Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Pozrel som si link z Vašej odpovede 6.11.2010 z 13,46 hod, zistil som že je tam "asi" návrh uznesenia bez hlavičky bez podpisu, dokonca vspodnej časti je červeným napísané, že ÚVK uznesenie neprijala. Mám vážnu obavu, že i pri vytlačení takéhoto uznesenia, nebude takto spracované uznesenie mať žiadnu váhu a tam kde by sa mohlo špekulovať, sa špekulovať bude a okrsková komisia nebude súhlasiť s prítomnosťou občanov.
Uznesenie by malo mať nejakú formu (hlavička, razítko, podpis predsedu) možno formát, ktorý sa dá len vytlačiť a nedá sa upravovať, tak aby bol použiteľný. Verím, že ÚVK sa k problému ešte vráti a svoje uznesenie dá k dispozícii v podobe, ktorá by pomohla regulárnosti volieb. Túto stránku budem denne sledovať stala sa mojou TOP stránkou. Ďakujem p.Nagy!
Ad: Kontrola komisie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 6. 11. 2010 13:46)Spomínané uznesenia sú v origináli vo worde pod linkom: http://www.minv.sk/?oso10-uvk - dole, pod dokumentami kliknúť na "Uznesenia ˇUstrednej volebnej komisie"
komunálne voľby
(Jana, 6. 11. 2010 13:15)
Dobrý deň,
chcela by som sa Vás opýtať, či súčastný zastupujúci starosta obce sa môže počas komunlálnych volieb pohybovať v budove, kde sa voľby konajú. Taktiež sa chcem opýtať, či môže byť pri sčítaní hlasovacích lístkov. Ak áno, čo má okrskovej komisii predložiť alebo ako má okrsková komisia postupovať.
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
Ad: Volba zo zahraničia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 5. 11. 2010 22:49)Žiaľ, v týchto voľbách, na rozdiel od parlamentných neexistuje žiadna možno voľby zo zahraničia, teda ani poštou. jediná možno voľby je osobne a len v okrsku, teda aj v obci podľa trvalého pobytu. Preto v týchto voľbách, podobne ako vo voľbách do VÚC sa nevydávajú ani voličské preukazy.
Kontrola komisie ešte raz
(Miroslav Hamar, 5. 11. 2010 22:27)Prečítal som si príspevok zo 4.11.2010 čas 9,58 hod. Je to jasné. Kde by som si mohol stiahnuť uvedené uznesenie? Predpokladám, že ÚVK nebude toto uznesenie iniciatívne posielať na všetky okrsky na Slovensku. Bola by to veľmi dobrá príloha k žiadosti o povolenie prítomnosti občana na sčítaní hlasov v okrsku.
Prenosná volebná schránka
(Peter, 5. 11. 2010 22:17)
Dobrý večer.
Chcel by som informáciu v súvislosti s § 31 ods.6. Zaujíma ma že požiadanie o vyslanie prenosnej volebnej schránky musí byť adresované priamo volebnej komisii v deň volieb, alebo je možné požiadať v ktoromkoľvek termíne prostredníctvom inej osoby, napr. aj cez Obecný úrad?
Ďakujem
Kontrola komisie
(Miroslav Hamar, 5. 11. 2010 21:28)
Do komisie boli menovaní traja členovia za politické strany a koalície. Nikto nezastupuje "nezávislých" ktorých je v zozname kandidátov skoro polovica. Pritom nezávislí sú dvaja protikandidáti na funkciu starostu. Komisiu súčasný starosta (kandiduje i teraz) odmietol doplniť o členov navrhovaných "nezávislými", ale komisiu doplnil "svojimi" je reálna hrozba, že voľby budú manipulované, či v priebehu, alebo pri sčítaní hlasov! Starosta konal pri doplnení komisie v medziach zákona. Existuje nejaká možnosť, aby mohol niektorý občan, alebo kandidát z miestnej kandidátky, byť prítomný pri sčítaní hlasov? Kto a na základe čoho by to mohol povoliť?
Ďakujem za odpoveď.
Volba zo zahranicia
(Gabika, 5. 11. 2010 21:12)Zijem vo Viedni ale trvaly pobyt mam na Slovensku a rada by som volila. Avsak v den volieb sa nemozem dostavit osobne k urne. Je mozne nejakym sposobom volit? Dakujem za odpoved
Manipulovanie volieb
(Tomaš, 5. 11. 2010 18:54)Ak zamietne okrsková komisia žiadosť tak kde sa môžem obrátiť. Poraďte. Lebo v našej obci máme takú komisiu, kt. dosadil starosta, kt. je za SMER. Popísal si mená ľudí za poslancov, rôzne strany a na základe toho si nominoval svojich ľudí. A preto sa bojíme aby nedošlo k zmanipulovaniu volieb. Už teraz chodí a presviedča starých ľudí aby neišli voliť, že k nim pošle komisiu. Keby počas volieb sa niečo pokúšali robiť na koho sa môžme obrátiť? Práve by trebalo tie komisie upozorňovať aby sa nedopúštali manipulovaniu volieb. Mohlo by byť aby pri voľbách bol pritomný iný občan aby nebol obyvateľom obce. Za odpoveď ďakujem.
Ad: Fero
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 5. 11. 2010 18:38)
Opakujem:
Ak chcete byť pri sčítaní hlasovacích lístkov vo volebnej miestnosti niektorého z okrskov, súhlasiť musí okrsková volebná komisia.
Ak chcete byť pri sčítavaní výsledkov z viacerých okrskov, resp. pri ich zapisovaní do počítača v niektorej z miestnych volebných komisií alebo v mestskej volebnej komisii v BA, či v mestskej volebnej komisii v Košiciach, môžete požiadať o povolenie spomínaného Dr. Nagya.
Fero
(pozorovateľ, 5. 11. 2010 17:59)Čítal som tu články ohľadom pozorovateľa pri ščítavaní hlasov, ale teraz neviem kde mám napísať žiadosť na obec adresovanú komisii alebo splnomocnencovi JUDr. Karol Nagya na jeho adresu Galanta a žiadať o povolenie. ďakujem.
Ad: Povolanie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 5. 11. 2010 14:30)
Komentár ministerstva vnútra nijak túto vec nekomentuje. Len všeobecne: Nedodržanie obsahových náležitostí môže mať za následok napr. nezaregistrovanie kandidáta na kandidátnej listine. Teda, "môže" a nie "musí" ako si to niektoré miestne komisie vysvetľujú, možno len preto, aby obhájili zmysel svojej inštitúcie.
Ale v jednom z nálezov ústavného súdu sa píše, že tieto náležitosti majú za účel, aby boli kandidáti stručne, ale odlíšiteľne od iných predstavení. Tiež preto, aby mohla príslušná komisia skontrolovať, či kandidát spĹňa podmienky. Dodávam: K tomu slúži najmä dátum narodenia. Je jasné, že z hľadiska možnosti kandidovať je jedno, či je niekto elektrikár alebo finančný riaditeľ. Niekto si uvádza riaditeľ alebo prezident aj keď má len jediného zamestnanca. Je to jeho vec. Podľa môjho názoru by išlo o čisté šikanovanie, ktoré by každý sudca zmietol zo stola a nariadil komisii takého kandidáta, ktorý si uvádza ako povolanie to, čo práve vykonáva, hoci to môže byť niečo úplne iné, než to, čo vyštudoval zaregistrovať.
Povolanie.
(Jano, 5. 11. 2010 13:29)
Čo sa myslí pod pojmom povolanie?
Bol som upozornený,že na kandidátnej listine
musím uviesť ako povolanie to čo som vyštudoval
napr. elektrikár a nie čo teraz robím napr.finančný
riaditeľ lebo poruším zákon a môžem byť vylúčený
z kandidátky. Ďakujem.
Pozorovateľka
(Tina, 5. 11. 2010 9:45)Dobrý deň, aj ja by som chcela byť pozorovateľkou vo voľbách, aby nedošlo k zmanipulovaniu volieb. Dokedy mám podať žiadosť a komu mám poslať, a v prípade odmietnutia na koho sa mám obrátiť? S pozdravom a poďakovaním. Tina Moja adresa: kabok@zoznam.sk
Uznesenie
(Pozorovateľ, 5. 11. 2010 9:41)
Ospravedlňujem sa, nechcem spamovať, už som to čítal nižšie.
Ešte raz ďakujem.
Uznesenie
(Pozorovateľ, 5. 11. 2010 9:29)Dobrý deň, pán Nagy v Uznesení ÚVK ma zaujal bod 4./4.Ústredná volebná komisia súhlasí s prítomnosťou fyzických osôb pri sčítaní hlasov v miestnych (mestských) volebných komisiách. Splnomocňuje predsedu Ústrednej volebnej komisie JUDr. Karola Nagya, na vydávanie povolení. O počte vydaných povolení bude predseda informovať členov Ústrednej volebnej komisie na jej najbližšom zasadnutí./ mám tomu rozumieť tak, že ak chcem aby bol prítomný pozorovateľ nezávislého kandidáta treba požiadať ÚVK o vydanie žiadosti-povolenia alebo platí, že o tom rozhoduje predseda okrskovej vol. komisie, ktorému sa žiadosť podáva/písomne, ústne.../alebo tento bod sa týka iba miestnych volebných komisií, prosím o bližšie vysvetlenie. Otázku som uviedol aj sem, neviem ktorá rubrika je dôležitá pre odpoveď. Ďakujem.
Ad: bezúhonnosť starostu
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 11. 2010 15:45)
Betka, obdivujem Vašu odvahu, ale žiaľ miestnej volebnej komisii musím dať za pravdu.
Samotný volebný zákon hovorí totiž len o tom, že prekážkou pasívneho volebného práva, teda práva kandidovať a byť zvoleným je len "výkon trestu odňatia slobody" - § 2, ods. 2, písm. b. To znamená, keby bol aj dnes, alebo krátko pred podaním kandidatúry odsúdený podmienečne, mohol by kandidovať. Volebný zákon, žiaľ ani nepožaduje od kandidátov predložiť výpis registra trestov a ani termín "bezúhonnosť" sa nikde v zákone nevyskytuje.
Iná vec je, že podľa všetkého, ak bol starosta odsúdený za úmyselný trestný čin, hoci len podmienečene, počas vykonávania funkcie starostu, HRUBO PORUŠIL ZÁKON tým, že túto skutočnosť obci neoznámil a teda, nevzdal sa mandátu.
Zákon o obecnom zriadení hovorí v § 13, ods. 1, písm. d):
"Mandát starostu zaniká právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobodu nebol podmienečne odložený."
A v § 13, ods. 5:
"Starosta je povinný skutočnosti podľa odseku 1 písm. d) ... bezodkladne písomne oznámiť obci.
Hoci nie som právnikom, podľa môjho názoru takéto hrubé porušenie zákona by mohlo byť posudzované aj ako trestný čin. Takisto, porušoval zákon už len tým, že v obci nie je úradná tabuľa. Napríklad podľa § 6, odsek 9 Zák. o obecnom zriadení "Vyvesenie nariadenia na úradnej tabuli v obci je podmienkou jeho platnosti; ..." teda všetky nariadenia a teda ja všetky kroky z nich vyplývajúce by mali byť neplatné. Už len tá absencia tabule by mala prinútiť prokuratúru, aby sa tým zaoberala. Napíšem Vám aj súkromne a držím palce. :-)
Inak povedané
Kontakt na predsedu ÚVK
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 11. 2010 12:20)NAGY KAROL, JUDr.Revolučná štvrť 969/27, 924 00 Galanta, tel.: 0903/ 348 659, karolnagy@gmail.com
Ad: Účasť pri spočítavaní
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 4. 11. 2010 9:58)
Uvádzam zatiaľ príslušné uznesenia ÚVK zo dňa 2. novembra:
"4. Ústredná volebná komisia súhlasí s prítomnosťou fyzických osôb pri sčítaní hlasov v miestnych (mestských) volebných komisiách. Splnomocňuje predsedu Ústrednej volebnej komisie JUDr. Karola Nagya, na vydávanie povolení. O počte vydaných povolení bude predseda informovať členov Ústrednej volebnej komisie na jej najbližšom zasadnutí.
5. Ústredná volebná komisia vyzýva okrskové volebné komisie, ako aj miestne volebné komisie, ktoré plnia úlohy okrskových volebných komisií, aby v maximálnej možnej miere vyhoveli žiadostiam fyzických osôb na prítomnosť pri sčítaní hlasov."
Zhrnul by som to takto:
1. V každej okrskovej komisii, pri spočítavaní hlasov voličov môže byť prítomná iná osoba, ak s tým súhlasí okrsková komisia. Teda táto komisia o tom hlasuje, v prípade rovnosti hlasov sa žiadosť posudzuje ako zamietnutá. K tomu je výzva ÚVK, aby maximálne okrskové komisie vyhoveli.
2. O prítomnosti iných osôb v miestnych komisiách (vo všetkých obciach a mestách okrem BA a KE, ako aj vo všetkých mestských častiach miest BA a KE) a v dvoch mestských komisiách (BA a KE) preniesla ÚVK kompetenciu na vydanie súhlasu JUDr. Karola Nagya z Galanty (Most-Híd), predsedu ÚVK (môjho menovca). Zatiaľ sa mi podarilo zistiť len jeho poštovú adresu: Revolučná štvrť 969/27, 924 00 Galanta, nemám teraz čas pozerať do telefónneho zoznamu..., na stránku MOst-Híd a pod.
3. Pokiaľ ide o miestne komisie, ktoré vykonávajú aj funkciu okrskových komisií (v obciach s jediným okrskom), tam logicky platí tiež doporučenie ÚVK ísť maximálne v ústrety, ani tam však predseda ÚVK povoliť účasť pri spočítavaní jednotlivých hlasovacích lístkov kompetentný nie je. Povoľuje len účasť pri spočítavaní hlasov podľa zapísníc v jednotlivých okrskoch.
Účasť na sčítaní hlasov...
(Jana, 4. 11. 2010 9:03)
Prosím, keď budete odpovedať na otázku Tane i Antonovi, rada si i ja prečítam odpoveď.
Ďakujem. Moja adresa: dominika_b@post.sk.
S pozdravom a poďakovaním...
Jana
Re. Ad. Kontrola komisie
(Miroslav Hamar, 6. 11. 2010 19:04)