie miesta na kandidátke ako nezávisly kandidát na poslanca v Poprade.
Chcem sa opýtať, ako možnosť odvolať sa, mi povedali, že sa dá len na súd. Ale samozrejme to nemám v úmysle. Chcel by som ale vidieť hárky, ktoré som odovzdal a konkrétne ktoré podpisy a prečo mi neuznali, lebo som dával veľký pozor na to, aby tam neboli problémy. Je na to nejaká možnosť, lebo predseda komisie mi povedal, že nie je.
Dá sa odvolať, alebo podať podnet aj inam? Napr. na ústrednú komisiu a pod.? Prípadne platí sa za odvolanie cez súd?
ďakujem
Ad: Petícia bez podpisu
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 8. 10. 2010 16:00)
Zákon o petičnom práve v úplnom (novelizovanom) znení je uvedený na webe: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-peticnom-prave :
§ 5
odsek 5) Ak petícia nemá náležitosti podľa odseku 1, príslušný orgán verejnej správy bezodkladne vyzve osobu, ktorá petíciu podala, aby odstránila nedostatky petície v lehote najneskôr do 30 pracovných dní od doručenia výzvy, s poučením o následku ich neodstránenia.
Zákon o voľbách je samozrejme chybný, mnohé veci v ňom neplatia ( https://volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/flakanie ). Malo v ňom byť uvedené min.., že sa použijú primerane ustanovenia zákona o petičnom práve. V podstate z neho platí pre voľby len § 4 a § 5 čiastočne.
Miestna volebná komisia má desať dní na to, aby o kandidátnych listinách rozhodla, pričom sa musí zvolať najneskôr do 5 dní od podania kandidátnych listín. Neviem, ako a podľa čoho školia zapisovateľky miestnych volebných komisií, ale, zdá sa, že keby poznali aspoň § 17 zákona, že by sa predišlo väčšine problémom s (ne)registráciou kandidátov už pri preberaní.
V tomto prípade by mohla miestna komisia vyzvať spôsobom ako sa oznamuje rozhodnutie o (ne)registrácii kandidáta, aby prišiel tie podpisy doplniť.
pocet tlaciv,ktore je potrebne odovzdat
(Peter stefan , 8. 10. 2010 13:01)zakon 346 jasne pise 2 krat kanditatnu listinu dalej bez udania poctu /tak je to asi len jedenkrat/ v yhlasenie kandidata a nezavisli kandidati bez udania poctu cize jedenkrat peticiu s potrebnym poctom volicov. nikde sa nehovori o nejakych fotokopiach a inych blbostiach zakon je zakon
upresnenie dotazu
(ema, 8. 10. 2010 12:46)Bolo myslené, že pri mene priezvisku a adrese kandidáta na petícii nie je podpis - je to dôvod na nezaregistrovanie volebnou komisiou? Ďakujem
petícia bez podpisu
(ema, 8. 10. 2010 12:40)môže volebná komisia nezaregistrovať petíciu, ak dolu pri uvedenom mene priezvisku a adrese nie je podpís
Policajti kandidátmi
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 15. 10. 2010 8:40)