Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
§ 16, odsek 11:
"Na funkciu poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva môže kandidovať aj kandidát na starostu obce (primátora)." Ústavný súd k tomu rozhodol, že na jednom petičnom hárku môžu vyslovovať občania podporu kaniddátovi aj pre voľbu na poslanca, aj pre voľbu na starostu.
Ad: falšovanie hlasovanie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 17:23)
Požiadajte sam, ešte lepšie ako člen skupiny, v ktorej si navzájom dôverujete o povolenie účasti vo volebnej miestnosti ešte pred jej otvorením, aby ste videli aj Vy, že sa nezačína hlasovať so stovkou alebo väčším počtom obálok v urne. Podľa článku Pozorovatelia pri voľbách: https://volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/pozorovatelia.
Ak Vám nedovolia, postavte aspoň pred volebnú budovu hliadku a zapisujte si menovite ľudí, ktorí vošli do miestnosti. Prípadne sa ich pýtajte po odvolení, koho volili. Tých.ktorí Vám nepovedia sa opýtajte aspoň, že koho mevolili. Nie je to zakázané. Je zakázané iba "počas volieb ZVEREJŇOVAŤ výsledky prieskumov.
Ad: prenosná volebná schránka
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 17:04)Kľudne môže každý požiadať aj v deň volieb. Samozrejme, nie za 5 minút 20:00.
Petičné hárky
(Laco, 22. 11. 2010 15:18)Kandidát na post starostu obce zbieral, presnejšie si dal zbierať podpisi ako kandidát do obecného zastupiteľstva. Občania pravdu dozvedeli až po zverejnení kandidátov. Čo môžeme spraviť.
falšovanie hlasovana
(Jano, 22. 11. 2010 15:01)Čo máme robiť, keď je podozrenie a máme poznatky už teraz, že chcú manipulovať hlasovaním? Konkrétne predseda komisie vyhlásil, že zakrúžkuje min. 500 mien voličov na prez. liste a upravené hlasovacie lístky vloží do volebnej schránky.
Ad: členka miestnej volebnej komisie
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 14:23)Áno, môže byť členkou aj manželka, aj akákoľvek iná príbuzná starostu. Aj všetci členovia komisie môžu byť pribuznými starostu. Nebola by to chyba starostu, ani záknna, ale obyvateľov obce.
Ad: prenosná volebná schránka
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 14:09)Zákon a ani žiadny iný predpis, ani oficiálny komentár zákona neupresňuje kedy a akým spôsobom, ani z akých závažných dôvodov možno požiadať o voľbu mimo volebnej miestnosti. Preto možno požiadať u starostu, primátora, príslušného odboru mestského úradu, zapisovateľa okrskovej komisie, člena okrskovej komisie, prostredníctvom podateľne, ale aj cez známych, písomne, telefonicky, e-mailom atď.
pozorovatelia
(jana, 22. 11. 2010 14:04)ak nemame istotu, kde mozeme poziadat o nezavislych pozorovatelov volebnej komisie?
Ad: Dotaz
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 14:01)Zákon nevylučuje nikoho z členstva vo volebnej komisii pre jeho príbuzenstvo, stranícku príslušnosť, pracovný a ani pre akýkoľvek vzťah s ktorýmkoľvek kandidátom, či kandidátmi.
Ad: komisia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 13:57)
Jana napísala 10. 11. 2010 17:35 pod názvom "komisia":
"Dobrý večer,
chcem sa opýtať, bola som zvolená ako člen okrskovej volebnej komisii v Dubnici, ale trvalý pobyt mám v Tr. Teplej... dnes mi oznámili že nemožem byť v komisii aj ked som bola zvolená strany a kandidátom z Dubnice. Je to v poriadku naozaj musela by som mať trvalý pobyt v Dubnici?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ak majú pravdu prosím aj o §."
Janka, odpovedal som Vám, že okrsková volebná komisia alebo mesto Dubnica nad Váhom majú pravdu a názor som nezmenil. Prekvapujúco však v tejto veci vydala Ústredná volebná komisia, podľa môjho názoru škandálne nekompetentné, tiež v rozpore s komentárom Ministerstva vnútra k § 11, ktorý majú o. i.k dispozícii aj všetci (pod)predsedovia volebných komisií. Ide o uznesenie č. 32. Otvorte si adresu http://www.minv.sk/?oso10-uvk, pod zoznamom členov ÚVK sú Dokumenty, kliknite si na "Uznesenia ústrednej volebnej komisie." Skúste sa odvolať na to uznesenie u okrskovej volebnej komisii. Mali by, hoci aj nekompetentné rozhodnutie ÚVK rešpektovať. Ak sa odvolajú na súd, žiadny sudca sa nebude blamovať a dá za pravdu im, ale už bude asi po voľbách. Vy v žiadnom prípade nebudete platiť žiadne súdne trovy.
prenosná volebná schránka
(vincent, 22. 11. 2010 13:29)
Dobrý deň!
Najneskôr kedy a u koho môžu ziadať podľa §-u 31 o možnosť hlasovania mimo volebnej miestnosti_?
Dotaz
(Pozorovateľka, 22. 11. 2010 10:10)Dobrý deň, pán Nagy. Chcem sa spýtať, či sa nejedná o stret záujmov, keď vo volebnej komisii je otec aj svokor kandidáta na poslanca. Ďakujem
Dotaz
(Pozorovateľka, 22. 11. 2010 10:09)Dobrý deň, pán Nagy. Chcem sa spýtať, či sa nejedná o stret záujmov, keď vo volebej komisii je otec aj svokro kandidáta na poslanca. Ďakujem
Ad: neviem to najst
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 21. 11. 2010 22:37)
Poslanci OZ Nesluša zvolení v r. 2006:
1. Marián Chovaňák
2. Vladimír Urban
3. Anton Ďuriaš
4. Mgr. Jaroslav Nekoranec
5. Ing. Ján Vojtek
6. Július Špirec
7. Ján Lisko
8. Milan Pospíšil Doc., Ing., Mgr., PhD.
9. Anna Pospíšilová
10. Anton Janáčik
11. Peter Kubala
neviem to najst
(milan pivarci, 21. 11. 2010 19:59)prosim o menoslav terajsich poslancov v obci neslusa na kysuciachktory budu koncit
Ad: Starostka
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 21. 11. 2010 18:42)
Pán Ján, Vy by ste mohli byť tiež poslancom parlamentu alebo aspoň asistentom. keďže nedávno vsunul parlament do Zákona 253/1998 - Zákona o hlásení pobytu občanov ... tento paragraf:
§ 26a
Opatrenia proti nečinnosti
"Ak ohlasovňa (v našom prípade: obec) ... nesplní svoje povinnosti podľa ... § 10 (zaznamenať hlásenie pobytu), zabezpečí bezodkladne splnenie uvedených povinností OKRESNÉ RIADITEĽSTVO POLICAJNÉHO ZBORU, v ktorého územnom obvode je ohlasovňa alebo sídlo zariadenia sociálnych služieb."
Doporučujem Vám teda ísť ešte raz za starostkou, Vy s tým občanom, alebo tomu občanovi s iným svedkom a oboznámte ju s tým paragrafom. Upozornite ju tiež, že v prípade neplnenia svojej povinnosti podáte na ňu trestné oznámenie za marenie volieb. Ak na to nedá, podať stručné oznámenie okresnému náčelníkovi polície a zdôraznite v ňom, že starostka svojou nečinnosťou súčasne marí zúčastniť sa na komunálnych voľbách obyvateľovi obce.
Rodinní príslušníci
(Alžbeta, 21. 11. 2010 14:47)Chcem sa opýtať, či je možné, aby členovia vo volebnej komisii boli v príbuzenskom vzťahu ku kandidátovi na poslanca ako je v našej obci ,jeden člen je otec a ešte daľší člen je svokor.Ďakujem za odpoveď.
Členovia komisii
(Lenka, 21. 11. 2010 11:12)Ja by som sa chcela opýtať prečo v našej komisi pri rôznych voľbách je tam jeden člen komisie vždy pri všetkých voľbách a nevieme za čo keď robotnícka strana už možno neexistuje?
Pozorovateľka
(Mária, 21. 11. 2010 11:08)Dobrý deň. Ja som si dala žiadosť ako pozorovateľka pri voľbách, keďže jeden kandidát je nezávislý dokedy my majú odpovedať na moju žiadosť? V prípade nesúhlasu na koho sa môžem obrátiť? Už by sa mohlo niečo urobiť, aby neboli nezávislý kandidáti diskriminovaný, že nemajú niekoho v komisii a tak si starostovia dopĺňajú koho chcú mnohí sú takí v komisii čo nevedia a majú peniaze. Za odpoveď ďakujem.
Voľby
(Janka, 21. 11. 2010 11:01)Poraďte čo máme urobiť v našej obci, už prebieha kupovanie hlasov, kde ponúkajú 10 eur.voličovi, kde sa máme obrátiť. Asi budú voľby manipulované ? Dá sa s tým niečo robiť aby v našej obci bol niekto iný, kde máme napísať žiadosť o prítomnosť niekoho iného na obvodný úrad? Poraďte. Je to smutné, že sa nič nerobí proti tým čo kupujú hlasy.
Ad: Petičné hárky
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 17:28)