Časté otázky ku komunálnym voľbám a odpovede na ne
Nezávislí kandidáti
V týchto voľbách je možné podať najneskôr 3. októbra kandidátne listiny ako pri kandidovaní na poslancov, tak aj na starostov a primátorov. Potrebné materiály sa odovzdávajú zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie, ktorého vymenoval starosta, primátor. Zákon neustanovuje, že sa predpísané materiály musia odovzdať v úradných hodinách na obecný, či mestský úrad, ale bolo by to slušné. Zapisovateľ nemusí byť zamestnancom obecného (mestského, miestneho) úradu. Teoreticky je možné odovzdať materiály aj 5 minút pred 24:00 hodinou u neho doma.
Otázky – odpovede
1. Mnohí kandidáti sa pýtali, či má byť ku kandidátnym listinám, ktoré sa predkladajú dvojmo predložené aj petičné hárky v dvoch origináloch.
Na otázku sa nedá odpovedať zo zákona a nie sú nám známe ani žiadne písomné nariadenia, usmernenia v tejto veci.
Kandidátna listina, vyhlásenie kandidáta a petícia musia byť predložené dvojmo. Prvé dva spomínané dokumenty musia byť dvakrát originál a petícia môže byť jedenkrát originál, druhýkrát fotokópia,“ upresnila prednostka MsÚ Dolný Kubín -
Otázku kládli aj na stránke PORADA.sk. Po
2. Keď kandidujem aj na starostu aj na poslanca, potrebujem dve osobitné petície?
Tak, ako odpovedali aj na PORADA.sk, podľa informácie na nemenovanom obvodnom úrade možno získavať podpisy naraz na jednej petícii, doporučuje sa podľa vzoru, ktoré sú v POKYNOCH pre voľby do orgánov samosprávy obcí a vzoroch volebných tlačív (Boli už distribuované do obcí). Hlavičku treba podľa oboch vzorov upraviť tak, že sa zlúčia do jednej.
3. Ako dlho musí mať kandidát na starostu obce trvalý pobyt
V súčasnom znení zákona neexistuje dĺžka trvalého pobytu kandidáta na starostu alebo primátora, teda kandidovať môže aj ten, kto nadobudne trvalý pobyt v deň odovzdania kandidátnej listiny (najneskôr 3. októbra)
4. Musia mať všetci podpísaní občania pod petíciou trvalý pobyt v obci kandidáta?
Žiaľ, musia. Tých, ktorí nemajú Vám miestna (mestská) volebná komisia nemusí uznať. Aj keď zákon priamo neuvádza, či občania, ktorí podpíšu petíciu musia mať trvalý pobyt v obci kandidáta, ale v § 2, odsek 1 je ako „volič“ zadefinovaný pre účely celého zákona ako obyvateľ, ktorý má v obci trvalý pobyt. Samozrejme, že sa tým pri ustanovení o petícii v prospech kandidáta myslí obec, v ktorej má trvalý pobyt aj kandidát.
5. Môže jeden občan podpísať petíciu aj viacerým kandidátom na starostu?
Môže. Rovnako odpovedajú aj v portáli PORADA.sk.
6. Spôsob uvedenia údajov v petícii
a) Je problém keď na petičnom hárku je najprv napísané priezvisko a až potom meno podpisujúceho?
b) Môže údaje o občanovi napísať aj iná osoba, prípadne aj ten, kto zbiera podpisy, pričom podpis je vlastnoručný?
c) Môže byť na tlačive pre petíciu názov obce v každom riadku predtlačený?
d) Môže komisia neuznať podpisy občanov, ktorí uvedú len skrátený názov obce, mesta?
e) Možno neuznať podporu voliča, ktorý sa zapísal na petičný hárok čitateľne, ale nie paličkovým písmom?
Ad a): Problém by to byť nemal, veď ide len o to, že osoba je jasne identifikovateľná. Len za tým účelom predsa bol zákon novelizovaný a musí sa uvádzať aj dátum narodenia. Len, aby to vedela tá komisia. Radšej si ešte potrebný počet, nejakú rezervu podpisov získajte.
Ad b): Môže.
Ad c): Môže a doporučujeme, keďže občania sú pohodlní, niekedy píšu nečitateľne, používajú skratky...
Ad d) Nemala by, ale často sa stáva. Asi nikomu nestojí za to, súdiť sa s komisiou alebo sťažovať na obvodnú, či ústrednú komisiu.
Ad e): Možno.
Komentáre
Prehľad komentárov
Doručenie oznámenia predsedovi miestnej volebnej komisie prostredníctvom obecného úradu nemôže byť závadou. Nepoznám jediného predsedu volebnej komisie akéhokoľvek stupňa, ktorý by dostatočne zverejnil vlastnú adresu. Vrátane predsedu Ústrednej volebne, ktorý ma presviedčal, aby som jemu posielal list na adresu Drieňova ul, Bratislava, hoci on má adresu v Galante.
Podľa zákona je zodpovedný za zverejnenie oznámenie o odvolaní z kandidatúry predseda miestnej volebnej komisie. On však nemôže dať žiadny príkaz starostovi.
V prípade potreby by mohli tí, ktorým ide o dodržiavanie zákona alebo aspoň tí, ktorí majú na zverejnení informácie záujem, sami info o odvolaní z kandidatúry voličom oznámiť (e-mailami, telefonicky, do schránok.
Ad: ako zabrániť zmanipulovaniu
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 24. 11. 2010 13:32)Pán Cesnek, v priebehu dňa rozpošleme niekoľko tisíc ľuďom e-mailami a desaťtisícom cez Facebook výzvu na účasť vo "volebných hliadkach". Ak máte záujem, uveďte tu svoj e-mail, príp. pošlite mi ho na moju adresu, alebo, kontaktujte ma na Facebooku: facebook.com/karolnagy77
ako zabrániť zmanipulovaniu
(Lubomír Cesnek, 24. 11. 2010 11:44)Pán Nagy.Nebolo by dobré pred voľbami a v deň volieb názorne ukázať v TV ako zabrániť manipuláciam počas volieb? Mám na mysli dokrúžkovanie ďalších čísel v prípade keď manipulátori dajú voličom vyplnené lístky a za odplatu žiadajú prázdne.Tiež dokrúžkovanie po odfotení vyplneného.Ďalej-nie všetci "komisári" boli na školení,preto aby pred zapečatením schránok skontrolovali či sú prázdne,atď...
Odvolanie kandidátov
(Ján Slivka, 24. 11. 2010 10:23)
Politická strana, ktorá v našej obci nominovala kandidáta na starostu obce a kandidátov na poslancov obecného zastupiteľstva,. 5 dní pred konaním komunálnych volieb odvolala písomne všetkých kandidátov podľa § 19 ods. 1). Podľa § 19 ods. 2) odvolanie mala doručiť predsedovi miestnej volebnej komisie, doručila ho však obecnému úradu, kde to prevzala pracovníčka obecného úradu a terajší starosta (zaroveň aj kandidát na starostu) to osobne doručil predsedovi volebnej komisie. Predseda volebnej komisie to mal podľa § 19 ods. 2) bezodkladne uverejniť, čo do dnešného dňa neurobil.
Podľa môjho názoru bol porušený postup odvolania kandidátov zo strany politickej strany, t.j. kandidáti by mohli kandidovať za starostu, resp. poslancov. Akým spôsobom postupovať, resp. komu oznámiť sťažnosť. Je obava, že šikovný starosta vybaví spätne doručenie odvolanie kandidátov politickou stranou
predsedovi volebnej komisie
Ad: Sčítanie hlasov
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 24. 11. 2010 9:46)
Presne toto zažil jeden môj známy, novinár, ako člen komisie. Asi hodinu sa dohadovali, hlasovali a prehlasovali, či majú jeden hlas vylúčiť a ak áno, tak, či strane, ktorá ich má najviac, tej vraj chýbať až tak nebude, alebo strane, ktorá ich má najmenej, tá ten hlas aj tak nepotrebuje, išlo o parlamentné voľby, tá strana, že sa aj tak nedostane do parlamentu... Potom sa dohadovali, či majú nejakého voliča dodatočne dokrúžkovať. Nakoniec sa dohodli, že dokrúžkujú jednu kočku, ktorá bola dlhodobo v Španielsku, tej sa vraj iste nikto pýtať nebude, či bola alebo nebola na voľbách. Medzitým sa dohadovali, či to majú oznámiť na obvodnú komisiu. Dohodli sa, že to neoznámia nikomu. Ten novinár sa na takýto problém pýtal akože teoreticky na školeniach pre predsedov a podpredsedov komisií v nasledujúcich voľbách. Vždy mu povedali len to, že taký prípad sa proste stať nemôže.
Podľa mňa, mali by to pravdivo uviesť, aj s poznámkou. Bude to síce "vyskakovať v počítači" na miestnej, obvodnej, aj ústrednej komisii (V podstate tam nie sú schopní takmer ani iné druhy chýb zistiť), ale nemožno chybu zakrývať podvodom. Samozrejme, mal by sa kontrolovať aj počet vydaných obálok. Taká kontrola môže nasvedčovať, že naozaj len zabudli niekoho zakrúžkovať, môže však nasvedčovať aj to, že tá obálka naviac mohla prísť zvonka. Ak sa potom zistí, že v rámci volebného obvodu niektorý kandidát vyhral o jeden hlas, alebo v rámci obce, mesta takto vyhral starosta, mali by sa voľby v danom okrsku opakovať. Zákon však pozná len opakovanie volieb v celej obci, meste. Určite by to nebolo na náklady členov "vinnej" komisie. Bralo by sa to tak, že aj pri rovnosti hlasov pre starostu, primátora sa konajú nové voľby a nik za to nemôže.
Sčítanie hlasov (Zapisovateľka, 23. 11. 2010 09:14)
Ako sa má riešiť situácia, keď okrsková volebná komisia urobí chybu a má väčší počet odovzdaných obálok ako zakrúžkovaných voličov - niekoho nezaevidovala. Sú z tohto dôvodu napadnuteľné výsledky volieb?
Sľub? Jeho podpísanie?
(člen volebnej komisie, 24. 11. 2010 7:54)
My sme sa zišli iba raz, keď sa menoval predseda a podpredseda volebnej komisie, s tým ,že ostatné sa dorieši na ostatných stretnutiach. Odvtedy sa neuskutočnilo nič. Nie to sľub, školenie.Nič sme nepodpisovali.
Nás teda neviaže nič. Je to prípustné?
Sľub? Jeho podpísanie?
(člen volebnej komisie, 24. 11. 2010 7:53)
My sme sa zišli iba raz, keď sa menoval predseda a podpredseda volebnej komisie, s tým ,že ostatné sa dorieši na ostatných stretnutiach. Odvtedy sa neuskutočnilo nič. Nie to sľub, školenie.Nič sme nepodpisovali.
Nás teda neviaže nič. Je to prípustné?
vylúčenie člena komisie
(Predseda, 23. 11. 2010 14:21)
Som predsedom komisie zloženej zo deviatich členov z toho sú piati opozičný. Viem že sme všetci podpísali sľub ale obec je rozdelená a tak je to aj s komisiou. Je možné vylúčiť člena komisie keď aj po opakovaných upozornenia ovplyvňuje prichádzajúcich voličov? Ako prebehne hlasovanie ak by sme hlasovali v komisii o jeho vylúčení ale na jeho strane je väčšina komisie? Môžem konať ako predseda komisie aj sám? Veď som zodpovedný za poriadok vo volebnej miestnosti. Nebude možné to napadnúť ústavným súdom? Mám si na zriadenie poriadku privolať políciu? Čo im poviem? Keď práve vtedy bude sekať dobrotu.
Dám ešte jednu ... mám v komisii člena ktorý nevie ani písať ani čítať ... mám ho niečím úkolovať alebo radšej ho nechať ležať v kuchynke?
Ak príde člen komisie po obedňajšej sieste pod vplyvom alkoholu cca 2 promile - čo s ním.
Mám to tu pestré ...
Sčítanie hlasov
(Zapisovateľka, 23. 11. 2010 9:14)Ako sa má riešiť situácia, keď okrsková volebná komisia urobí chybu a má väčší počet odovzdaných obálok ako zakrúžkovaných voličov - niekoho nezaevidovala. Sú z tohto dôvodu napadnuteľné výsledky volieb?
Ad: Nezlučiteľnosť
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 23. 11. 2010 2:21)Máte pravdu, riaditeľ bude asi tým štatutárom príspevkovej organizácie zriadenej obcou, aj keď platenej zo štátu... Ak ste tým riaditeľom Vy, tak to iste viete stopercentne.
Nezlučiteľnosť ešte raz
(Abec, 22. 11. 2010 22:19)
(2) Funkcia poslanca obecného zastupiteľstva je nezlučiteľná
s funkciou
a) starostu,
b) zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený,
c) štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo
príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej
bol zvolený,
d) podľa osobitného zákona.10b)
A nie je riaditeľ školy obsiahnutý v tomto odseku?
Ad: Nezlučiteľnosť funkcií
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 21:23)
V prípade poslancov obecných zastupiteľstiev obcí, ktoré nie sú mestami sa to tak prísne neberie. Napr. Zákon 357/2004 Z.z. (o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, skrátene: Zákon o konflikte záujmov) sa týka aj starostov obcí a primátorov miest, poslancov mestských zastupiteľstiev, ale poslancov obecných zastupiteľstiev sa netýka.
V každom prípade by mal platiť princíp, pred rokovaním a hlasovaním o veci, na ktorej má aj poslanec obecného zastupiteľstva vo funkcii napr. riaditeľa školy aj hmotný záujem, mal by o svojej pracovnej pozícii ostatných účastníkov rokovania oboznámiť...
Na podrobnosti máte iste čas, v prípade zvolenia iste nájdete praktické zdroje presných a oficiálnych informácií.
Ad: Nezlučiteľnosť funkcií
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 20:16)Riaditeľ základnej školy kandidovať môže, ak je zvolený za starostu, miesto riaditeľa musí uvoľniť. Len, aby sa potom nesnažil prekračovať svoje právomoci a vo všetkom riaditeľa ako zriaďovateľ riadiť. Iste však nový riaditeľ-ka nájde poradcov u svojich kolegov z iných obcí, ako prípadne autoritárskemu starostovi vzdorovať. Žiaľ, v ZMOS-e ani v ZOMOS-e (zatiaľ) takúto pomoc nenájde.
Nezlučiteľnosť funcii
(Abec, 22. 11. 2010 19:58)Chcel by som sa spýtať, či môže na poslanca obecného zastupiteľstva kandidovať, resp. po zvolení robiť obe funkcie riaditeľ školy, v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, keď funkciu poslanca nemôže zastávať "zamestnanec obce"?
Kupovanie hlasov
(Janka, 22. 11. 2010 19:08)Tak to je pekne napísané. Tak to potom vypadá naše Slovensko. Tak sa pozerá na blaho občanov. Veľmi pekne ďakujem za radu. Pred voľbami sme Vám dobrí.
Pozorovateľ v komunálnych voľbach 2010
(Peťo, 22. 11. 2010 19:00)Čítal som ten článok ale o pozorovateľov je toho málo iba, že okrskové komisie nemajú robiť problémy pozorovateľom a majú dať súhlas. Ale čo ak nedajú súhlas, aby si mohli s voľbami manipulovať? Kde sa treba obrátiť? Ďalej som tu čítal ak nedovolia treba postaviť hliadku. Tak to my máme robiť? Je to smutne, čo sa robí na Slovensku a nikto s tým nič nerobí, kupujú sa hlasy, manipulujú sa voľby a nikto nič. Tak to si môže robiť každý čo chce. Nikoho nezaujíma blaho občanov. SMER chce presadiť svojich. Majú pravdu tí čo nejdú voliť ktovie komu ich hlas pôjde.
Ad: Kupovanie hlasov
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 18:50)
Že kam to môžete nahlásiť? No predsa, nahláste to hneď a zaraz svetu!!! Môžete začať touto stránkou. Môžete uviesť názov obce, mená kandidátov, mená nadháňačov a iné podrobnosti. Povedzte to aj všetkým známym, aby napísali tiež, bez ohľadu na to, či ponúkali tých 10 € aj im, alebo len o tom počuli.
Môžete samozrejme o tom napísať aj Ústrednej volebnej komisii, ako napísalo množstvo občanov obce Rimavská Seč. Ústredná volebná komisia to však len ututlala a napísala, že "zobrala na vedomie" sťažnosť obyvateľov Rimavskej Seči.
Môžete to samozrejme oznámiť aj najbližšiemu policajnému oddeleniu alebo iným orgánom nečinným v trestnom konaní. Ale tí Vám len, v najlepšom prípade odpíšu niekedy po dvoch mesiacoch, že sa nejedná o trestný čin a že podnet na prešetrenie priestupku postúpili obvodnému úradu - a tým to skončí.
Jedine zverejnenie, pranierovanie takýchto praktík môže vecou pohnúť. Aj keď sa ešte dočasne môže stať, že takému kandidátovi len urobíte reklamu, že je bohatý a teda "šikovný". Ale začať nejako treba. Nečakať na iných, že to zariadia za Vás!
Ad: Pozorovatelia
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 22. 11. 2010 18:25)Píšem o tom podrobne v článku "Pozorovatelia vo voľbách": https://volby.estranky.sk/clanky/komunalne-volby-2010/pozorovatelia
Kupovanie hlasov
(Janka, 22. 11. 2010 17:39)V našej obci práve prebieha kupovanie hlasov a to 10 eur kam to môžeme nahlásiť?
Ad: Odvolanie kandidátov
(Karol Nagy, karolnagy77@gmail.com, 24. 11. 2010 13:44)