Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Správne - nesprávne, zákon to nezakazuje.
Členovia volebnej komisie
(Imrišková, 10. 12. 2010 8:16)
Chcem sa spýtať, či je správne, že vo volebných komisiách na voľbách v obci Jasenové sedia deti poslancov alebo niekto z rodiny pani starostky.
Ďakujem
Poslanec
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 9. 12. 2010 9:14)
Kandidát môže kandidovať takmer vždy. Iná otázka je, ako sa má zachovať po zvolení.
Pokiaľ ZŠ v obci, ktorej je poslankyňa riaditeľkou nie je zriadená mestom, v ktorom bola riaditeľka zvolená z aposlankyňu tak svoju funkciu môže vykonávať aj naďalej.
§ 11, odsek 2, písm. c) Zákona o obecnom zriadení by mal byť zrozumiteľný a jednoznačný:
Funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou štatutárneho orgánu rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený.
Poslanec
(Jan Jančo, 9. 12. 2010 9:00)Chcel by som sa opýtať, môže riaditeľka ZŠ v danej obci kandidovať za poslankyňu do mestského parlamentu. Jedni tvrdia, že ano druhí zas že nie. Aká je pravda? Ďakujem
Ad: Odstúpenie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 2. 12. 2010 16:28)
Pred chvíľou som odpovedal jednej slečne riaditeľke MŠ, že satačí, ak jednoducho napíše list dosluhujúcemu starostovi, že sa vzdáva poslaneckého mandátu (Ak svoje rozhodnutie, že miesto riaditeľky MŠ nevymení za miesto zástupkyne riaditeľky, resp. majiteľky súkromnej MŠ nezmení), aby preto povolal na ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva aj prvého náhradníka. Uvedenú slečnu nominovala strana Smer a ja som jej žiaľ, keďže práve zvonil telefón aj na druhej linke, že je MORÁLNE ZAVIAZANÁ svojej strane svoje odstúpenie konzultovať s nimi. Lebo na jej miesto nastupuje kandidát - náhradník, ktorý získal v jej obvode najviac hlasov, teda to nemusí byť kandidát z ich strany, prípadne zo strany im blízkej. Jej strana by jej mala vybaviť aj iné pracovné miesto. Môže byť napr. riaditeľkou MŠ v niektorej susednej obci. Alebo sa s inou riaditeľkou vymeniť. Je nepochopiteľné, že ani taká strana ako Smer_SD má v niektorých okresoch takých ľudí, ktorí nevedia o tom, že štatutárni zástupcovia rozpočtových organizácii zriadených obcami, v ktorých kandidujú nemôžu v prípade zvolenia a zloženia sľubu vykonávať svoju funkciu.
Ako náhradník teda nenastupuje prvý náhradník z tej istej strany, ako je to vo "veľkom" parlamente, ale náhradník akejkoľvek strany alebo nezávislý. Tiež mandát sa nedá odložiť a potom sa k nemu vrátiť, ako je to v NR SR. A ani rozhodnutie o vzdaní sa mandátu sa nedá vrátiť späť.
Odstúpenie
(janyk@szm.sk, 2. 12. 2010 14:29)Chcel by som sa spýtať, ako postupovať v prípade odstúpenia z postu poslanca? Kto by nastúpil namiesto mňa? Bol by to ten človek ktorý bol prvý nezvolený? Alebo niekto iný? A dokedy by bolo potrebné požiadať o odstúpenie? Ďakujem
Ad: komunálne voľby
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 30. 11. 2010 19:57)
Bolo viac hlasovacích lístkov než obálok? A o koľko?
Inak, stáva sa aj to, že býva viac obálok vhodenými voličmi než obálok im odovzdaných.
Ad: NEZAVISLY
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 30. 11. 2010 18:43)
Ale, ale!? Zákon, na ktorý sa odvolávate, č. 369/2009 § 44 odst.5
(5) Colník nesmie byť členom politickej strany alebo politického hnutia ani vyvíjať činnosť v ich prospech; to neplatí, ak ide o colníka uvedeného v § 41 ods. 2.:
(2) Výkon funkcie colníka sa prerušuje na čas výkonu funkcie
písm. p) volenej platenej funkcie v orgánoch územnej samosprávy,
Takže kandidovať určite môže, v prípade zvolenia dokonca ani nemusí dať výpoveď, ale sa mu len prerušuje funkcia.
Okrem toho: Nikde nie je napísané, že colník (a iste to paltí aj o policajtoch a vojakoch, čo som už inde citoval) nemôže kandidovať ako nestranícky kandidát za politickú stranu, či hnutie. Práve naopak! Podľa vyššie citovaného, v prípade zvolenia, keď si preruší výkon funkcie, ak vykonáva funkciu starostu, či zástupcu starostu, môže do strany aj vstúpiť.
V prípade, ak colník zvolený na kandidátke politickej strane vykonáva len neplatenú funkciu poslanca, podľa môjho názoru, nevykonáva činnosť v prospech politickej strany, môže zostať aj v aktívnej službe. Vojaci napríklad sa nemôžu ani aktívne zúčastňovať straníckych schôdzi, hoci ako nestraníci. Pasívne tam samozrejme môžu byť. Aj civili, spravidla po zvolení do samosprávy v nej nevystupujú ako zástupcovia strany,a le ako zástupcovia občanov. Hoci to nie je pravidlom, sotva ich nájdete niekde v galérii poslancov obce, mesta aj s ich straníckou príslušnosťou, mnohí si ju dokonca ani neuvádzajú v svojich životopisoch, aby tým dali najavo nestraníckosť, resp. "nestraníckosť."
Máte právo požiadať ZMOS s odvolaním sa na Zákon o práve na info o zoznamy poslancov zvolených v r. 2006 alebo aspoň o ich počet z radov vojakov, policajtov, colníkov zvolených za politické strany, hnutia. A koľko z nich bolo ku koncu svojho funkčného obdobia aj v aktívnej službe.
Alebo zažalujte toho svojho colníka na Colnom riaditeľstve. Pochybujem, že by ste mali šancu uspieť.
Ústavný súd už rozhodol
(Admin, 30. 11. 2010 12:37)Ústavný súd v minulosti už viackrát rozhodol, že komunálne voľby v obciach a mestách boli neplatné a museli sa konať nové voľby: http://www.spravy.bringer.sk/sprava/258703-vybrane-pripady-porusenia-zakona-o-komunalnych-volbach/
Komunálne voľby- voľby starostu obce
(Tomáš Šefčík, 30. 11. 2010 11:23)
Chcel by som sa opýtať či nie je hrubé porušenie pri spočítavaní hlasov za starostu obce, keď po spočítaní nesedí počet hlasovacích lístkov a počet obálok.
Ďakujem za odpoveď.....občan Harichoviec.
NEZAVISLY
(jaro, 30. 11. 2010 10:01)Dakujem velmi pekne za rýchlu odpoved ale podla mojho názoru všetci spominaný štátny zamestnanci by mali kandidovat len ako nezavislí lebo ich služobne zákony to jednoznačne nedovoluju zákon o policajnom zbore, zákon o štatnej službe colnikov atd.A s týmto nikto asi neráta potom načo su v zákonoch takéto citácie ako napr. zákon č.369/2009 § 44 odst. 3 pism. i , a odst.5 . zákon č.73/1998 § 48 odst. 3 pism i, odst. 5 toto su dva dokazy ze mozu kandidovat len ako NEZAVISLI.A na tom si stojim naco su tieto paragrafy vlastne v zákonoch ked sa nedodrziavaju.
Ad: NEZAVISLY
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 30. 11. 2010 8:04)
Volebný zákon a ani Zákon o službe profesionálnych vojakov a žiadne iné zákony nevylučujú z kandidovania vojakov a to ani z kandidovania, samozrejme ako nestraníci na kandidátnych listinách politických strán a hnutí.
Iná je vec, že vojak ako zvolený starosta musí z armády vystúpiť alebo sa vzdať starostovania, v tom prípade by museli byť v obci nové voľby starostu.
V iných prípadoch konfliktu záujmov, ak ich starosta, či poslanec v stanovenej lehote nevyrieša, mandát strácajú.
NEZAVISLÝ
(jaro, 29. 11. 2010 22:15)Ako sa maju riesit starostovia a poslanci ktorý su státny zamestnanci a kandidovali za politické strany a ich zakony to nedovoluju ./policajti,colníci a vojaci/porušili prisahu čo je to apolitický alebo nestranný žiadam vysvetlit.
zmanipulovanie voieb
(obcania, 29. 11. 2010 21:10)Sme nespokjní s vysledksmi volieb z toho dovodu ze pred styroma rokami mala nasa p.starostka okolo 78hlasov a to ju volilo dost obcanov a tentokrat ju vela ludi odmietalo volit a napriek tomu mala hlasov az 95.Pytame sa ako je to mozne?Vo volebnej komisii mala dosadenych svojich ludi z toho dvaja z rodiny.Je podozrenie ze sa otvarali obalky s hlasovacimi listkami a ine mena starostov sa davali prec a jej meno sa kruzkovalo a hadzalo spät do urny prosime o radu ako postupovat
Smer závladol v našich obciach ?
(Občania, 29. 11. 2010 17:51)My sme nespokojní s voľbami a to preto,že v našich obciach sú tí istí starostovia ako boli pred 4 rokmi a to na základe toho, že chodili a kupovali občanov za peniaze, ktoré im dal SMER aby podporil svojich kandidátov. A to Ubľi dávala starostka po 50 eur, v Klenovej po 20 Eur, Stakčín, Kalná Roztoka, Ruská Volova a ďalšie iné obce. Predsa si kupili občanov za peniaze??????????? Nech im ešte táto vláda dáva peniaze aby šafarili naďalej????
dotaz
(Viliam , 29. 11. 2010 13:12)Chcel by som od Vás radu. Ako kandidát na starostu mám informácie od občanov, ktorí tvoria 1/2 obce, že pôvodného starostu nevolili. Napriek tomu dostal starosta počet hlasov 390 a ja 217. Mám informáciu, že občania sa dopustili viacero chýb a preto boli volebné lístky neplatné. Chcel by som sa spýtať či by som mohol dať podnet na opätovné prekontrolovanie hlasovacích lístkov či je to naozaj tak ako to prezentovala volebná komisia. Ďakujem.
dotaz
(Viliam , 29. 11. 2010 13:06)Prajem pekný deň. Chcel by som sa spýtať na problém, ktorý vznikol našej obci. Ako kandidát na starostu som bol dňa 28.11.2010, dotazovaný občanmi, ktorí ma volili, kedy bude vyhlásený výsledok volieb v miestnom rozhlase. Ja som mal informáciu od člena volebnej komisie, že to bude v poobedňajších hodinách. Dnes je 29.11.2010 a výsledok volieb nebol vyhlásený miestnym rozhlasom dodnes. Chcel by som sa informovať, akým spôsobom sa majú dozvedieť seniori, ktorí nemajú internet ako voľby dopadli. Či je zákonom stanovená forma informovania občanov.
zmanipulovanie voličov
(jana, 28. 11. 2010 18:43)Chcela by som Vás poprosiť o radu, až teraz sme sa dozvedeli ako kandidátka na starostku porušila moratórium, keď v piatok vo večerných hodinách navštívila všetky rómske domy v obci Karná a nasilným spôsobom presviedčala rómov, aby ju volili. Ako argument použila to, že ako to už na dedinách býva, rómovia cez rok pracujú na VPP. Vyhrážala sa im, že jej známa doktorka pani Kudláčová, ku ktorej patria aj naši rómovia celú zimu nerobia a sú na PN-kách a keď ona nezvíťazi, tieto PN-ky im budú zrušené.Je to normálne, aby vysokoškolsky vzdelaný človek robil predvolebnú kampaň za štátne peniaze?Dá sa s tým ešte niečo robiť?Môžu byť voľby opakované? Prosím o skorú odpoveď.
horsie ako za komunizmu u masiara
(miro vavak, 27. 11. 2010 19:09)Podvecer som prisiel na svoj 21 okrsok v karlovej Vsi, ale rovno vo dverach som sa otosil a isiel spat. Rada cez celu miestnost a este zakrutena. A na konci jedna plachticka, za ktorou sa upravovali listky. ABSOLUTNE DEHONESTUJUCE !!! Aj za komunizmu si pamatam ze boli 3-4 "upravne jednotnych listkov" Dnes sa uz asi nepocita s tym, ze by ludia naozaj mohli ist volit, tak KASLU na nich. Alebo chcu, aby ludia zhnusene odchadzali a vyhrali ty, ktorych asi chcu clenovia komisie... A este - hladal som nejaky kontakt na ustrednu volebnu komisiu. A nenasiel... JE ASI TAJNA... Aspon na stranke MV SR nie je.
Volba primatora
(Anton WELTER Bratislava,Petrzalka, 27. 11. 2010 16:23)
Pri obdrzani volebnych listkov som zistil, ze vol. listok na primatora Bratislavy obsahuje aj mena kandidatov o ktorych som v Bratislavskych novinach cital, ze sa vzdali kandidatury. Ked som na to upozornil clena komisie dostal som odpoved, ze na skolskej tabuli je to uvedene. Je bokom od vstupu do vol. miestnosti takze asi malokto si to vsimne. A aj tak bolo, lebo ked som sa niektorych volicov po odvoleni spytal, ci boli upozorneni na tuto skutocnost dostal som odpoved ze veru otom vobec nevedia. Potom som sledoval ,ze na niektorych otvorenych dverach do vol. miestnosti bolo toto upozornenie napisane perom na liste papiera niekde boli nalepene kopie listov kandidatov ktorymi sa vzdavali kandidatury, ale ten kto o tomto nevedel veru si to nemohol vsimnut.
Ako bude zarucena regulernost volby primatora, ked ludia ktori neboli upozorneni na tento stav daju svoj hlas prave tym odstupivsim kandidatom?
Ad: Členovia volebnej komisie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 10. 12. 2010 8:28)